مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،
بسته کتاب «جریان‌شناسی دهه 60» از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی جهت استفاده علاقمندان معرفی شد. در این بسته، کتاب‌های ملی-مذهبی‌ها، جناح‌های سیاسی در جمهوری اسلامی ایران در دهه 60 و حزب جمهوری اسلامی معرفی شده است.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019April 20

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آستانه سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بسته کتاب «جریان‌شناسی دهه 60» از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی جهت استفاده علاقمندان معرفی شد. در این بسته، کتاب‌های ملی-مذهبی‌ها، جناح‌های سیاسی در جمهوری اسلامی ایران در دهه 60 و حزب جمهوری اسلامی معرفی شده است.


جناح‌های سیاسی در جمهوری اسلامی ایران در دهه 60

کتاب حاضر جناح‌های سیاسی در دهه ۶۰ را معرفی کرده و سوال اصلی آن مطالعه محوریت و مبنای شکل‌گیری جناح‌های سیاسی در ایران است.

این کتاب در سه بخش سازماندهی شده است. در بخش نخست این مجموعه، طی دو فصل بحث نظری برای تبیین مبنای تئوریک این مطالعه ارائه شده و پیشینه تاریخی جناح‌های سیاسی در ایران مورد بررسی قرار گرفته است تا از این رهگذر، پیوند گذشته به حال صورت گیرد و ریشه جناح‌های سیاسی مختلف شناخته شود.

بخش دوم با عنوان «ظهور جناح‌های سیاسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی» شامل دو فصل است که طی این فصل‌ها، «جناح‌های سیاسی مختلف از زمان استقرار دولت موقت» و«دور اول تا چهارم انتخابات ریاست جمهوری» معرفی می‌شوند.

بخش سوم نیز شامل دو فصل است که فصل نخست تشکل‌های جناح ولایی را مورد واکاوی قرار می‌دهد و فصل دوم به معرفی جناح‌های مخالف ولایت فقیه می‌پردازد. در این فصل، جناح‌های مخالف ولایت فقیه ذیل سه عنوان جناح غیر ولایی با گرایش مذهبی، جریان غیرولایی با گرایش مارکسیستی و جناح غیرولایی با گرایش لیبرالی مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب «جناح‌های سیاسی در جمهوری اسلامی ایران در دهه 60» به قلم دکتر اکبر اشرفی، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

ملی- مذهبی‌ها

کتاب حاضر در پی جریان‌شناسی نیروهای ملی – مذهبی به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. این کتاب مقطع تشکیل دولت موقت به نخست‌وزیری مهندس مهدی بازرگان را سر فصل کار خود داده و به مرور، روند حضور ملی – مذهبی‌ها را در جمهوری اسلامی دنبال می‌کند.

این کتاب در 5 فصل با عناوین «جریان‌شناسی تاریخی نیروهای ملی –مذهبی در جمهوری اسلامی»، «ملی‌گرایی از جبهه ملی تا شورای فعالان ملی-مذهبی»، «جریان‌شناسی نشریات ملی‌گرا»، «زیست‌شناخت شخصیت‌های جریان ملی‌گرا» و «مواضع نظام و رهبری در قبال ملی‌-مذهبی‌ها» به قلم مهدی حق‌بین تألیف و توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

حزب جمهوری اسلامی

کتاب یاد شده در سه بخش تدوین شده است: در بخش اول، ضمن شرح مختصری بر احزاب و جریانات سیاسی اوایل انقلاب به چگونگی و دلایل تاسیس حزب جمهوری اسلامی پرداخته شده است. بخش دوم به بررسی مواضع حزب جمهوری اختصاص دارد. مواضع اصولی حزب که به عبارتی همان مرامنامه نیز به شمار می‌رود در این بخش مورد توجه قرار گرفته و تعامل حزب با رهبری و نهادهای انقلابی به تفصیل بیان شده است. در بخش سوم نیز برخورد میان حزب و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مورد توجه واقع شده است. در این بخش همچنین به بررسی چگونگی توقف فعالیت‌های حزب جمهوری اسلامی پرداخته شده است.

کتاب فوق به قلم خیرالله اسماعیلی تدوین و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار نشر شده است.

بسته کتاب «جریان‌شناسی دهه 60» معرفی شد

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این بسته کتاب علاوه بر رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به نشانی www.irdc.ir به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 22211174 تماس بگیرند. همچنین غرفه موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 4 اردیبهشت‌ماه، پذیرای مخاطبان خواهد بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر