مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۴۸۳
انقلاب اسلامی در مشهد
در هشتم بهمن‌ماه، مردم سراسر ایران به مسئله ممانعت از ورود امام به کشور، واکنش نشان دادند. در تهران گروهی از روحانیون در دانشگاه تهران تحصن کردند و در قم نیز حرکت مشابهی انجام گرفت. در دیگر نقاط کشور هم، مردم با راهبری روحانیون به مبارزه ادامه دادند. مردم مشهد هم در واکنش به این موضوع دست به راهپیمایی زدند.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - 2019January 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مردم ایران، از همه قشر، در بهمن ماه سال 1357 روزهای پایانی عمر رژیم پهلوی را رقم زدند. در تمام نقاط ایران راهپیمایی و مبارزه با رژیم پهلوی برقرار بود و مردم انقلابی و پرشور ایران خواسته خود مبنی بر سقوط رژیم واستقرار جمهوری اسلامی را فریاد می‌زدند.

در هشتم بهمن‌ماه، مردم سراسر ایران به مسئله ممانعت از ورود امام به کشور، واکنش نشان دادند. در تهران گروهی از روحانیون در دانشگاه تهران تحصن کردند و در قم نیز حرکت مشابهی انجام گرفت. در دیگر نقاط کشور هم، مردم با راهبری روحانیون به مبارزه ادامه دادند.

در این میان، همبستگی ارتش با مردم، توان مضاعفی به مبارزات ملت ایران بخشید. در مشهد، لشگر 77 خراسان با اعلام همبستگی خود با مردم، به انقلاب پیوست و زمینه‌ساز حرکت‌های دیگر شد.

در کتاب «مشهد از مقاومت تا پیروزی» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در این رابطه آمده است: در روز هشتم بهمن 1357، آيت‌الله سيدعبدالله شيرازي با ارسال پيامي به شاپور بختيار، او را مسئولِ مستقيم موانع و مشكلاتي دانست كه بر سرِ راه امام خميني در ورود ايشان به ايران قرار داشت و خطاب به مردم خاطرنشان ساخت: «بختيار در لحظاتي كه با سخنراني‌هاي پي‌درپي خود ظاهراً به طرفداري از جامعه‌ روحانيت و تشريف‌فرمايي نايب‌الامام‌خميني به‌پاخاسته، دست به محاصره‌ نظامي و تعطيل فرودگاه‌هاي كشور مي‌زند؛ درحالي‌كه ورود هر ايراني به كشور خود آزاد است، خصوصاً رهبري مذهبي و شخصي كه از طرفداري تمام ملت ايران برخوردار و طبعاً داراي مصونيت مي‌باشد، با تعطيل و محاصره‌ فرودگاه‌ها و تهديد نمودن استقبال‌‌كنندگان و هجوم به مردم به ايجاد سدهايي در راه تشريف‌‌فرمايي معظم‌له اقدام مي‌نمايد.»

مردم مشهد هم در واکنش به این موضوع دست به راهپیمایی زدند. در همین روزها بود که لشگر 77 خراسان با پیوستن به انقلاب، همراهی خود را با مردم اعلام کرد. این اقدام با استقبال و هیجان مردم همراه شد. روز 8 بهمن هم اعلاميه‌ جمعي از علما و مدرسان حوزه‌ علميه‌ مشهد به‌ مناسبت پيوستن لشكر 77 خراسان به جمع انقلابيون منتشر شد. در بخشي از اين اعلاميه آمده بود: «پيشرفت حيرت‌انگيز جنبش اسلامي ايران خوشبختانه تا آنجا موفقيت‌آميز است كه هر روزه ما شاهد پيوستن قشرهاي تازه‌اي به مبارزه‌ ملت خود هستيم، به‌‌طوري‌‌كه مي‌توان گفت كه امروز ديگر تقريباً همه‌ گروه‌ها به اين نهضت عظيم پيوسته‌اند و مبارزات مردم ما هرچه بيشتر فراگير شده است.»

این اعلامیه ادامه داده بود: «در اين روزهاي حساس و سرنوشت‌ساز جاي بسي خوشبختي است كه مي‌بينيم هزاران نفر از سربازان، افسران، و درجه‌داران از نيروي زميني گرفته تا دريايي و به خصوص از كادر نيروي هوايي در شيراز، بوشهر، دزفول، همدان، اصفهان، تهران، مشهد بندر پهلوي و... پيوستگي خود را به جنبش اسلامي ايران تحت رهبري آيت‌الله نايب‌‌الامام خميني آشكارا اعلام كرده و با اعتصاب غذا و يا با تظاهرات آرام خويش موضع خود را روشن نموده‌اند. در اينجا ما فرصت را غنيمت شمرده، ضمن تشكر و سپاسِ عميق از همه‌ گروه‌هاي مبارز و مسلمان، حمايت خود را از سربازان و درجه‌داران و افسراني كه به ملت پيوسته‌اند، به‌خصوص اعتصابيون لشكر 77 خراسان اعلام مي‌داريم و پيروزي سريع جامعه‌ مسلمان ايران را در راه رسيدن به اهداف اسلامي و انساني آنها از خداوند متعال خواستاريم.»

پیوند میان مردم و ارتش طی روزهای بعد کامل‌تر شد و در همه نقاط کشور این پیوستگی به چشم می‌خورد. مردم در سراسر کشور با آغوش باز از ارتش استقبال کرده و آنها نیز در مبارزه با رژیم پهلوی با مردم همراه شدند.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: