مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۹۷۴
همزمان با انتشار خبر شهادت شهید آیت‌الله سیدمحمدرضا سعیدی در 20 خرداد 1349، مردم آبادان به دلیل ارادتی که به شهید آیت‌الله سید محمد‌رضا سعیدی داشتند همانند شهرهای دیگر به برگزاری مجلس ترحیم پرداختند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با انتشار خبر شهادت شهید آیت‌الله سیدمحمدرضا سعیدی در 20 خرداد 1349، مردم شهرهای مختلف از قبیل تهران، مشهد ، قم ، اراک ، همدان ، اصفهان و ... اقدام به برگزاری مراسم بزرگداشت کردند. اسناد بسیاری زیادی از تلاش عمال رژیم پهلوی برای جلوگیری از برپایی مراسمات مختلف با یاد و نام شهید آیت‌الله سعیدی در شهرهای مختلف حکایت دارد. اما مردم آبادان به دلیل ارادتی که به شهید آیت‌الله سید محمد‌رضا سعیدی داشتند همانند شهرهای دیگر به برگزاری مجلس ترحیم پرداختند.

در همین رابطه اداره شهربانی استان خوزستان برای جلوگیری از برگزاری مجلس ترحیم شهید سعیدی در تلگرافی به شهربانی آبادان اعلام می‌دارد: «بانیان مجلس را مشخص نموده و گزارش نمایید و معین شود نامبردگان با اطلاع مخالفت شهربانی مبادرت به تشکیل مجلس ترحیم نموده­اند یا از مخالفت مقامات انتظامی بی­‌اطلاع بوده اند.»

اما شهربانی آبادان در پاسخ به اطلاع روحانیت و مردم آبادان از ممنوعیت برگزاری جلسه اشاره داشته و می‌نویسد: «بانی محل مذکور حاج عبدالرسول قائمی پیش‌نماز مسجد نو آبادان و قائد معممین آبادان بوده و خودداری از تشکیل جلسه ساعت 19روز 28/3/49 به وی ابلاغ گردیده بود. علیهذا مراتب را جهت آگاهی به عرض می‌رساند و بعد از ابلاغ جلسات بعدی تشکیل گردیده است.»

آیت‌الله جمی امام جمعه فقید آبادان در بخشی از کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده ، در این زمینه می‌گوید: «شهيد آيت‌الله سعيدى كه يكى از مريدان مخلص حضرت امام بود واقعآ در آبادان زحمت كشيد؛ ايشان واسطه‌ رساندن اعلاميه به آبادان بود. چندبار هم از طرف ساواك آبادان دستگير شدند و با وساطت آقاى قائمى آزاد شدند.... چون در آبادان ایشان نفوذ معنوی داشت، خبر شهادتش مثل بمب در آبادان صدا کرد. همه غرق اندوه و تاثر شدند. روحانیون و طبقات مختلف مردم آبادان با اینکه ساواک سختگیری می­کرد و نمی­گذاشت ، مجلس ختمی برای ایشان گرفتند و یکی از دوستان آن شهید به نام حاج آقا مکی ، برای ایشان منبر خوبی رفت و از ایشان تجلیل کرد. در مجموع شهادت شهید سعیدی خیلی اثر گذاشت.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر