کد خبر: ۴۶۵۳
روایتی از مرحوم محمدجواد صاحبی

عدم استقبال مردم شاهرود از فرح در اوایل دهه 50

صاحبی مب‌گوید: از نکات جالب سفر فرح به شاهرود اين بود كه آنها تلاش زيادي كردند كه روحانيون را براي استقبال از فرح بياورند ولي با اينكه روحانيت شهر ما غالباً انقلابي نبودند، اما هيچ كدامشان حاضر نشدند كه به استقبال از او به خيابان بيايند يا اقدامي انجام دهند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ محمدجواد صاحبی، از مبارزین انقلابی که در دوران نهضت اسلامی در شاهرود فعالیت زیادی داشت، دار فانی را وداع گفت. وی در بخشی از کتاب خاطرات خود که با عنوان «در کشاکش سیاست و فرهنگ» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، درباره عدم استقبال روحانیت و مردم شاهرود از فرح در اوایل دهه 50 می‌گوید: در سال 1352 يا 1353 فرح با تبليغات سنگين حکومتي به شاهرود آمد. ما با بعضي از دوستانمان مثل شهيد تهراني درصدد بوديم عكس‌العملي نسبت به اين سفر تدارک ببينيم ولي جوّ شهر را براي اين کار آماده نديديم. در آن روز، ما را تا ساعت چهار يا پنج بعد از ظهر كه لحظه‌ ورودش بود، در دبيرستان نگه داشتند و اجازه­ خروج به کسي ندادند.

آنها جمعيت دانش‌آموزان را به استقبال فرح بردند... او هم يك مسيري را با جيپ سر باز طي كرد تا يك نمايشي داده باشد. از نکات جالب سفر فرح به شاهرود اين بود كه آنها تلاش زيادي كردند كه روحانيون را براي استقبال از فرح بياورند ولي با اينكه روحانيت شهر ما غالباً انقلابي نبودند، اما هيچ كدامشان حاضر نشدند كه به استقبال از او به خيابان بيايند يا اقدامي انجام دهند. آنها هم که ديدند براي تبليغاتشان حضور روحانيت را لازم دارند و عدم حضور آنها ممکن است دردسرهاي زيادي ايجاد کند و تبليغات سفر را بي­اثر نمايد، به ‌سراغ بچه‌هاي دبيرستان رفتند.

فردي را که كلاس نهم يا دهم بود، ملبس به لباس روحانيت کردند. صحنه­ مضحکي شده‌بود زيرا آن لباس به اندازه­ بدن او نبود و عمامه‌اي هم كه بسته بودند، غيراستاندارد بود و اين را حتي عوام­الناس هم تشخيص مي­دادند و به آن مي­خنديدند. به هر حال او را در يك نقطه‌اي از خيابان‌هاي شهر نشانده بودند كه وقتي فيلم و عكس مي‌گيرند، بگويند كه بعضي از روحانيون هم حضور داشتند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات