مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۲۳
موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی همزمان با دهه بصیرت برگزار کرد
آیین رونمایی از سه عنوان كتاب با موضوع فتنه 88 با عناوین "نقش امام خامنه‌ای در مهار فتنه 88"٬ "كتاب عكس با موضوع فتنه 88" و "اصلاحات و براندازی نرم" كه به همت موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است امروز (چهارشنبه) با حضور علیرضا مختارپور دبیر كل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور٬ مهدی رمضانی٬ مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی و حسن روزی طلب معاون اسناد و كتابخانه‌ مركز اسناد انقلاب اسلامی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۵ - ۰۸ دی ۱۳۹۵ - 2016December 28

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی٬ آیین رونمایی از سه عنوان كتاب با موضوع فتنه 88 با عناوین "نقش امام خامنه‌ای در مهار فتنه 88 "٬ "كتاب عكس با موضوع فتنه 88" و "اصلاحات و براندازی نرم" كه به همت موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است امروز (چهارشنبه) با حضور علیرضا مختارپور دبیر كل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور٬ مهدی رمضانی٬ مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی و حسن روزی طلب معاون اسناد و كتابخانه‌ مركز اسناد انقلاب اسلامی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

 

همچنین در این مراسم٬ نماهنگ "و خدا هست" با سفارش مركز بسیج سازمان صداوسیما كه توسط موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی تولید شده است٬ رونمایی شد.

 

در ابتدای مراسم رونمایی، محمدحسن روزی‌طلب، معاون اسناد و كتابخانه مركز اسناد انقلاب اسلامی ضمن گرامی‌داشت یوم‌الله 9 دی گفت: مركز اسناد انقلاب اسلامی از همان سال 88 عملیات گردآوری و جمع‌آوری اسناد و تاریخ شفاهی قضایای سال 88 را دنبال كرد و از آن موقع تا امروز تقریبا هر سال كتاب‌هایی در این زمینه منتشر كرده است. این مركز تاكنون 26 جلد كتاب با موضوع فتنه منتشر كرده است. ما طی این سال‌ها دو دوره روزشمار تهیه كرده‌ایم، و درباره نقش انگلیس در فتنه 88 و نقش بهائیت در فتنه 88 نیز كتاب‌هایی نوشته شده است. كتاب نظریه فتنه نوشته حجت‌الاسلام حسینیان یكی دیگر از كتاب‌های این مجموعه بود. همچنین اولین كتابی كه درباره حماسه 9 دی به چاپ رسید هم توسط این مركز منتشر شد كه 14 دوره چاپ شد.

 

معاون اسناد و كتابخانه مركز اسناد انقلاب اسلامی با بیان اینكه مركز اسناد انقلاب اسلامی جلوگیری از تحریف تاریخ انقلاب و تدوین تاریخ انقلاب را "وظیفه ذاتی" خود می‌داند افزود: مركز اسناد انقلاب اسلامی یك سامانه بررسی اسناد تحریم‌های ظالمانه امریكا علیه ایران از سال 58 آماده كرده است كه چیزی حدود پنجاه-شصت هزار برگ سند است و انشاالله در روزهای آینده رونمایی خواهد شد.

 

مراسم رونمایی سه عنوان كتاب با موضوع فتنه 88

 

همچنین در ادامه این مراسم، علیرضا مختارپور دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور نیز در سخنانی عنوان كرد: از اواخر سال 88، كار تالیف آثار مختلفی درباره فتنه شروع شد و آثار متعددی نیز تاكنون در این زمینه تالیف شده است. این آثار در قالب چند دسته با موضوع ثبت وقایع روزمره، مستندسازی وقایع، تبین نقش رهبر معظم انقلاب اسلامی در بصیرت افزایی، روشنگری و مهار فتنه، بررسی ریشه تاریخی فتنه، نقش دشمنان انقلاب در خلق فتنه و تبیین شخصیت‌ها و عناصر سازنده فتنه پرداخته‌اند و البته هنوز هم جای آثار زیادی در این زمینه خالی است.

 

دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور در ادامه با اشاره به كتاب"چهار گفتار" گفت: در این كتاب چهار سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در  22 تیرماه 71 با موضوع درس‌ها وعبرت‌های عاشورا، 19 خرداد 74 با موضوع هدف قیام امام حسین(ع)، 20 خرداد 75 با موضوع تبیین دلایل انحراف جامعه اسلامی 50 سال پس از رحلت پیامبر اكرم(ص) و  18 اردیبهشت 77 با موضوع عبرت‌گرفتن از عاشورا درج شده است. ایشان در گفتار اول این سوال را مطرح می‌كنند كه چه اتفاقی رخ می‌دهد كه پنجاه سال پس از رحلت پیامبر، نواده پیامبر اكرم(ص) را به شهادت رساندند؟ ایشان در ادامه هشدار می‌دهند وقتی جامعه‌ای كه با نیرو و توان و قدرت حضور و درك رسول‌اكرم(ص)، پس از 50 سال به این درجه از انحراف می‌رسد، ممكن است جامعه ما زودتر از آن به این فاجعه نزدیك شود. و در ادامه دو عامل دور شدن از عبادت و یاد خدا و نیز دنباله‌روی از شهوات و دنیاطلبی را عامل این پدیده معرفی می‌كنند.

 

مختارپور ادامه داد: مقام معظم رهبری در سخنرانی دوم این كتاب عنوان می‌كنند كه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دو نظریه درباره قیام امام حسین(ع) وجود داشت كه شامل نظریه حكومت طلبی و نظریه شهادت طلبی می‌شد. ایشان عنوان می‌كنند كه هیچ كدام از این دو، هدف قیام نبود بلكه نتیجه آن می‌توانست باشد. ایشان عنوان می‌كنند كه هدف از قیام امام حسین(ع) بازگرداندن جامعه به مسیر اصلی خود بود و تكلیف رهبر جامعه در آن زمان همین بود و برایش فرقی نمی‌كرد كه در نهایت به شهادت برسد و یا به حكومت. سپس ایشان عنوان می‌كنند كه مگر جامعه ما از جامعه صدر اسلام" محكم‌تر و قرص‌تر" است؟ و تاكید می‌كنند اگر امروز جلوی برخی موضوعات را نگیریم شاید ۵۰ سال بعد ما هم به همان جا برسیم كه جامعه اسلامی رسید. ایشان در ادامه خواص را شامل دو بخش باطل و حق معرفی كرده و عنوان می‌كنند خواص جبهه حق نیز دو دسته‌اندنخست كسانی كه می‌توانند در موقع خطر دست از جان و مقام بكشند و دیگری خواصی كه اهل مقابله با دنیا و شهرت نیستند و دچار علائقی هستند كه رفته رفته توان پشت پا زدن به دنیا را از آنها می‌گیرد.

 

مراسم رونمایی سه عنوان كتاب با موضوع فتنه 88

 

دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در چهارمین گفتار این كتاب تاكید می‌كنند كه جامعه اسلامی به خاطر انحراف خواص و پیروی كوركورانه عوام از آنها به انحراف رسید و تاكید می‌كنند كه سوابق، حتی صحابه رسول اكرم(ص)  بودن نیز برای انحراف نداشتن و بی‌بصیرت نشدن كافی نیست.

 

مختارپور در ادامه با طرح این سوال كه "آیا فتنه پایان پذیرفته یا خیر و اساسا آیا فتنه پایان‌پذیر است یا نه؟ گفت: اگر انقلاب اسلامی را یك موجود زنده بدانیم كه تحركت وتاثیرپذیری داخلی و خارجی دارد، همواره با آفت‌هایی درونی و بیرونی مواجه است. انقلاب اسلامی ما با این وصف تا زمانی كه زنده و پویا است به خاطر به خطر افتادن منافع سیاسی و اجتماعی مستكبران، با دشمنی آن‌ها روبروست، دشمنی كه هرگز نمی‌خوابد و بیدار است. دشمنی او هرگز پایان‌پذیر نیست و كارش نیز چیزی جز طراحی فتنه نیست.

 

وی تاكید كرد: سرنوشت كشور ما در گرو پیروی مردم از رهبر بزرگ و انقلابی عصر ماست كه با افتخار می‌گوید كه انقلابی است و از همه خواص نیز انتظار انقلابی بودن دارد. به باور من تا زمانی كه یاد حضرت امام(ره)، موج خون شهدا، خلوص و صدق نیت خانواده شهدا وجود دارد و جوانان با بصیرت در جامعه حضور دارند، ما اسیر نقشه دشمن نخواهیم شد و این انقلاب می‌تواند روزهای بهتری را در نسل‌های بعدی خود مشاهده كند.

 

مراسم رونمایی سه عنوان كتاب با موضوع فتنه 88

 

در انتهای این مراسم با حضور علیرضا مختارپور، دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور، مهدی رمضانی، مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی و معاون مركز و محمدحسن روزی‌طلب، معاون اسناد و كتابخانه مركز اسناد انقلاب اسلامی از سه عنوان كتاب با عناوین "نقش امام خامنه‌ای در مهار فتنه 88"٬ "كتاب عكس با موضوع فتنه 88" رونمایی كردند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر