مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۲۶۷
برشی از خاطرات آیت‌الله غلامحسین جمی
آیت‌الله غلامحسین جمی، از مبارزین نهضت اسلامی و از جمله یاران امام خمینی بود که رابطه عمیقی با جوانان به‌ویژه دانشجویان داشت و خاطراتی از مبارزات دانشجویان با رژیم پهلوی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۸ - ۰۸ دی ۱۳۹۷ - 2018December 29

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله غلامحسین جمی، از مبارزین نهضت اسلامی و از جمله یاران امام خمینی بود که رابطه عمیقی با جوانان به‌ویژه دانشجویان داشت. وی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان امام جمعه آبادان و نماینده امام خمینی در این شهر نیز فعالیت کرد، در 8 دی‌ماه 1387 درگذشت.

آیت‌الله غلامحسین جمی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره مبارزات دانشجویان با رژیم پهلوی در آبادان می‌گوید: [در دوران نهضت اسلامی] كانون تحركات و فعاليت‌هاى دانشجويى در آبادان دانشكده‌ نفت بود. جوانان متدين و مذهبى در آن‌جا فعاليت سياسى مذهبى داشتند. سخنران‌هايى مثل شهيد بهشتى، شهيد مطهرى، دكتر على شريعتى، مهندس بازرگان، مرحوم علامه محمدتقى جعفرى را دعوت مى‌كردند. خيلى هم استقبال مى‌شد.

البته در دانشكده، تعدادى از دانشجويان ضدمذهب و كمونيست وجود داشتند كه قاعدتا با دانشجویان مسلمان مخالفت مى‌كردند، اما آن‌ها به فعاليت مذهبى خودشان ادامه مى‌دادند. حتى تا پيروزى انقلاب اين دعوت‌ها انجام مى‌شد. اين دانشجويان در پيروزى انقلاب در آبادان خيلى نقش داشتند.

يك عده از دبيرهاى آبادانى بودند كه براى انقلاب خيلى زحمت كشيدند و منشأ انقلاب در آبادان شدند. افرادى مثل آقاى رشيديان و آقاى كياوش كه زمان رژیم پهلوی در راديو نفت آبادان سخنرانى هم مى‌كردند، خيلى مورد توجه مردم قرار گرفته بودند. اين‌ها از مردان انقلاب آبادان بودند و در حركت دادن ساير معلمين و دانش‌آموزان و دانشجويان نقش مؤثرى داشتند.

دانشجويان دانشكده‌ نفت آبادان غالبآ در دوران راهنمايى و دبيرستان از شاگردان آن‌ها بودند، لذا دانشجويان آن‌ها را مى‌شناختند و قبولشان داشتند و در صف اول راهپيمايى‌ها حضور پيدا مى‌كردند. ساماندهى پلاكاردنويسى و شعارها معمولا كار اين‌ها بود.

همين دانشجويانى كه در دانشكده و بيرون از آن فعاليت‌هاى مذهبى داشتند، بعد از پيروزى انقلاب بسيارى از آن‌ها در اداره كردن نهادهاى انقلابى مثل كميته‌ انقلاب، جهاد سازندگى، دادگاه انقلاب و سپاه پاسداران نقش داشتند. همين‌ها هسته‌ اوليه سپاه را تشكيل دادند. بعد هم در ابتداى جنگ، همين‌ها بودند كه مردانه ايستادند و مقاومت كردند و عده‌ى زيادى از آن‌ها به شهادت رسيدند و جانباز شدند و در جبهه‌هاى جنگ خدمت كردند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر