کد خبر: ۴۹۵۷
درنگی در خاطرات آیت‌الله محفوظی

گفتگوی آیت‌الله محفوظی با آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه خبرگان/ بازتاب انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای در خارج از کشور

آیت‌الله محفوظی می‌گوید: آقای مهدوی جامعه روحانیت مبارز در خارج از كشور بودند گفت بعد از فوت امام خیلی‌ها حركت كردند بیایند كه در ایران چه خواهد شد؟ وقتی اعلام شد كه آقای خامنه‌ای انتخاب شده است آب‌ها روی آتش ریخته شده بود و بعضی‌ها دیگر نیامدند. بازتاب عجیبی بود؛ همه دهان گشوده بودند كه دیگر بالاخره یك گوشه‌ای را بگیرند ولی این انتخاب وقتی كه شد همه این‌ها تمام شد.
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله شیخ عباس محفوظی نماینده مردم گیلان در دوره اول خبرگان رهبری بود. وی از حاضرین در جلسه 14 خرداد 68 بود، بنابراین روایت‌های تازه‌ای از نکات کمتر گفته شده اجلاسیه خبرگان دارد.


نظر متقابل فعالان دانشجویی

آیت‌الله محفوظی در خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است تکاپوی دانشجویان قبل از اجلاسیه 14 خرداد 68 را اینگونه روایت می‌کند: در دانشگاه‌های ما نیز دو دستگی بود. چون كه من در متن قضیه بودم طرفداران انجمن اسلامی‌ دانشجویان معتقد به شورای رهبری بودند. لذا به جلسه خبرگان كه وارد می‌شدیم می‌آمدند به ما می‌گفتند كه آقا متوجه باشید شورای رهبری را مطرح كنید. ما می‌خواستیم به داخل اجلاسیه برویم در مسیر راه بیرون مجاز بود که بقیه افراد هم بیایند. در آن موقع هم ما به فكر فرد نبودیم كه چه فردی را انتخاب كنیم یعنی در حافظه ما نمی‌گنجیده كه همچنین فكری بكنیم. یك وقتی امامی نباشد و ما جای امام كسی را معرفی كنیم.


گفتگو با آیت‌الله خامنه‌ای

پس از مطرح شدن نام آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان جانشینی امام، ایشان به شدت به این تصمیم خبرگان اعتراض می‌کند. آیت‌الله محفوظی گفتگوی خود با آیت‌الله خامنه‌ای در آن لحظات را اینگونه بازگو می‌کند: من یادم می‌آید كه هرگز جلو نمی‌نشستم، در وسط می‌نشستم آقای خامنه‌ای هم حفظه‌الله در حدود دو ردیف بعد از ما نشسته بود. ایشان در اضطراب بود كه این چه حرفی هست و این‌ها... ما از سابق با ایشان آشنایی داشتیم من برگشتم به همین شكل كه حاج آقا شما این صحبت‌ها را نفرمایید خواسته این آقایان هست شما اینقدر مخالفت نكنید. ما كه ردیف دوم نشسته بودیم، ایشان بلند شد - با دوربین هم ضبط می‌شد- كه نه من را مطرح نكنید و ... من برگشتم روی همین دوستی سابق گفتم حاج‌آقا این حرف‌ها چیه؟ شما بالاخره از كسانی هستید كه الآن خواسته این مردم است و شما خواسته این آقایان را نباید كه بی‌جواب بگذارید، شما اجازه بفرمایید اصلاً مخالفت دیگر نكنید.

بالاخره به رأی گذاشته شد وقتی رأی گذاشته شد اینكه من به نظرم می‌آید 8 نفر 9 نفر ما نگاه می‌كردیم كه رأی ندادند بقیه الحمدالله رأی دادند و تكبیر گفتند و مسئله در همین جا در همان روز اول تمام شد. و واقعاً من عقیده شخصی خودم را می‌گویم من چون ایشان را از سابق می‌شناختم، در میان این جمعیت بینی و بین‌الله نتوانستم کسی را پیدا کنم كه از ایشان اصلح باشد.


بازتاب انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌الله محفوظی می‌گوید: آقای مهدوی جامعه روحانیت مبارز در خارج از كشور بودند گفت بعد از فوت امام خیلی‌ها حركت كردند بیایند كه در ایران چه خواهد شد؟ وقتی اعلام شد كه آقای خامنه‌ای انتخاب شده است آب‌ها روی آتش ریخته شده بود و بعضی‌ها دیگر نیامدند. بازتاب عجیبی بود؛ همه دهان گشوده بودند كه دیگر بالاخره یك گوشه‌ای را بگیرند ولی این انتخاب وقتی كه شد همه این‌ها تمام شد.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات