کد خبر: ۴۵۲۲
انقلاب اسلامی در ارومیه

طرح مردم ارومیه برای تامین امنیت مراسم استقبال از امام

حجت‌الاسلام والمسلمين حسني می‌گوید: يك‌ روز شهيد آقا مهدي‌ باكري‌ كه‌ در آن‌ ايام‌ جزء مسلحين‌ ما به‌ شمار مي‌آمد، به‌ همراه‌ حاج‌ موسي‌ آقازاده‌ آمدند و گفتند: ما طرحي‌ براي‌ حفاظت‌ امام‌ خميني‌ داريم‌. پرسيدم‌: چيه‌؟ گفتند: يك‌ ماشين‌ شش چرخ تدارك‌ ديده‌ايم‌. طرحمان‌ اين ‌است‌ كه‌ مي‌خواهيم‌ اطراف‌ آن‌ را به‌ اندازه‌‌ يك‌ مترونيم‌ با ورق آهن‌ ضخيم‌ به‌صورت‌ دو جداره‌ بالا بياوريم‌. و وسط‌ آهن‌ را پر از سنگ‌ و خاك‌ نماييم‌ كه‌ مانع‌ از نفوذ گلوله ‌بشود.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اعلام قریب‌الوقوع بودن ورود امام خمینی به کشور، شور و هیجان عجیبی در سرتاسر ایران شکل گرفت؛ جنب‌ و جوش‌ و شادي‌ سراسر كشور را فرا گرفت‌ و مردم‌ كه‌ در راهپيمايي‌ اربعين‌ خواستار بازگشت‌ امام‌ بودند، از اعلام‌ اين‌ خبر شادمان‌ شدند.

از سوی دیگر، پس از آنكه حضور امام خمینی در كشور قطعي شد، انقلابيون درصدد تدارك استقبال از امام برآمدند. در اروميه هم جنب و جوشي عجيب حكمفرما بود و انقلابيون درصدد حركت به سوي تهران و شركت در مراسم استقبال بودند.

چنانکه در کتاب "انقلاب اسلامی در ارومیه" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، آمده است: علما و انقلابيون اروميه جهت جلوگيري از هرج ­ومرج، به تشكيل گروهي اقدام ورزيدند تا اين گروه داوطلبان را به تهران اعزام نمايد. اين گروه دست به فعاليت زد و افرادي را جهت عزيمت به تهران انتخاب كرد. البته به‌علت كثرت داوطلبان آنان مجبور شدند تا با قرعه‌كشي بين داوطلبان، مسافران هيئت مستقبيلن اروميه را انتخاب نمايند كه در نهايت دويست نفر انتخاب شدند.

در این بین، مردم ارومیه به منظور حفاظت از امام نیز طرح‌هایی داشتند. حجت‌الاسلام والمسلمين حسني در اين زمينه مي‌گويد: «در اوايل‌ بهمن‌ 1357 كه‌ تشريف‌‌فرمايي‌ حضرت‌ امام‌ خميني‌ از پاريس‌ به‌ تهران ‌مطرح‌ شد و بختيار فرودگاه‌هاي‌ كشور را بسته‌ اعلام‌ كرد، موضوع‌ امنيت‌ و حفاظت‌ جان‌ امام‌ خميني‌، مورد بحث‌ بود. من‌ اعلام‌ كردم‌ به‌ همراه‌ تمام‌ مسلحين‌ خود آماده‌ام‌ مسئوليت‌ حراست‌ و حفاظت‌ از جان‌ معظم‌له‌ را برعهده‌ بگيرم‌. اين‌ مطلب‌ آن‌ روزها از قول‌ من‌ به‌‌وسيله‌‌ برخي‌ روزنامه‌ها نوشته‌ و منتشر شد.

يك‌ روز شهيد آقا مهدي‌ باكري‌ كه‌ در آن‌ ايام‌ جزء مسلحين‌ ما به‌ شمار مي‌آمد، به‌ همراه‌ حاج‌ موسي‌ آقازاده‌ آمدند و گفتند: ما طرحي‌ براي‌ حفاظت‌ امام‌ خميني‌ داريم‌. پرسيدم‌: چيه‌؟ گفتند: يك‌ ماشين‌ شش چرخ تدارك‌ ديده‌ايم‌. طرحمان‌ اين ‌است‌ كه‌ مي‌خواهيم‌ اطراف‌ آن‌ را به‌ اندازه‌‌ يك‌ مترونيم‌ با ورق آهن‌ ضخيم‌ به‌صورت‌ دو جداره‌ بالا بياوريم‌. و وسط‌ آهن‌ را پر از سنگ‌ و خاك‌ نماييم‌ كه‌ مانع‌ از نفوذ گلوله ‌بشود. طرح‌ اگرچه‌ يك‌ پروژه‌‌ ساده‌ و ابتدايي‌ بود، اما انصافاً نشان‌ از عمق‌ عشق‌ و علاقه‌ و يك‌ دنيا ارادت‌ و اخلاص‌ دوستان‌ داشت‌.

به‌ آقا مهدي‌ گفتم‌ مسئوليت‌ راه‌اندازي‌ اين‌ طرح‌ به‌ عهده‌‌ خودت‌ است‌، پيگيري‌ كن‌ و به‌ اتمام‌ برسان‌. او رفت‌ و كار را به‌ پايان‌ رساند و آماده‌‌ بهره‌برداري‌ نمود... [مهدي باكري از طريق قرعه جهت عزيمت به تهران انتخاب شد] او نيز همان‌ طرح‌ ابتكاري‌ خود را همراه‌ كاروان‌ به‌ تهران‌ آورد. وقتي ‌به‌ تهران‌ رسيديم‌، من‌ به‌ قدري‌ سرم‌ شلوغ‌ شد و شوق زيارت‌ حضرت‌ امام‌ و آن ‌سخنراني‌ حماسي‌ معظم‌له‌ در بهشت‌زهرا همه‌ چيز را تحت‌‌الشعاع‌ قرارداد ديگر نفهميدم‌ سرنوشت‌ آن‌ ماشين‌ چه‌ شد».

درحالي‌كه اين هيئت در تهران بود، در اروميه حالتي عجيب حكمفرما بود. راديو و تلويزيون اعلام كرده بود كه مراسم استقبال از امام به صورت مستقيم از تلويزيون پخش خواهد شد، لذا مردمی که موفق نشده بودند به تهران بروند، در مراكز حساس شهر جمع شده در انتظار پخش مراسم ورود امام بودند. بعد از ورود امام به کشور، جشن و شادي مردم فضای شهر ارومیه را پركرد. اين حركت مردم به يك راهپيمايي باشكوه در اروميه تبديل شد و اجتماع عظيمي شكل‌گرفت كه طي آن مردم به تبريك و تهنيت‌گويي به هم مي‌پرداختند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات