کد خبر: ۴۸۸۴
همزمان با سی‌ودومین نمایشگاه کتاب صورت گرفت؛

معرفی بسته کتاب «خاطرات مقامات آمریکایی»

همزمان با سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بسته کتاب «خاطرات مقامات آمریکایی» جهت استفاده محققان، پژوهشگران و علاقمندان معرفی شد. در این بسته کتاب، خاطرات ویلیام سولیوان، رابرت هایزر، جیمی کارتر، سایروس ونس و همیلتون جردن از وقایع مختلف که بخش اعظم آن مرتبط با تاریخ ایران است معرفی می‌شود.
يکشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- مهر نوشت: همزمان با سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بسته کتاب «خاطرات مقامات آمریکایی» جهت استفاده محققان، پژوهشگران و علاقمندان معرفی شد. در این بسته کتاب، خاطرات ویلیام سولیوان، رابرت هایزر، جیمی کارتر، سایروس ونس و همیلتون جردن از وقایع مختلف که بخش اعظم آن مرتبط با تاریخ ایران است معرفی می‌شود.


ماموریت در ایران

تاکنون کتاب‌های بسیاری در خصوص چرایی و چگونگی شکل‌گیری انقلاب اسلامی به رشته تحریر در آمده، اما در این میان کتاب «مأموریت در ایران» به قلم ویلیام سولیوان آخرین سفیر آمریکا در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سولیوان که در سال آخر عمر رژیم پهلوی در ایران حضور داشت، خاطرات و مشاهدات خود را از این دوران حساس و سرنوشت‌ساز به رشته‌ تحریر درآورده است.

خاطرات سولیوان تا حدودی پشت پرده سیاست آمریکا در ایران را به نمایش می‌گذارد و آخرین تلاش‌های دولت آمریکا برای جلوگیری از سقوط رژیم پهلوی را بازگو می‌کند.

»ماموریت در ایران» به ترجمه ابراهیم مشفقی‌فر، با قیمت 20 هزار تومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


بحران (سال آخر ریاست‌جمهوری کارتر)

این کتاب شرح وقایع سال آخر ریاست جمهوری جیمی کارتر است که مهمترین حوادث آن بحران گروگان‌گیری و درگیری کارتر برای انتخاب مجدد به ریاست جمهوری آمریکا بود.

راوی، همیلتون جردن یکی از مشاوران وقت جیمی کارتر و رئیس ستاد کاخ سفید، عنوان کتاب را به درستی «بحران» انتخاب کرده زیرا شرایطی که دانشجویان برای دولت کارتر پیش آوردند بحرانی تمام عیار بود. مؤلف علاوه بر اینکه خود در بسیاری از جریانات و وقایع دولت كارتر حضور داشته و رویدادها را از نزدیک لمس کرده، از منابع گسترده‌ای نیز سود جسته است: اسناد رسمی، مصاحبه با افرادی که مستقیم یا غیر مستقیم در جریان حوادث نقش داشتند، یادداشت‌های شخصی و نیز یادداشت‌های روزانه‌ای که الینور منشی مخصوص جردن نوشته بود.

این کتاب توسط محمد طاهری مقدم ترجمه و از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.

معرفی بسته کتاب «خاطرات مقامات آمریکایی»

ایران در خاطرات جیمی کارتر

این کتاب، فصلی از خاطرات دوران ریاست جمهوری «جیمی کارتر» است. اصل این کتاب درباره‌ تمامی ماجراها و رویدادهای مربوط به دوره‌ چهارساله‌ زمامداری کارتر است که بخش حاضر آن به اوضاع ایران و وقایع پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ می‌پردازد. بیشتر مطالب این بخش از کتاب خاطرات کارتر به آخرین سال حکومت محمدرضا پهلوی و مسائل پیش آمده در یک سال قبل و سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مربوط می‌شود.

موضوعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این کتاب بیشتر به آن توجه می‌شود، مسئله‌ تسخیر سفارت امریکا و نحوه‌ مواجهه‌ کاخ سفید و مقامات آمریکایی با آن می‌باشد، و در لابه لای مطالب به اتفاقاتی که همزمان با این واقعه برای مقامات کاخ سفید در دیگر نقاط دنیا اتفاق می‌افتد، اشاره می‌شود.

این کتاب نیز با قیمت 12 هزار تومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


ماموریت به تهران

کتاب «ماموریت به تهران» که در واقع روزشمار خاطرات ژنرال رابرت هایزر، فرستاده آمریکایی در ایران است، با یادداشتی از ژنرال هیگ و مقدمه‌ هایزر شروع می‌شود. کتاب دارای سه فصل و یک سخن پایانی است: فصل اول با عنوان «آخرین روزهای شاه» به حوادث روزهای 14 تا ۲۶ دی 1357 پرداخته است. فصل دوم کتاب، با عنوان «در انتظار [امام] خمینی» به رخدادهای روزهای ۲۷ دی تا ۱۱ بهمن اختصاص یافته و فصل سوم نیز با عنوان «بازگشت آیت‌الله» خاطرات هایزر از روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن را شامل می‌شود.

خاطرات هایزر با ترجمه نعمت الله عاملی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


انتخاب دشوار (سال‌های بحرانی در سیاست خارجی امریکا)

این کتاب ترجمه‌ چهار فصل از کتاب «انتخاب‌های دشوار» سایروس ونس، وزیر امور خارجه آمریکا در دوره‌ ریاست جمهوری کارتر است. در فصل اول این کتاب ونس به تشریح اوضاع سیاسی و اجتماعی ایران و سیاست خارجی آمریکا در منطقه و سیاست حقوق بشر کارتر پرداخته است. در این فصل همچنین سایروس ونس به بررسی زمینه‌های شروع انقلاب پرداخته است.

فصل دوم دربرگیرنده‌ تشدید انقلاب و خروج شاه از ایران است. در این فصل به موضوع بازگشت امام و استقرار دولت موقت نیز اشاره می‌شود. ونس فصل سوم را به ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا اختصاص داده و فصل چهارم توضیح تلاش‌های جدی‌ آمریکا و تنظیم سناریوهای متعدد برای به زانو درآوردن ایران و در نهایت برنامه‌ریزی برای «عملیات نجات» است.

این کتاب نیز با ترجمه خیرالله خیری اصل، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ترجمه شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه این بسته کتاب، به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، به آدرس شبستان اصلی، راهروی 12، غرفه 1 مراجعه کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات