کد خبر: ۴۶۳۲
انقلاب اسلامی در اصفهان

نحوه کنترل مراکز حساس اصفهان توسط مردم/ پخش اولین برنامه‌ رادیویی انقلاب در اصفهان

حجت‌الاسلام احمد سالک در بخشی از خاطرات خود می‌گوید: «یکی از اقدامات ما این بود که به کمک چند تن از دوستانم داخل ساختمان رادیو تلویزیون اصفهان که هنوز تانک‌های نظامی رژیم پهلوی داخل آن بود رفتیم و با اهدای شاخه گل و شیرینی به راننده‌ تانک و خدمه‌اش، آن را از داخل رادیو تلویزیون به سمت پادگان هدایت کرده و به این وسیله در صدا و سیما مستقر شدیم. اولین برنامه‌ رادیویی را به نام «صدای انقلاب» با کمک نیروهای حزب‌اللهی که در رادیو تلویزیون بودند پخش کردیم.»
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  روز 22 بهمن، از جمله مهم‌ترین اقدامات انقلابیون، تسخیر مراکز مهم و رادیو و تلویزیون بود. این موضوع علاوه بر این که باعث کنترل اوضاع توسط انقلابیون می‌شد، روحیه مردم را نیز به شدت افزایش می‌داد. حجت‌الاسلام احمد سالک، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره نحوه کنترل مراکز مهم در اصفهان در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید: پس از پیروزی انقلاب، برای ساماندهی هر چه بهتر فعالیت‌های خود، به اتفاق دوستان جلسه‌ای تشکیل دادیم که به موجب مذاکرات آن جلسه قرار شد اماكن حساس اصفهان از قبیل صدا و سیما، پادگان‌ها، مخازن سلاح و مهمات، ساواک، شهربانی، استانداری، فرمانداری و سایر مراکز شناسایی شود. 
در مرحله‌ بعد به تمامی نیروها دستور داده شد که به حفاظت از مراکزی که شناسایی کرده‌اند بپردازند. در واقع تقسیم بندی بین نیروها انجام شد، طوری که یادم هست حجت‌الاسلام اژه‌ای به اتفاق شخصی که به پدر معروف است مسئولیت اداره و کنترل شهربانی اصفهان و کل کلانتری‌ها را به عهده گرفته و توانستند منزل مرحوم آیت‌الله حسین خادمی و آیت‌الله مدیری که مرکز تجمع نیروهای مردمی و انقلابی بود را تحت کنترل و پوشش در آوردند. البته این منازل علاوه بر اینکه محل تجمع نیروهای مردمی و انقلابی بود، در عین حال مرکز جمع‌آوری سلاح و مهمات و اطلاعات هم بود. یعنی کل اسلحه‌هایی که از شهرهای مختلف وارد اصفهان می‌شد، همه‌ اینها در منزل آیت‌الله خادمی و آیت‌الله طاهری می‌آمد. 
اقدام بعدی ما این بود که به کمک چند تن از دوستانم داخل ساختمان رادیو تلویزیون اصفهان که هنوز تانک‌های نظامی رژیم پهلوی داخل آن بود رفتیم و با اهدای شاخه گل و شیرینی به راننده‌ تانک و خدمه‌اش، آن را از داخل رادیو تلویزیون به سمت پادگان هدایت کرده و به این وسیله در صدا و سیما مستقر شدیم. اولین برنامه‌ رادیویی را به نام «صدای انقلاب» با کمک نیروهای حزب‌اللهی که در رادیو تلویزیون بودند پخش کردیم. از آنجا که این کار برای اولین بار در اصفهان انجام می‌شد، موضوع خیلی جالبی به نظر مردم رسید. پس از آن، بعضی از برادران را آنجا مستقر کردیم و به سمت ساختمان ساواک اصفهان حرکت کردیم.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات