مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مرور تاریخی اقدامات شورای امنیت نشان می‌دهد كه این نهاد نه تنها به وظایف خود در رابطه با صلح و امنیت جهانی عمل نكرده بلكه در بسیاری از موارد به عاملی برای ایجاد منازعه و جنگ بدل شده و با توجه به برتری منافع ملی كشورهای عضو نسبت به منافع شورا عملا حفاظت از صلح و امنیت بین‌المللی به محاق رفته‌است.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۶ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۴ - 2015September 14
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی ویژه‌نامه الکترونیکی "شورای امنیت" را به منظور بررسی کارنامه شورای امنیت در گذار تاریخ منتشر کرد.

در این ویژه‌نامه٬ ابراهیم متقی٬ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران طی یادداشتی به بررسی قطعنامه 2231 می‌پردازد و حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل نیز "تأثیر لابی صهیونیستی در شورای امنیت" را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

همچنین در این ویژه‌نامه٬ گزارش‌هایی با عناوین " 16 شاهد تاریخی از خیانت آمریكا به سایر اعضای شورای امنیت"٬ "حق‌ وتو در شورای امنیت ابزاری برای منازعه‌سازی"٬ "مسیر تاریخی ناكامی‌های شورای امنیت در اعمال محدودیت‌های موشكی در ایران"٬ " 18 روایت تاریخی از خیانت‌های بنیانگذاران شورای امنیت"٬ "كرامت انسانی قربانی ساختار سیاسی شورای امنیت" و "شواهد تاریخی ظلم‌های شورای امنیت علیه ایران" به منظور بررسی عملکرد شورای امنیت در طول تاریخ نوشته شده است.

علاقمندان می‌توانند برای مشاهده ویژه‌نامه "شورای امنیت" به اینجا مراجعه کنند.
 
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر