کد خبر: ۴۴۷۵
از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد؛

جلد چهارم از مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران»

جلد چهارم از مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» که به تحلیل، تفسیر و تبیین رویدادهای تاریخ معاصر ایران از مقطع زمانی شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریورماه 1359 تا عزل بنی‌صدر در خرداد 1360 می‌پردازد، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.
دوشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- ایرنا نوشت؛ جلد چهارم از مجموعه «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

این جلد که به تحلیل، تفسیر و تبیین رویدادهای تاریخ معاصر ایران از مقطع زمانی شروع جنگ تحمیلی در 31 شهریورماه 1359 تا عزل بنی‌صدر در خرداد 1360 می‌پردازد، به قلم دکتر حسین احمدی نگاشته شده است. 

چنانکه در مقدمه این اثر آمده، تحولات مهمی در این دوره تاریخی رخ داده است که تهاجم گسترده رژیم بعث عراق به ایران، بحران آفرینی ضدانقلاب برای جلوگیری از تثبیت نظام جمهوری اسلامی، سقوط خرمشهر و عزل اولین رئیس‌جمهور ایران از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود.

اثر حاضر در شش فصل تنظیم شده است. فصل اول با عنوان «ایران در آستانه تهاجم گسترده‌ صدام»، دلایل و مقاصد رژیم بعث عراق و متحدانش از حمله به ایران را واکاوی کرده و به بررسی تطبیقی توان نظامی تسلیحاتی ایران و عراق در زمان تجاوز رژیم بعث می‌پردازد.

فصل دوم نزاع‌ها و آشوب‌ها در کردستان و مشکلات داخلی مختلف در مناطق گوناگون ایران و نحوه مواجهه نظام جمهوری اسلامی با این رخدادها را مورد واکاوی قرار داده است. و فصل سوم به رشادت‌ها و مجاهدت‌های ملت ایران در مقابله با حملات رژیم بعث می‌پردازد. در این فصل ضمن بررسی راهبردهای نظامی جمهوری اسلامی در این برهه، وقایعی چون اشغال خرمشهر، تنگ‌تر شدن محاصره آبادان، اوضاع جنگ در اهواز و سوسنگرد و ... نیز تحلیل و تبیین می‌شود.

جلد چهارم «تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران» منتشر شد

در فصل چهارم، واکنش‌های بین‌المللی به جنگ ایران و عراق از نظر می‌گذرد و در فصل پنج، اوضاع اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران در آن برهه تاریخی مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل ششم و پایانی هم ضمن بررسی عملکرد اولین رئیس جمهور ایران، به چرایی و چگونگی عزل و سپس فرار او از کشور می‌پردازد.

جلد چهارم از مجموعه "تاریخ تحولات جمهوری اسلامی ایران" به قلم دکتر حسین احمدی، با شمارگان 1000 نسخه در 411 صفحه به قیمت 35000 تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار شد.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانیwww.irdc.ir، به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در: خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات