کد خبر: ۴۷۱۴
ویژه‌نامه "نقش اول"| انقلاب اسلامی در زنجان

اولین تظاهرات مستقل زنان زنجان علیه رژیم پهلوی در سال 57

زنان در زنجان روز پنجشنبه 9 شهریورماه 57 در یک اقدام منحصربه فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در جریان تظاهرات مردم زنجان در اعتراض به جنایات رژیم پهلوی در سال 1357 احمد مرتضایی که در راهپیمایی شب 5 شهریورماه 57 مجروح شده و به تهران اعزام شده بود به شهادت رسید. در چنین شرایطی رژیم پهلوی کوشید ماجرا را فردی تلقی کرده و قضیه را فیصله دهد. اما برخلاف تصور و تلاش رژیم در فردی جلوه دادن جرم، طیف انقلابی بلافاصله عکس‌العمل نشان دادند. آنان در تشییع جنازه با شکوهی که با حضور هزاران نفر برای شهید مرتضایی گرفتند شعارهای تندی علیه رژیم پهلوی سردادند.

واکنش زنان زنجان

زنان در زنجان روز پنجشنبه 9 شهریورماه 57 در یک اقدام منحصربه فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند. روزنامه کیهان گزارش این راهپیمایی را چنین درج کرد:دختران چادری زنجان در حالی که عکس‌های احمد را در دست داشتند به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت‌الله العظمی خمینی و به مخالفت با دولت شعار دادند... آنان در بیشتر خیابان‌های شهر به پیاده‌روی پرداختند و بدون این که با دخالت مأموران روبه رو شوند به خانه‌های خود بازگشتند.

کیهان در همین شماره عکسی از این راهپیمایی به چاپ رساند که در آن گروهی از زنان در حالی که تقریبا همگی چادرهای مشکی به سر دارند دیده می‌شوند. آنان در چند ردیف پشت سر هم صفی نسبتا طولانی تشکیل داده و قسمت اعظم خیابان را اشغال کرده‌اند.

کیهان زیر عکس مذکور چنین نوشت: عصر روز پنجشنبه گروهی از زنان زنجان در یک تظاهرات آرام و وسیع شرکت کردند. پیشاپیش آنان عکسی حرکت داده می‌شد که مربوط به یکی از کشته شدگان حوادث اخیر بود. زن‌ها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها خواسته هایشان نوشته شده بود.

به دنبال این تظاهرات همه روحانیون شهر برای هم‌دردی با زنان نمازهای جماعترا تعطیل و از رفتن به مسجد خودداری کردند.بازاریان و مغازه‌داران زنجان نیز از صبح روز پنجشنبه در اعتراض به شهادت مرتضایی مغازه‌های خود را بسته و شهر را به حالت غیرعادی درآورده بودند.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز شنبه 2 بهمن ماه 57 نیز مغازه‌های زنجان همچنان تعطیل بود. در این روز گروهی در حدود چهار هزار نفر در حالیکه پلاکاردهایی در دست داشتند در خیابان‌های زنجان به تظاهرات آرام و سیع پرداختند. تظاهرکنندگان که گروه کثیری از آنها را زنان و دختران با چادرهای مشکی تشکیل می‌داد ضمن دادن شعار و فرستادن صلوات از خیابان‌های پهلوی بلوار شاهنشاهی، مولوی، میدان ارک، خیابان فرمانداری، میدان ششم بهمن و خیابان لشگری عبور کردند. به استناد همین خبر عده‌ای که در تظاهرات شرکت نداشتند در کنار خیابان‌ها ایستاده بودند و به روی تظاهرکنندگان گلاب می‌ریختند.

منبع: کتاب "انقلاب اسلامی در زنجان"، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات