مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۵۵۴
در همان حمله تروریستی یکی از پاسداران مجروح حادثه، با رساندن خود به درب ساختمان اصلی مجلس و بستن آن، مانع ورود تروریست‌ها به صحن علنی مجلس و بروز فاجعه گسترده‌تر شد. در همین حین نیروهای امنیتی پیرامون ساختمان مجلس مستقر شدند. گروه تروریستی ناچار به ساختمان اداری نمایندگان مجلس رفته و در طبقه چهارم در حلقه محاصراتی نیروهای امنیتی قرار گرفتند. علاوه بر این، داعشی‌ها از پنجره‌های ساختمان به مردم بی‌دفاع حاضر در خیابان نیز شلیک می‌کردند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - 2019February 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 17 خرداد 1396 و در دوازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، دو گروه از تروریست‌های داعشی دست به اقدام مسلحانه در تهران زدند. گروه اول در ساعت 10:30 دقیقه با حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی و با ترور کور افراد بی‌گناه، تنی چند از مردم عادی و نیروهای حفاظت مجلس را به شهادت رساندند و گروه دوم حدود ساعت 10:40 دقیقه در حرم امام خمینی دست به عمل تروریستی زدند.


مقابله آنی با حملات تروریستی

حمله تروریستی به حرم امام خیلی زود مورد کنترل نیروهای امنیتی قرار گرفت ولی حمله تروریستی به مجلس که در حدود ساعت 10:30 شروع شده بود برای ساعاتی ادامه یافت. در همان درگیری اولیه یکی از پاسداران مجروح حادثه، با رساندن خود به درب ساختمان اصلی مجلس و بستن آن، مانع ورود تروریست‌ها به صحن علنی مجلس و بروز فاجعه گسترده‌تر شد. در همین حین نیروهای امنیتی پیرامون ساختمان مجلس مستقر شدند. گروه تروریستی ناچار به ساختمان اداری نمایندگان مجلس رفته و در طبقه چهارم در حلقه محاصراتی نیروهای امنیتی قرار گرفتند. علاوه بر این، داعشی‌ها از پنجره‌های ساختمان به مردم بی‌دفاع حاضر در خیابان نیز شلیک می‌کردند.

در اثنای این حادثه تروریستی، جلسه علنی مجلس با آرامش کامل برگزار می‌شود. با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره یکی از مهاجمان در طبقه چهارم با عمل انتحاری خود را منفجر می‌کند. همزمان عملیات نجات مردم از داخل ساختمان مجلس نیز توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی اجرا می‌شود. حوالی ساعت 14 دیگر عوامل تروریستی نیز توسط مأموران امنیتی به هلاکت می‌رسند.

داعش با توجه به ناکامی پنج ساله برای تشنج‌آفرینی و ناامن‌سازی کشور، به سرعت مسئولیت حادثه تروریستی تهران را به عهده می‌گیرد و فیلم 24 ثانیه‌ای از به رگبار بستن یکی از افراد بی‌گناه توسط عوامل خود را توسط الاعماق منتشر می‌کند. سرانجام این دو حادثه با بر جای ماندن 18 شهید و 24 زخمی، بعد از هلاکت هر 5 تروریست در صحنه درگیری به پایان رسید.


واکنش به حادثه تروریستی مجلس

در اولین واکنش به این حادثه تروریستی ، در همان روز 17 خرداد رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از دانشجویان فرمودند: «ملّت ایران دارد حرکت می‌کند، پیش می‌رود؛ این کارها و این ترقّه‌بازی‌های شبیهِ کاری‌ که امروز شد، در اراده مردم هیچ تأثیری نخواهد گذاشت؛ این را همه بدانند؛ و این‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ ملّت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند و البتّه همین‌طور که دوستان در اینجا گفتند، خود این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌ها است ایستادگی نمی‌کرد، تا حالا ما گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. ان‌شاءالله کَلَک این‌ها کنده خواهد شد.»

علاوه بر این، حادثه تروریستی داعش در تهران با واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی روبرو شد. اما، گذشته از این همه، انظار عمومی و مجامع بین‌المللی در انتظار عکس‌العمل اصلی و نحوه مواجهه جمهوری اسلامی ایران با این اقدام تروریستی بود.


پاسخ سپاه پاسداران به حملات تروریستی در تهران

به فاصله حدود ده روز پس از حادثه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی عملیات «لیلة‌القدر» از مناطق غرب کشور، دست به یک عملیات موشکی مهم علیه تروریست‌های داعش زد. در بیانیه سپاه آمده بود: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس الهی و به نیابت از ملّت قهرمان و دشمن ستیز ایران و خانواده معظم شهدا و آسیب‌دیدگان عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت امام (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، لحظاتی پیش مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست‌های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست‌های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد.»

این عملیات در دو نقطه از مناطق غربی کشور و از پایگاه‌های موشکی سپاه در دو استان کرمانشاه و کردستان صورت گرفت که نزدیکترین فاصله را تا محل هدف داشتند. طی این عملیات، ۶ فروند موشک به سمت مقرهای نظامی داعش شلیک شد که این موشک‌ها از دو نوع میان‌برد «قیام» و «ذوالفقار» بودند که با عبور از آسمان عراق، اهداف مورد نظر را در فاصله حدودا ۶۵۰ کیلومتری در شرق سوریه (دیرالزور) مورد اصابت قرار دادند.

طبق اعلام رسمی سپاه پاسداران، در این عملیات بیش از ۱۷۰ تروریست تکفیری از جمله چند تن از فرماندهان و عناصر مؤثر داعش به هلاکت رسیدند.

سپاه پاسداران این اقدام را هشداری به تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن‌ها اعلام کرد و بلافاصله فیلم برخی از اصابت‌های موشک‌ها که بوسیله هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی در سوریه ضبط شده بودند، پخش شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر