کد خبر: ۴۳۲۷

سندی از اعمال محرومیت اجتماعی برای زنان در دوران کشف حجاب

در بخشی از سند چنین آمده است؛ غدغن فرمائید به طوریکه ضمن شماره 1316/14663 هم دستور داده شده مامورین شهربانی با نهایت متانت و بدون اعمال زور بنحو مقتضی از قبیل جلوگیری از سوار کردن بانوان با چادر نماز در اتوبوس‌ها و اتوموبیل‌ها و راه ندادن به سینما ها و رستوران‌‎ها و ادارات دولتی این موضوع را عملی نموده و نوعی انجام وظیفه نمایند که ایجاد زحمت و شکایت ننمایند.
يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سرکوب و محرومیت اجتماعی زنان از جمله دستاوردهای اجرای سیاست کشف حجاب توسط رضا خان بود. آنچه که از اسناد و شواهد آن دوران بر می‌آید آنست که رژیم پهلوی از سرکوب و ارعاب و تهدید برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کرد و اگر بنابه شرایط از این امر دست می‌کشید، سیاست‌هایی را پیش می‌گرفت که منجر به محرومیت اجتماعی زنان می‌شد. در سندی از وزارت کشور درباره اوضاع کرمانشاه در دوران کشف حجاب آمده است:

«اداره کل شهربانی

وزارت دادگستری بر طبق گزارش‌های متعدد دادستان استان پنجم به جناب آقای نخست‌وزیر اطلاع داده‌اند که مامورین شهربانی کرمانشاهان برای جلوگیری از استعمال روسری و چادر نماز و غیره رو به نامساعدی به کار برده و بدون توجه به وضعیت محل و اقتضای موقع چادر‌ها را در معابر از سر بانوان بر می‌دارند به طوری که این جریان موجب شکایت بسیاری گردیده و در صورتی که رفتار مامورین تعدیل نشود بیم بروز حوادث نامطلوبی می‌رود.

قدغن فرمائید به طوریکه ضمن شماره 1316/14663 هم دستور داده شده مامورین شهربانی با نهایت متانت و بدون اعمال زور بنحو مقتضی از قبیل جلوگیری از سوار کردن بانوان با چادر نماز در اتوبوس‌ها و اتوموبیل‌ها و راه ندادن به سینماها و رستوران‌‎ها و ادارات دولتی این موضوع را عملی نموده و نوعی انجام وظیفه نمایند که ایجاد زحمت و شکایت ننمایند.

وزیر کشور»


سندی از اعمال محرومیت اجتماعی برای زنان در دوران کشف حجاب
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات