کد خبر: ۴۵۲۴
انقلاب اسلامی در کرمان

عزیمت مردم کرمان به تهران جهت استقبال از امام خمینی

در 12 بهمن‌ماه، امام وارد کشور شدند. این روز يکي از روزهاي فراموش‌نشدني تاريخ انقلاب اسلامي است. در آن روز شور و هيجان خاصي در کشور حاکم بود. مردم شهر کرمان هم به‌مانند ديگر همو‌طنان که بي‌صبرانه چنين لحظاتي را به انتظار مي‌کشيدند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اوایل بهمن‌ماه 1357، اعلام شد امام خمینی به زودی به ایران باز خواهند گشت. با انتشار خبر بازگشت امام، مردمِ مشتاق از سراسر کشور به شوق ديدار امام روانه‌ تهران شدند تا در تاريخي‌ترين استقبال شرکت جويند. کاروان مردم کرمان نیز در این روزها عازم تهران شد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در کرمان" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در این رابطه می‌خوانیم: با انتشار خبر ورود امام خمینی به میهن اسلامی، از سراسر استان و شهر کرمان دستجاتي روانه‌ تهران شدند. اين مستقبلين کرماني که متشکل از چندين اتوبوس بود و افرادی چون آيت‌الله حقيقي و حجت‌الاسلام محمدجواد حجتي در میان آنها حضور داشتند، در اولين روزهاي بهمن ماه به‌سوي تهران روانه شدند. این گروه وقتي به مرکز رسيدند، يکسره به مسجد مسلم بن عقيل رفتند که حجت‌الاسلام حاج شيخ‌محمدمهدي موحدي امامتِ جماعت آن را عهده‌دار بود.

گروه اعزامی از کرمان، به همراه ميليون‌ها نفر مشتاق ديگر چند روزي در تهران به انتظار ماندند. زيرا بختيار نخست‌وزير غيرقانوني رژیم پهلوی، با بسته اعلام‌کردن فرودگاه‌هاي کشور مانعِ ورود امام شده بود.

اين اقدام بختيار خشم عمومي را برانگيخت و موجب افزايش اعتراضات مردمي در تهران و سراسر شهرهاي کشور شد. در اعتراض به اين اقدام دولت بختيار، جامعه روحانيت تهران در مسجد دانشگاه تهران تحصن كردند. افرادي که به شوق ديدار امام در تهران به‌سر مي‌بردند در اجتماعات اعتراضي شرکت مي‌كردند که غالباً در صحن دانشگاه و خيابان‌هاي اطراف آن صورت مي‌گرفت.

از سوی دیگر، مردم در کرمان نیز در اضطراب و نگراني ناشي از ممانعت دولت بختيار از ورود امام به کشور بودند. اما همچنان راه‌پيمايي و تظاهرات روزانه عليه رژيم پهلوی ادامه داشت. در اجتماع چندين هزار نفري مردم کرمان که در آن روزها بر مزار شهدا در مسجد صاحب‌الزمان برگزار می‌شد، سخنراني‌هايي پيرامون استقرار حکومت اسلامي صورت می‌گرفت.

تا اینکه در 12 بهمن‌ماه، امام وارد کشور شدند. این روز يکي از روزهاي فراموش‌نشدني تاريخ انقلاب اسلامي است. در آن روز شور و هيجان خاصي در کشور حاکم بود. مردم شهر کرمان هم به‌مانند ديگر همو‌طنان که بي‌صبرانه چنين لحظاتي را به انتظار مي‌کشيدند، در آن روز براي تماشاي فيلم ورود امام که از تلويزيون سراسري پخش مي‌شد، در هر کوي و برزن و محله، براي تماشاي آن لحظات پاي تلويزيون‌ها نشسته بودند. هنوز لحظاتي از پخش آن صحنه‌هاي به‌يادماندني نگذشته بود که يک‌باره برنامه‌ تلويزيون قطع شد. مردم نگران به‌سوي مسجد امام حرکت کردند و اجتماع بزرگي را بار ديگر در مسجد امام تشکيل ‌دادند. در اين جمع، حجت‌الاسلام محمدحسين موحدي سخنراني کرد. به هر حال در آن روز مردم کرمان ورود امام را جشن گرفته و به پخش نقل و شيريني و شربت در معابر و خيابان‌ها پرداختند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات