توزیع کتاب «خاطرات و اسناد حاج احمد مرآتی شیرازی» در نمایشگاه کتاب

خاطرات حاج احمد مرآتی شیرازی از بازاریان قدیمی تهران شامل رخدادهای دهه‌های 30، 40 و 50 است. او که با هیئت‌های موتلفه اسلامی هم ارتباط داشت، روایت‌هایی درباره فعالیت‌های مبارزاتی این گروه ارائه می‌دهد. حاج احمد مرآتی که ابتدا در تیم نظامی هیئت‌های مؤتلفه عضویت داشت، خاطراتی جالب از اردوی شهید عراقی برای آموزش شاخه نظامی مؤتلفه دارد.
يکشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «خاطرات و اسناد حاج احمد مرآتی شیرازی» از سوی این موسسه در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به مخاطبان عرضه شد.

خاطرات حاج احمد مرآتی شیرازی از بازاریان قدیمی تهران شامل رخدادهای دهه‌های 30، 40 و 50 است. او که با هیئت‌های موتلفه اسلامی هم ارتباط داشت، روایت‌هایی درباره فعالیت‌های مبارزاتی این گروه ارائه می‌دهد. حاج احمد مرآتی که ابتدا در تیم نظامی هیئت‌های مؤتلفه عضویت داشت، خاطراتی جالب از اردوی شهید عراقی برای آموزش شاخه نظامی مؤتلفه دارد. ارتباط وثيق و مداوم با بیت امام خمینی در قم و نحوه انتقال اعلامیه‌ها و نوار سخنرانی‌های ایشان به تهران بخش دیگری از خاطرات مرآتی شیرازی است.

وی به دلیل حضور در تیم توزیع سراسری اعلامیه امام خمینی علیه رژیم اشغالگر اسرائیل و نیز نامه امام به هویدا، تحت تعقیب قرار گرفت و سپس دستگیر و در نهایت محاکمه و به سه ماه زندان محکوم شد. وی پس از آزادی به مبارزات خود ادامه داد و در تأمین نیازهای نهضت و نیز تأسیس برخی نهادهای فرهنگی برای اهداف مذهبی - سیاسی، نقش زیادی داشت. در پاییز ۱۳۵۷ به پاریس رفت و مدتی در نوفل لوشاتو در خدمت امام بود.

این کتاب در دو بخش تنظیم شده است: در بخش اول به خاطرات وی پرداخته شده و در بخش دوم اسناد برجای مانده از مبارزات او ارائه می‌شود. در بخش اول این کتاب، در هر فصل، برهه‌ای از حیات فردی و سیاسی احمد مرآتی از زبان او روایت شده است؛ در فصل اول، مطالبی درباره معرفی خانواده و روند تحصیلات و در فصل دوم نخستین تکاپوهای سیاسی از ملی شدن صنعت نفت و سپس آشنایی با امام خمینی ارائه شده است.

توزیع کتاب «خاطرات و اسناد حاج احمد مرآتی شیرازی» در نمایشگاه کتاب

در سومین فصل خاطرات حاج احمد مرآتی از وقایع سال 1342 روایت شده و فصل چهارم شامل خاطرات وی از تلاش‌های فعالان انقلابی در دوران بازداشت امام خمینی، کاپیتولاسیون و تبعید امام به خارج از کشور و اقدام هیئت‌های مؤتلفه‌ اسلامی در اعدام انقلابی حسنعلی منصور است.

در پنجمین فصل این کتاب راوی به مهم‌ترین برهه از حیات سیاسی خویش پرداخته است؛ توزیع اعلامیه‌های امام خمینی، دستگیری و زندان. روایت او از درون زندان و شکنجه‌های خود و دیگر شخصیت‌های مبارز از مهمترین قسمت‌های این فصل است.

آزادی از زندان، فعالیت در تأمین نیازهای مالی نهضت، فعالیت‌های عام المنفعه، دیدار با امام در نوفل لوشاتو و ارائه‌ تصویری واضح از آن مکان محوری در روند انقلاب اسلامی، فعالیت‌ها در کمیته استقبال و روزهای خوب پیروزی انقلاب، محورهای فصل ششم این کتاب را تشکیل می‌دهد. حاج احمد مرآتی در واپسین فصل این کتاب به روایت خاطرات خود از تشکیل نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی، صندوق امداد امام خمینی و بنیاد خدمات اسلامی پرداخته و مأموریت‌ها و فعالیت‌های خود در آن نهادها را روایت کرده است. دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی همراه با جمعی از بازاریان دهه‌ ۱۳4۰ آخرین قسمت این فصل است که در آن حاج احمد مرآتی گزارشی از سخنان رهبر انقلاب درباره‌ بازار و بازاریان را ارائه داده است.

«خاطرات و اسناد حاج احمد مرآتی شیرازی» به تدوین جواد عربانی با شمارگان 1000 نسخه، در 346 صفحه به قیمت 30 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار نشر شد.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به آدرس شبستان اصلی، راهروی 12، غرفه 1 مراجعه کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات