کد خبر: ۴۷۸۹
بندی از خاطرات حجت‌الاسلام حججی

نقش پررنگ آیت‌الله کاشانی در مبارزات نهضت ملی نفت

روشنگری‌های بی‌بدیل آیت‌الله کاشانی در جریان ملی شدن نفت یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت مردمی کردن نهضت ملی بود. حجت‌‌الاسلام سید سجاد حججی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است، در مورد روشنگری‌های آیت‌الله کاشانی و حمایت مردم از وی در جریان ملی شدن صنعت نفت می‌گوید: در جریان ملی شدن نفت، من در قم بودم و جزو طلاب جوان و طرفدار مصدق و آیت‌الله کاشانی به شمار می‌آمدم.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روشنگری‌های بی‌بدیل آیت‌الله کاشانی در جریان ملی شدن نفت یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت مردمی کردن نهضت ملی بود. حجت‌‌الاسلام سید سجاد حججی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است، در مورد روشنگری‌های آیت‌الله کاشانی و حمایت مردم از وی در جریان ملی شدن صنعت نفت می‌گوید: در جریان ملی شدن نفت، من در قم بودم و جزو طلاب جوان و طرفدار مصدق و آیت‌الله کاشانی به شمار می‌آمدم.

یادم هست این تانکرهایی که نفت و بنزین به مناطق حمل می‌کردند روی بدنه آن‌ها شرکت انگلیس-ایران نوشته شده بود و این برای حقیر سؤال انگیز بود و برای متدینین و وطن‌خواهان قابل تحمل نبود و آن‌ها را به اعتراض و پرخاش وا می‌داشت.

با این‌که ما در آن زمان به طور دقیق از اصل موضوع آگاه نبودیم و همین تانکرها برایمان سؤال‌انگیز شده بود، به یاد دارم گاه‌ به گاه آیت‌الله کاشانی به قم می‌آمد و در محوطه مدرسه فیضیه سخنرانی می‌کرد و ما در آن شرکت می‌کردیم.

آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدق رهبری نهضت نفت را بر عهده داشتند ولی نقش آقای کاشانی از مصدق عمیق‌تر و پررنگ‌تر بود. چون از پشتیبانی گسترده مردمی برخوردار بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات