مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۹۶۰
درنگی در خاطرات آیت‌الله محمدتقی مروارید
آیت‌الله موارید درباره واکنش خبرگان به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: من مخصوصاً یادم است بعد از رأی‌گیری كه تصویب شد اول كسی كه با آقای خامنه‌ای بیعت كرد آقای خلخالی بود كه نزدیك ما بود و من هم دوم كسی بودم كه رفتم خدمتشان عرض كردم كه خدا شما را در این مأموریت كمك كند و تبریك عرض كردم.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 03

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمدتقی مروارید نماینده مردم ایلام در دوره اول مجلس خبرگان رهبری از جمله افرادی است که در اجلاسیه 14 خرداد 1368 برای تعیین جانشین امام خمینی و رهبری انقلاب حضور داشت.

وی در بخشی از خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است در همین رابطه می‌گوید:‌ همان شب كه امام مرحوم شدند آقای طاهری خرم‌آبادی مسئول شده بود كه همه نمایندگان خبرگان را دعوت كند كه فردا صبح حتماً در مجلس حضور پیدا كنند. ایشان به من زنگ زدند كه شما فردا حتماً در مجلس خبرگان شركت كنید كه من هم اتفاقاً در تهران بودم و بلافاصله صبح رفتیم و شركت كردیم.

آیت‌الله مروارید در بخشی دیگری از خاطراتش می‌گوید: [در جلسه خبرگان] بحث این شد كه شورایی باشد یا اینكه فردی باشد. البته من خودم بر اساس قانون اساسی قبلی طرفدار شورایی بودم. چون آقای مشكینی مسلماً مجتهد است، آقای هاشمی‌ هم از نظر سیاست مرد بزرگواری است. خود آقای خامنه‌ای هم نظر من این بود كه در شورایی این سه نفر باشند البته برای اینكه مقام امام هم حفظ بشود خود احمد آقا هم بشود جزء شورا؛ یك هم چنین چیزی به نظرم رسید پیشنهاد كردم. شورایی و فردی را به رأی گذاشتند، شورایی رأی نیاورد.


نگرانی درباره وضعیت کشور

آیت‌الله محمدتقی مروارید ادامه می‌دهد: آقای خامنه‌ای وقتی مطرح شد خود ایشان بلند شد گفت نه... آن وقت آقای هاشمی ‌یك مقدماتی شروع كرد كه الان واقعاً در این جلسه ما اگر تصمیم نگیریم و یك رهبر مشخصی معین نكنیم اوضاع مملكت اصلاً به هم می‌ریزد و یكی از این آقایان رفته جبهه، از جبهه آمده می‌گوید كه تمام جبهه منتظرند كه ببینند وضع چطور است؟ اگر رهبر مشخص نشد اصلاً مسئله جنگ به هم می‌ریزد و دوباره [جنگ] شروع می‌شود. خیلی مهم است..


نقل قول امام توسط هاشمی

آیت‌الله مروارید درباره روایت هاشمی از نقل‌قول امام می‌گوید: آقای هاشمی یك چیزی از امام نقل كردند كه خیلی مؤثر واقع شد. خود آقای هاشمی گفت كه امام فرمودند كه یا باید از من خطی باشد یا اینكه بشنوند و الّا حرف من را از قول من اگر چیزی كم كردند قبول نكنید. اتفاقاً خود آقای هاشمی این را گفت ولی گفت كه من شاهد دارم كه در آن جلسه آقای موسوی اردبیلی بود و چند نفر را اسم برد كه ایشان در آن جلسه بودند كه امام این فرمایش را كردند ولو حالا ما صدای امام و امضای امام را نداریم، امام فرمود كه آقای خامنه‌ای قابلیت رهبری دارد. آن موقعی هم كه آقای خامنه‌ای رفته بود بعنوان رئیس‌جمهور در خارج [کره شمالی] صحبت كرده بود، در آن موقع امام فرموده بودند كه آقای خامنه‌ای لیاقت رهبری را دارد این جمله خیلی مؤثر بود. بعد قرار بر این شد كه رأی بگیرند و الحمدالله رأی آورد.


بیعت با آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌الله موارید درباره واکنش خبرگان به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: من مخصوصاً یادم است بعد از رأی‌گیری كه تصویب شد اول كسی كه با آقای خامنه‌ای بیعت كرد آقای خلخالی بود كه نزدیك ما بود و من هم دوم كسی بودم كه رفتم خدمتشان عرض كردم كه خدا شما را در این مأموریت كمك كند و تبریك عرض كردم. علی ایحال در آن جلسه یكی از كرامت‌های آقای خامنه‌ای همین بود كه آقای خامنه‌ای گفت همین آقای آذری مخالفت خواهد كرد! آقای آذری به او نزدیك بود گفت نه بابا من مخالف نیستم ولی آخرش اینطور شد.ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر