کد خبر: ۴۸۴۸
روایتی از حجت‌الاسلام فلسفی

نقش آیت‌الله بروجردی در تاسیس مدرسه دینی کرمانشاه

حمايت‌ از حوزه‌هاي‌ علميه موجود و همچنين‌ تأسيس‌ مدارس ديني‌ در شهرهايي‌ كه‌ فاقد حوزه‌ بودند، مورد علاقه‌ و توجه‌ آيت‌الله بروجردي‌ بود. يكي‌ از آن‌ موارد، ايجاد مدرسه ديني‌ در شهر كرمانشاه‌ بود كه‌ در يك‌ نقطه‌ مناسب‌ شهر بنا گرديد و متصدي‌ اين‌ كار نيز يكي‌ از افراد مورد اعتماد ايشان‌ -مرحوم آقا سیدمحمد میبدی- در كرمانشاه‌ بود.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به منظور مقابله با تهدیدات رژیم پهلوی، حمايت‌ از حوزه‌هاي‌ علميه و‌ مدارس ديني‌ به طور ویژه مورد توجه‌ آيت‌الله بروجردي‌ بود و این مرجع عالی‌قدر در حد توان خود به این امور رسیدگی می‌کرد. براساس آنچه در روایت‌های تاریخی ثبت شده است، آیت‌الله بروجردی نقش ویژه‌ای در تاسیس مدرسه علمیه کرمانشاه داشت.

حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی، واعظ شهیر و انقلابی نهضت اسلامی که ارتباط نزدیکی با آیت‌الله العظمی بروجردی داشت، در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش این مرجع نامدار در تاسیس مدرسه دینی کرمانشاه می‌گوید: حمايت‌ از حوزه‌هاي‌ علميه موجود و همچنين‌ تأسيس‌ مدارس ديني‌ در شهرهايي‌ كه‌ فاقد حوزه‌ بودند، مورد علاقه‌ و توجه‌ آيت‌الله بروجردي‌ بود. يكي‌ از آن‌ موارد، ايجاد مدرسه ديني‌ در شهر كرمانشاه‌ بود كه‌ در يك‌ نقطه‌ مناسب‌ شهر بنا گرديد و متصدي‌ اين‌ كار نيز يكي‌ از افراد مورد اعتماد ايشان‌ -مرحوم آقا سیدمحمد میبدی- در كرمانشاه‌ بود.

پس‌ از اتمام‌ ساختمان‌ براي‌ افتتاح‌ مدرسه‌ و چند شب‌ سخنراني‌ به‌ دستور معظم‌ له‌ در آذر 1335 شمسي‌ به‌ اين‌ شهر مسافرت‌ نمودم‌. تا آن‌جا كه‌ به‌ خاطر دارم‌ سه‌ نفر از علمايي‌ كه‌ در قم‌ بودند ـ آقاي‌ امام‌ جمعه‌ سده‌، آقاي‌ اشرفي‌ اصفهاني‌ و آقاي‌ شيخ‌ عبدالجواد ـ به‌ درخواست‌ معظم‌‌له‌ با جمعي‌ از طلاب‌، كه‌ به‌ نظرم‌ مي‌آمد بعضي‌ از آنها هم‌ كرمانشاهي‌ بودند و در قم‌ تحصيل‌ مي‌كردند، داوطلب‌ اقامت‌ و ادامة‌ تحصيل‌ در اين‌ شهر شدند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات