کد خبر: ۴۳۱
مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد

فیلم::خاطره منتشر نشده از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره شورای انقلاب

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران حیاتش به بیان خاطرات خود در مركز اسناد انقلاب اسلامی پرداخت كه بخشی از این خاطرات در رابطه با تشكیل شورای انقلاب است.
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اوج گیری نهضت اسلامی در سال 57، اندیشه شكل‌گیری "شورای انقلاب" در  میان روحانیون مبارز پدید آمد و در سفر شهید مطهری به پاریس، این طرح با امام(ره) در میان گذاشته شد. حضرت امام(ره) نیز در 22 دی‌ماه 1357، فرمان تشكیل شورای انقلاب را صادر كردند كه  در بخشی از این فرمان آمده بود: «به موجب حق شرعی و بر اساس رأی اعتماد اكثریت قاطع مردم ایران كه نسبت به اینجانب ابراز شده است، در جهت تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام "شورای انقلاب اسلامی" مركب از افراد با صلاحیت و مسلمان و متعهد و مورد وثوق، موقتا تعیین شده و شروع به كار خواهند كرد...»

 

اعضای اولیه این شورا، آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، شهید باهنر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله مهدوی‌كنی، مهدی بازرگان و چند تن دیگر بودند.

 

"آیت‌الله هاشمی رفسنجانی" در دوران حیاتش به بیان خاطرات خود در "مركز اسناد انقلاب اسلامی" پرداخت كه بخشی از این خاطرات در رابطه با تشكیل شورای انقلاب بود.

 

علاقه‌مندان می‌توانند خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره شورای انقلاب را از اینجا مشاهده و دریافت كنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات