مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۲۹
ویژه‌نامه "نقش اول"| درنگی در خاطرات مریم بهروزی
خانم بهروزی در بخشی از خاطرات خود درباره انگیزه‌های مبارزاتی بانوان در دوران رژیم پهلوی می‌گوید: «انگیزه‌های مبارزاتی بانوان در دوران رژیم پهلوی که از هیچ نظام فرهنگی و از هیچ کشوری الگو نگرفته بودند. انگیزه‌ زنان از شرکت در انقلاب، انگیزه‌های مادی مانند دفاع از حقوق خود و یا نجات خود از وضع موجود نبود بلکه انگیزه‌ آنها دفاع از مذهب و مکتب بود و این درس را هم از بانوی بزرگ اسلام یعنی حضرت زهرا(س) و نیز از حضرت زینب کبری(س) گرفتند. در حقیقت می‌توان گفت که این انقلاب صرفاً اسلامی است و مردم برای خدا انقلاب کردند.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بانوان انقلابی در طول دوران نهضت اسلامی، نقش بارزی در مبارزات ملت ایران داشتند. آنها با انگیزه‌های دینی پای در مسیر مبارزه نهادند و در این راه با مجاهدت‌های خود، نقش پررنگی در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند.

در صفحاتی از کتاب خاطرات خانم مریم بهروزی که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش بانوان در تکثیر اعلامیه‌های امام خمینی در دوران نهضت اسلامی می‌خوانیم: «بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی باید مقلد یکی از مراجع تقلید می‌شدیم. پدرم مقلد امام خمینی شدند. ما هم مقلد امام شدیم. همسرم نیز از مقلدان امام بودند. به این ترتیب از سال 1341 در جریان نهضت حضرت امام قرار گرفتیم.

اعلامیه‌های حضرت امام را از آقای کاشمری و یا از شهید مفتح می‌گرفتیم اما چون در آن زمان دستگاه چاپ و تکثیر در اختیار ما نبود، با خواهران و دیگر اعضای خانواده، اعلامیه‌ها را شب با دست می‌نوشتیم و روزها با احتیاط در میان مردم توزیع می‌کردیم.

همچنین کلاس‌های قرآن و احکام را در هشت منطقه‌ تهران مانند محله‌ اسکندری، نازی‌آباد و پل رومی تشکیل دادیم. در این کلاس‌ها از میان خانم‌های شرکت کننده آن‌هایی را که زمینه‌ کار سیاسی داشتند، شناسایی می‌کردیم و اعلامیه‌های حضرت امام را توسط آن‌ها توزیع می‌کردیم. در حقیقت تشکیلات داشتیم ولی در آن موقع متوجه این موضوع نبودیم.

روزی به آیت‌الله شهید مفتح گفتم: «حاج آقا اگر ما تشکیلات داشتیم، زودتر به نتیجه می‌رسیدیم.» ایشان فرمودند: همین کلاس‌هایی که ما و شما و دیگر آقایان دارند، خودش تشکیلات است. به همین دلیل می‌توانیم نظرات و بیانات و فرامین حضرت امام را به سرعت توزیع و مردم را مطلع سازیم. مساجد و تکایا نیز که در اختیار ماست، مراکز کار تشکیلاتی است.»

خانم بهروزی در بخش دیگری از خاطرات خود درباره انگیزه‌های مبارزاتی بانوان در دوران رژیم پهلوی می‌گوید: «انگیزه‌های مبارزاتی بانوان در دوران رژیم پهلوی که از هیچ نظام فرهنگی و از هیچ کشوری الگو نگرفته بودند. انگیزه‌ زنان از شرکت در انقلاب، انگیزه‌های مادی مانند دفاع از حقوق خود و یا نجات خود از وضع موجود نبود بلکه انگیزه‌ آنها دفاع از مذهب و مکتب بود و این درس را هم از بانوی بزرگ اسلام یعنی حضرت زهرا(س) و نیز از حضرت زینب کبری(س) گرفتند. در حقیقت می‌توان گفت که این انقلاب صرفاً اسلامی است و مردم برای خدا انقلاب کردند.»


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر