مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۲۸
ویژه‌نامه "نقش اول"| برگی از خاطرات مریم بهروزی
مریم بهروزی در خاطرات خود می‌گوید؛ بعد از اینکه همسر امام به ایران آمدند یک دیدار خصوصی هم با ایشان داشتیم و در آن جلسه حضرت امام را نیز ملاقات کردیم. امام در آن جلسه فقط فرمودند: «خانم‌ها نقش خیلی خوبی داشتند. این حرکت آنها باید ادامه داشته باشد. اسلام و نظام اسلامی به حضور خانم‌ها احتیاج دارد.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امام خمینی، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به مقام زن داشتند و معتقد بودند زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت داشته باشند. از همان روزی که امام وارد کشور شدند، حتی در کوچک‌ترین مسائل، این توجه و عنایت ویژه نسبت به بانوان در رفتار ایشان منعکس بود.

خانم مریم بهروزی، از زنان مبارز و انقلابی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، در این رابطه می‌گوید: وقتی که حضرت امام به ایران تشریف آوردند، قرار بود که دیدارها شروع شود. امام فرموده بودند: «برای خانمها دیدار بگذارید و ببینید کدام وقت برایشان راحت‌تر است.» حقیقتا امام عنایت خاصی نسبت به زن‌ها داشتند.

ایشان چشم‌شان باز بود و بصیرت داشتند. چیزهایی را می‌دیدند و می‌دانستند که دیگران نه می‌دیدند و نه می‌دانستند. خواهران مسلمان نیز مشتاق دیدار با امام بودند، به همین دلیل چندین بار برای گرفتن وقت ملاقات به محل اقامت ایشان مراجعه کردیم. روزی اعلام کردند در جلسه‌ سخنرانی آقای فلسفی در مسجد امام شرکت کرده و پس از پایان سخنرانی به صورت راهپیمایی و در حالی که شعار می‌دهیم به دیدار امام در مدرسه‌ علوی برویم. به هر حال از مسجد بیرون آمدیم و به مدرسه‌ علوی رفتیم و امام را در آن دیدار عمومی ملاقات کردیم. چندین بار هم با خانم‌های دیگر به ملاقات امام رفتیم.

بعد از اینکه همسر امام به ایران آمدند یک دیدار خصوصی هم با ایشان داشتیم و در آن جلسه حضرت امام را نیز ملاقات کردیم. امام در آن جلسه فقط فرمودند: «خانم‌ها نقش خیلی خوبی داشتند. این حرکت آنها باید ادامه داشته باشد. اسلام و نظام اسلامی به حضور خانم‌ها احتیاج دارد.»

خانم‌هایی که به دیدار امام می‌آمدند در اثر شلوغی چادر از سرشان می‌افتاد و چون در آن زمان پوشیدن مقنعه و روسری در زیر چادر مرسوم نبود با افتادن چادر موهایشان پیدا می‌شد و بعضی از آنها نیز چادر از سرشان کشیده می‌شد. بعضی نیز غش می‌کردند. همین مسائل موجب شد تصمیم گرفتند تا از امام درخواست کنند به خانم‌ها وقت ملاقات ندهند.... به هر حال این موضوع را خدمت حضرت امام گفته بودند، ایشان فرموده بودند: «شما خیال کردید اعلامیه‌های من و سخنرانی‌های شما شاه را بیرون کرد؟ خیر آقا! همین خانم‌ها بودند که شاه را از این کشور بیرون کردند. خانم‌ها باید بیایند. فقط برایشان امکانات فراهم کنید که راحت باشند.»

امام واقعا با این سخن میدان حضور ز‌ن‌ها را همچنان باز نگه داشتند که بعدها گسترده‌تر شود و این چنین نیز شد و مرتب نیز سخنان خود درباره‌ زنان را تکرار می‌کردند. تا جایی که در وصیتنامه‌ الهی سیاسی خود بعد از اقرار به وحدانیت خدا و نبوت پیغمبر و اهل بیت و مسئله‌ ثقلين راجع به زن‌ها سخن گفته‌اند و نوشته‌اند: «ما به زنانمان افتخار می‌کنیم. به زنان کشورمان بانوان کشورمان افتخار می‌کنیم.» و در این وصیتنامه‌ الهی سیاسی زنان را هم سنگ با قرآن و اسلام قرار دادند.

اینها بسیار اهمیت داشت. می‌خواهم بگویم روش و موضوع‌گیری امام قبل و بعد از پیروزی انقلاب موجب شد زن‌ها در صحنه بمانند... پس از گذشت سختی‌های فراوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی میدان را برای فعالیت زنان کاملاً باز کرده و فرمودند: «زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت داشته باشند»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر