کد خبر: ۴۵۳۷
انقلاب اسلامی در سبزوار

تبعیت مردم سبزوار از حکم امام خمینی در بهمن 57

با تأكيد امام بر پشتيباني از دولت بازرگان، مردم خود را موظف به حمایت از دولت موقت دیدند. یکی از این راهپیمایی‌ها در سبزوار انجام شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 15 بهمن 1357، امام خمینی طی حکمی، «بنا به پیشنهاد شورای انقلاب»، مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت معرفی کردند. امام در این حکم تصریح کردند که «بر حَسَب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است» مهندس بازرگان را «بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص» مأمور تشکیل دولت موقت می‌نمایند. ایشان همچنین تاکید کردند: «کارمندان دولت و ارتش و افراد ملت با دولت موقت... همکاری کامل نموده و رعایت انضباط را برای وصول به اهداف مقدس انقلاب و سامان یافتن امور کشور» مبذول دارند.

با تأكيد امام بر پشتيباني از دولت بازرگان، مردم خود را موظف به حمایت از دولت موقت دیدند. چنانکه در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است، طی یکی از تظاهرات‌های مردمی در سبزوار، مردم در روز 17 بهمن با سردادن شعارهايي در حمايت از دولت موقت، خواستار استعفاي هرچه سريع‌تر بختيار شدند. جامعه‌ فرهنگيان، كارمندان مخابرات، پزشكان، روحانيون، رؤساي ادارات و ديگر گروه‌هاي اجتماعي سبزوار هم با ارسال تلگرف‌هايي به امام، حمايت و پشتيباني خود را از دولت موقت اعلام كردند.

نظام‌الدين ملازاده، از فرهنگيان سبزوار، در خصوص اقدامات اين قشر در تبعيت از دستور امام چنين ذكر مي‌‌كند: «ما وقتي از راديو و تلويزيون متوجه شديم كه از سوي امام، آقاي مهندس بازرگان به‌عنوان رئيس دولت موقت انتخاب شده به حمايت از ايشان تظاهرات كرديم. تمام دبيران سبزوار در آن روز بودند... من دو عدد پارچه‌ بزرگ تهيه و در بالاي آن، در حمايت از بازرگان مطالبي نوشتم. سپس آنها را از مسجد جامع آويزان كردم تا مردم آن را امضا كنند. متن پارچه در تبريك و تأييد دستور امام بود. مردم هم آن را امضا كردند.»

روز 19 بهمن نيز، مردم سبزوار در حمايت از حکم امام بار دیگر دست به راهپيمايي وسيعي زدند. آنان در پايان، قطعنامه‌‌اي را تصويب كردند. ده‌هزار نفر از بانوان سبزوار هم با اجتماع در مهديه‌ اين شهر، حمايت خود را از حکم امام خمینی و دولت موقت اعلام كردند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات