مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۷۳۹
ویژه‌نامه "نقش اول"
با آغاز نهضت اسلامی در دهه چهل، فعالیت‌های زنان مبارز مسلمان نیز افزایش یافت بطوری که دستگاه امنیتی رژیم پهلوی درصدد تعطیلی بسیار از کانون‌ها و انجمن‌های مذهبی به خصوص با محور زنان برآمد. جمعیت عصمتیه و مکتب نرجس دو کانون تأثیرگذاری بودند که در مشهد فعالیت می‌کردند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - 2019February 25

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با آغاز نهضت اسلامی در دهه چهل، فعالیت‌های زنان مبارز مسلمان نیز افزایش یافت بطوری که دستگاه امنیتی  رژیم پهلوی درصدد تعطیلی بسیار از کانون‌ها و انجمن‌های مذهبی به خصوص با محور زنان برآمد. جمعیت عصمتیه و مکتب نرجس دو کانون تأثیرگذاری بودند که در مشهد فعالیت می‌کردند. 

در سندی از ساواک به ریاست شهربانی خراسان درباره فعالیت «انجمن‌ها و گروه‌های مذهبی (عصمتیه و مکتب نرجس)» در سال 1348 چنین آمده است: «چندیست خانم عابدینی همسر سرهنگ عابدینی افسر بازنشسته ارتش از طرف گروه مذهبی عصمتیه ماهی یکی دو مرتبه به تربت حیدریه رفته ضمن جلسات سخنرانی و گفتگوی مذهبی که تشکیل می‌دهد بانوان را تشویق به استفاده از چادر نموده و سخنانی اظهار می‌نماید که مغایر با اصول انقلاب شاه و ملت و بخصوص اصل آزادی زنان ایران می‌باشد و نیز بانو صفری در تاریخ 48/7/30 باتفاق 15 نفر جهت افتتاح عصمتیه به تربت می‌رود همچنین بانوی مذکور در تاریخ 48/7/17 به منظور افتتاح شعبه‌ای از جمعیت مذکور به شاهرود وارد پس از تشکیل چند جلسه در کارخانه قند و راه‌آهن در تاریخ 7/10 به مشهد مراجعت می‌نماید.

به طور کلی جمعیت عصمتیه و مکتب نرجس به شدت مشغول فعالیت می‌باشند. همانطوری که طی شماره پیروی فوق و شماره 2328/ه‍ 1- 48/1/25 اعلام گردیده بایستی کلیه انجمن‌ها و گروه‌های مذهبی با کسب اجازه شهربانی باشد. خواهشمند است دستور فرمایند در صورتی که انجمن و گروه مذهبی وجود دارد که از آن اداره کسب اجازه ننموده است از هرگونه فعالیت و اجتماع آن جلوگیری نموده...»


مکاتبه ساواک با شهربانی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر