کد خبر: ۴۸۰۵

مقدمات همه‌پرسی جمهوری اسلامی در ارومیه چگونه فراهم شد؟

صداقت‌پيشه خاطرات خود از آن روزها را اینگونه روایت می‌کند: «در جريان رفراندوم‌ جمهوري اسلامي من مسئول انتخابات بودم. ما بي‌تجربه بوديم و من تازه فارغ التحصيل شده بودم، لذا تجربه اجرايي چنداني نداشتيم. براي اينكه رفراندوم را قانوني كنيم با كارمندان فرمانداري هماهنگي كرديم و به خصوص افرادي را دعوت به كار كرديم و با كمك آنان مقدمات برگزاري انتخابات را فراهم كرديم. سپس هيئت نظارت تشكيل شد تا اين هيئت، نظارت بر انتخابات را برعهده گيرد».

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ برگزاري رفراندوم جمهوري اسلامي از جمله اقدامات هوشمندانه‌اي بود كه به فاصله اندکی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت و با رأي بالاي مردم، هرگونه بهانه‌ قدرت‌هاي خارجي و مجامع بين‌المللي در مشروعيت نظام جديد از بين رفت. در کتاب «انقلاب اسلامی در ارومیه» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره مشارکت بالای مردم این منطقه در همه‌پرسی 12 فروردین 1358 می‌خوانیم: پس از قطعي‌شدن زمان انتخابات رفراندوم، در شوراي انقلاب اسلامي اروميه در اين باره بحث شد و قرار شد يكي از اعضاي شورا به عنوان مسئول انتخابات معرفي شود. متعاقب آن، شورا رحيم صداقت‌پيشه را به عنوان مسئول برگزاري انتخابات در اروميه تعيين كرد. او نيز پس از انتصاب به اين سمت مقدمات انتخابات را فراهم كرد. 

صداقت‌پيشه خاطرات خود از آن روزها را اینگونه روایت می‌کند: «در جريان رفراندوم‌ جمهوري اسلامي من مسئول انتخابات بودم. ما بي‌تجربه بوديم و من تازه فارغ التحصيل شده بودم، لذا تجربه اجرايي چنداني نداشتيم. براي اينكه رفراندوم را قانوني كنيم با كارمندان فرمانداري هماهنگي كرديم و به خصوص افرادي را دعوت به كار كرديم و با كمك آنان مقدمات برگزاري انتخابات را فراهم كرديم. سپس هيئت نظارت تشكيل شد تا اين هيئت، نظارت بر انتخابات را برعهده گيرد».

به گفته‌ محمدمهدي عباسي استاندار وقت آذربايجان غربي، همه‌ نهادهاي انقلابي در برگزاري اين انتخابات سهيم بودند و با همكاري آنان، استانداري آذربايجان غربي توانست در روز رأي‌گيري بدون هيچ مشكلي به وظيفه‌ محوله عمل كند. در اثر اين تلاش‌ها، انتخابات در موعد مقرر برگزار شد و مردم اروميه گروه گروه با حضور در شعبه‌هاي رأي‌گيري به جمهوري اسلامي رأي مثبت دادند. در اروميه بنا به گفته‌ حاج رحيم صداقت‌پيشه، بالغ بر 99 درصد مردم به جمهوري اسلامي رأي مثبت دادند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات