کد خبر: ۴۷۳۷
ویژه‌نامه "نقش اول"

قطعنامه جامعه زنان مسلمان خراسان در حمایت از نهضت اسلامی

در بخشی از قطعنامه جامعه زنان مسلمان خراسان آمده بود: اکنون در جریان نهضت‌های اسلامی ایران زنان با الهام از تفکر انقلابی اسلام و پیروی از زنان بزرگ تاریخ اسلام و جهان حضرت فاطمه (ع) و حضرت زینب (ع) در راه مبارزات گام برداشته و بر می‌دارند و از هرگونه فداکاری لازم دریغ نمی‌کنند.
دوشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال 1357 یکی از راهبردهای مبارزاتی، اعتصابات گسترده در سراسر کشور بود. این امر همچون سایر شیوه‌های مبارزاتی با پشتیبانی بانوان نیز همراه شد. جامعه‌ زنان مسلمان خراسان از جمله ارکانی بود که در حمایت از اعتصاب‌کنندگان دست به اعتصاب زد و قطعنامه مهمی در این زمینه صادر کرد که نشان از عمق عقیدتی مبارزات زنان مسلمان ایرانی بود.

متن این قطعنامه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمان الرحیم

در منطق اسلامی دفاع از دین و حق و درگیری با [نامفهوم] و ظلم تکلیفی همگانی است و زنان چون مردان مکلف‌اند که در این راه گام بردارند. رفتار پیشوایان ما بهترین دلیل این موضوع است. حضرت فاطمه(ع) بهترین نمونه تربیت عالی اسلامی هنگامیکه حق حاکمیت و خلافت حضرت علی(ع) داشت زیر پا نهاده می‌شد و حکومت واقعی اسلامی پس از پیامبر(ص) از بین می‌رفت به پا خواست و در برابر انبوه مردان و زنان در مسجد مدینه خطبه خواندکه خطبه او بعنوان بهترین و قاطع‌ترین نمونه‌های مبارزه با بیداد و ستم در تاریخ ثبت است. جریان خطبه‌ها و درگیری‌های دلیرانه و بی‌نظیر حضرت زینب(ع) نیز معروف است. پیام شهیدان را حضرتش به آبادی‌ها و کشورهای اسلامی رساند و رسالت شهیدان را کامل کرد. 

اکنون در جریان نهضت‌های اسلامی ایران زنان با الهام از تفکر انقلابی اسلام و پیروی از زنان بزرگ تاریخ اسلام و جهان حضرت فاطمه (ع) و حضرت زینب (ع) در راه مبارزات گام برداشته و بر می‌دارند و از هرگونه فداکاری لازم دریغ نمی‌کنند و برای ابراز همدردی و همکاری با همه قشرهای مبارز همکاری می‌کنند و شهر مشهد و سایر شهرهای ایران شاهد صحنه‌های عظیم و گسترده‌ای از این همکاری‌ها و فداکاری‌ها و مبارزات زنان بوده‌ایم. و این خود بهترین پاسخ کوبنده به بلندگوهای استعمار است که می‌گویند اسلام نیمی از جامعه را که زنان هستند کنار گذاشته و در خانه‌ها منزوی کرده است. 

باید گفت: که اسلام با توجه به تربیت اصیل زنان و پرورش اصول عفت و پاکدامنی و پدید آوردن حس مسئولیت و تکلیف‌شناسی آنان را به تکلیف اجتماعی موظف نموده و از فعالیت‌های اجتماعی محروم نکرده است. طبق حدیث نبوی معروف اهتمام و کوشش برای جامعه اسلامی تکلیف هر مسلمان است، اکنون این جمعیت ما نمونه عینی و عملی از تفکر ماست و ما برای این گرد آمده و دست به اعتصاب زده‌ایم تا به جهانیان بفهمانیم که زنان ایران چون مردانشان آزاده و آزادیخواه‌اند و این قطعنامه خواسته‌های ماست:

ما جامعه زنان مسلمان خراسانی پس از دو روز اعتصاب و روزه شرعی-سیاسی به منظور هم قدمی با جنبش اسلامی مردم ایران در بیت الشرف منزل آیت‌الله العظمی قمی دامه‌عزه قطعنامه زیر را تصویب و به اطلاع عموم می‌رسانیم.

1.محو نظام ارتجاعی و استبدادی و برقراری حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی را خواهانیم

2.آزادی کلیه زندانیان سیاسی را خواستاریم.

3.حکومت نظامی و دولت نظامی را تجاوز به حریم آزادی خدادادی ملت مسلمان دانسته و [ناخوانا] را خواستاریم.

4.همبستگی و پشتیبانی کامل خود را از جامعه روحانیت و کارگران و کارمندان شرکت نفت و دانشگاهیان و دانشجویان و فرهنگیان و دانش‌آموزان و مطبوعات و رسانه‌های خبری و کلیه گروه‌های مبارز که در حال اعتصاب هستند اعلام می‌داریم.

5.کلیه قتل عام‌ها، اختناق‌ها، یورش‌های وحشیانه رژیم را در زیر پوشش چماق بدست‌ها با حمایت نیروهای امنیتی و انتظامی محکوم می‌کنیم.

6.به پیروی از فتوای حضرت آیت‌الله العظمی خمینی به خانواده‌های ... و کارگران و دیگر گروه‌ها که در اعتصاب و مبارزه ضرر دیده‌اند خواهان کمک و رسیدگی جدی هستیم.

7.طبق فتوای امام خمینی خواستار ادامه اعتصاب در کلیه مراکز دولتی و گروه‌ها و طبقات مختلف هستیم.

8.سانسور و بستن مجالس و محافل مذهبی و اسلامی بانوان خراسان را که مدت‌هاست ادامه دارد محکوم می‌کنیم.قطعنامه جامعه زنان مسلمان خراسان

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات