مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۱۱
ویژه‌نامه "نقش اول"| انقلاب اسلامی در جهرم
زنان جهرم همراه مردان این شهر، در اکثر راهپیمایی‌­ها و تظاهراتي كه در سطح شهرستان جهرم صورت می‌­گرفت، شرکت داشتند و شعار سر می‌دادند. در راهپیمایی روز عید فطر (13شهریور 1357) بیش از 10 هزار زن جهرمی، مردان را همراهی می­‌کردند».
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با تورقی در تاریخ انقلاب اسلامی می‌توان نقش ویژه بانوان در مبارزات انقلابی را مشاهده کرد. بانوان جهرم نیز همانند دیگر زنان، نقش ویژه‌ای در شکل‌گیری تظاهرات انقلابی و مبارزه با رژیم پهلوی ایفا کردند. در بخشی از کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش زنان جهرم در مبارزه با رژیم آمده است: زنان شهر جهرم نقش زيادي در انقلاب ايفا كردند و به خصوص از سال 1356، به طور فعال در تمام تظاهرات­‌ها و راهپيمايي­‌ها شركت مي­‌كردند.

اولين حركت جدي آن­‌ها در روز 29 بهمن، چهلم شهداي 19 دي قم بود كه تعداد زيادي از آنان با حجاب كامل در محكوميت جنايات رژيم، مقابل بازار شهر اجتماع كردند و عليه رژيم شعار دادند كه با دخالت مأموران شهرباني متفرق شدند. اين حركت آن­‌ها زمينه ساز حركت­‌هاي بعدي در جهرم و سراسر استان فارس گردید. ساواك حضور زنان جهرمی در مراسم چهلم شهداي قم در روز 29 بهمن را بدين شكل گزارش مي­‌دهد: «...تعدادی زن چادری در جلوی بازار مبادرت به دادن شعارهای مضره نموده‌­اند که توسط مأمورین شهربانی متفرق گردیده‌اند...»

زنان جهرم همراه مردان این شهر، در اکثر راهپیمایی­‌ها و تظاهراتي كه در سطح شهرستان جهرم صورت مي­‌گرفت، شرکت داشتند و شعار سر می­‌دادند. در راهپیمایی روز عید فطر (13شهریور 1357) بیش از 10 هزار زن جهرمی، مردان را همراهی می‌­کردند».

زنان جهرم همچنین در توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای حضرت امام و روحانیون مبارز، در بین گروه‌های مختلف مردم نقش مهمی داشتند و در تمام دوران مبارزات تا پیروزی نهایی بنا به فتوای حضرت امام دوشادوش مردان جهرم، با حضور در مساجد و محافل مذهبی که روحانیون مبارز و کارشناسان دینی جهرم در آن مکان‌ها، سخنرانی­‌هاي آتشین و کوبنده‌­اي علیه رژیم بیان می­‌کردند حضور مي­‌یافتند و شب‌­ها همراه با مردان جهرم در پشت بام منازل خود فریاد الله اکبر و شعارهای ضد رژیم سر می­‌دادند.

اقشار مختلف زنان جهرم در تظاهرات­‌ها حضور داشتند. با اين وجود زنان شركت كننده در تظاهرات در جهرم، بیشتر از دانشجويان، فرهنگیان، دانش‌آموزان، مبلغان مذهبی و زنان آگاه و متدیّن و بعضاً از اقشار دیگر بودند. آن­‌ها با گسترش دامنه فعالیت خود به طور مخفیانه، هر روز زنان بیشتری را تحت پوشش خود قرار می­‌دادند.

زنان فعال جهرمي با همکاری و هماهنگی یکدیگر، فعالیت­‌های چشمگیری را در سطح شهر جهرم، جهت تهییج و آمادگی مردان و زنان اين شهر انجام می‌­دادند و تجمع‌­ها را راه‌اندازی و هدایت می­‌کردند و در توزیع و پخش اطلاعیه­‌های حضرت امام خمینی (ره) در اماکن عمومی و مجالس سخنرانی مذهبی، نقش مؤثری را ایفا می­‌کردند. به طوری که اولین شهید انقلاب در شهرستان جهرم یک دختر به نام شهیده معصومه زارعیان بود.

به طور کلی، مهم‌ترین مراکز تجمع زنان در جهرم، امامزاده اسماعیل (ع)، مسجد جامع، مسجد امام خمینی(ره)، مسجد بازار، مسجد صاحب الزمان(عج)، مسجد نو و محوطه مسجد نو، مسجد گازران(آيت‌الله حق شناس)، حسينيه كوي علي پهلوان و برخي از مساجد ديگر و ميادين مصلی و ششم بهمن( شهداء) و مساجد و حسينيه­‌هاي روستاها بود که هسته­‌های اصلی تظاهرات، ابتدا در این مراکز تشکیل شده و سپس به سطح شهر و روستا راه می­‌افتادند. زنان انقلابي و مبارز جهرم، همچنین در برگزاری­ جلسات خصوصی مذهبی در منازل مشخص، نقش فعال داشته و ضمن ترجمه و تفسیر آیات الهی از منابع معتبر و تبیین خطبه­‌های نهج البلاغه و فتاوای حضرت امام و بیان فلسفه قیام عاشورا و ... زنان جامعه را تحت پوشش قرار داده و به آنان بینش و آگاهی می­‌دادند. مخصوصاً دختران دانشجوی جهرمي، عضو انجمن اسلامی دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌­ها، این جلسات را راه اندازی می­‌کردند. در همين جلسات بود كه رساله و اطلاعیه­‌های امام بین زنان جهرم، پخش می­‌شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر