مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۲۱
ویژه‌نامه "نقش اول"| انقلاب اسلامی در مشهد
براى اولين بار، زنان خراسان كه در نهضت اسلامی هم پيشقدم و فعال بودند، به شكل گسترده‌اى به مخالفت با این سیاست رژیم پهلوی پرداختند. تعداد زيادى از آنان در روز 17 دى 1356، هنگامى كه مراسم جشن با حضور گروهی از ايادى شاه و زنان وابسته به آنان در ميدان شاه در حال برگزارى بود، با حجاب كامل دست به راهپيمايى زدند و عليه رژيم، كشف حجاب و بانيان جشن هفده دى‌ماه شعار دادند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 17 دى‌ماه 1356، در سالگرد كشف حجاب، رژيم پهلوی در سراسر كشور مراسم، مجالس و رژه‌هايى توسط زنان ترتيب مى‌داد و تبليغات گسترده‌اى براى كشف حجاب و عليه حجاب اسلامى راه مى‌انداخت و سعى مى‌كرد به هر نحو ممكن، بى‌حجابى را به زنان مسلمان تحميل كند.

علما، به‌خصوص حضرت امام، بارها به اين مسئله اعتراض كردند و رژيم پهلوی را براى لغو آن تحت فشار گذاشتند. امام در يكى از سخنرانى‌هاى خويش فرمودند: «چرا جشن هفده دى را آزاد مى‌گذراند؟ اينها وسيله‌ منفوريت است، منفور نكنيد، ما نصيحت مى‌كنيم اين هفده دى را به وجود نياوريد، ما مفاسد مى‌دانيم، حفظ كنيد اين مملكت را، ترقيات مملكت به هفده دى نيست. ..»

با اوج گرفتن نهضت، زنان در صف نخست مخالفان و معترضان به جشن 17 دى قرار گرفتند. در کتاب "نقش زنان در نهضت امام خمينى" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تظاهرات مستقل زنان مشهد می‌خوانیم: براى اولين بار، زنان خراسان كه در نهضت اسلامی هم پيشقدم و فعال بودند، به شكل گسترده‌اى به مخالفت با این سیاست رژیم پهلوی پرداختند. تعداد زيادى از آنان در روز 17 دى 1356، هنگامى كه مراسم جشن با حضور گروهی از ايادى شاه و زنان وابسته به آنان در ميدان شاه در حال برگزارى بود، با حجاب كامل دست به راهپيمايى زدند و عليه رژيم، كشف حجاب و بانيان جشن هفده دى‌ماه شعار دادند. 

تظاهرات آنان به آرامى و بدون دخالت مأموران انجام شد، زيرا رژيم پهلوی نمى‌خواست با دخالت خشونت‌بار و حمله به زنان در روزى كه آن را روز آزادى زن مى‌دانست، باعث رسوايى هر چه بيشتر خود شود. اين راهپيمايى مستقل زنان خراسان، زمينه‌ساز حركت‌ها و راهپيمايى‌هاى با شكوه بعدى آنان شد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر