مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حجت‌الاسلام حسینیان در آئین رونمایی از کتاب «خاطرات حاج احمد قدیریان» مطرح کرد:
در مراسم هفتمین سالگرد درگذشت حاج احمد قدیریان که با حضور برخی مقامات لشکری و کشوری، مبارزان پیش از انقلاب و همرزمان مرحوم قدیریان در مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) برگزار شد، از کتاب «خاطرات حاج احمد قدیریان» رونمایی شد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۱ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - 2019June 16

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در مراسم هفتمین سالگرد درگذشت حاج احمد قدیریان که با حضور برخی مقامات لشکری و کشوری، مبارزان پیش از انقلاب و همرزمان مرحوم قدیریان در مرکز همایش‌های مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) برگزار شد، از کتاب «خاطرات حاج احمد قدیریان» رونمایی شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با اشاره به زندگی سراسر خدمت و مجاهدت مرحوم حاج احمد قدیریان و پیوند عمیق او با اطرافیان، دوستان و آشنایان گفت: واقعا برای آنان که حاج احمد قدیریان را می‌شناختند، دل کندن از شخصیتی همچون او سخت و طاقت‌فرسا است.

حجت‌الاسلام حسینیان در این رابطه که چرا مرگ آفریده شده است تا این پیوند بین انسان‌ها را بگسلد گفت: قرآن کریم نه تنها مرگ را برای انسان سخت و دشوار معرفی نمی‌کند بلکه بسیار دل‌نشین و آسان جلوه می‌دهد.

وی ادامه داد: قرآن می‌فرماید اگر می‌خواهید «مرگ» را بهتر بشناسید و آن را مورد ارزیابی قرار بدهید، در دل طبیعت فرو روید و مطالعات را اول از خلقت انسان و دوم از طبیعت بیاموزید. قرآن می‌فرماید ما انسان را از چکیده‌ای از عناصر آب و خاک آفریدیم و سپس به شکل نطفه‌ای در قرارگاهی محکم نهادیم تا در نهایت به یک جنین کامل تبدیل شد. سپس این انسان را با یک آفرینش و نشاْی دیگر آفریدیم و او را صاحب فهم و دارای نفس ناطقه و دارای امیال والا و عالی قرار دادیم.

ماجرای دفاع شهید قدوسی از حاج احمد قدیریان/ اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و شهید بهشتی به مرحوم قدیریان/ شهید بهشتی فرمودند:‌ حاج احمد قدیریان مورد اطمینان ماست

حجت‌الاسلام حسینیان با اشاره به آیات قرآن افزود: قرآن می‌فرماید انسان از ابتدا برای مکان و دنیای دیگری خلق ‌شده است چرا که اگر قرار بود انسان در دنیای جنینی بماند، احتیاج به اندام و مغز و سر و دست نبود و اگر بنا بود در دنیای مادی و عالم طبیعت بماند، فقط لذت‌های دنیوی به او داده می‌شد ولی می‌بینید که به او امیال عالی دیگری هم داده‌ شده است. یعنی انسان نه برای دنیای جنینی آفریده شده است و نه برای دنیای مادی خلق شده و نه برای برزخ آفریده شده است. قرآن می‌گوید ای انسان، تو برای این دنیا آفریده نشده‌ای بلکه همه دنیا برای تو آفریده شده است و ما زمین و آسمان را به حق و بر مبنای هدف و برای شما انسان‌ها آفریده‌ایم.

حسینیان ادامه داد: قرآن می‌فرماید ای انسان تو به زمین آمده‌ای تا رشد کنی و تلاش کنی و با تلاش خود به جایی برسی که با خدا ملاقات روحانی داشته باشی و ممکن نیست که خداوند تنزل کند که بتوان آن را با چشم سر دید اما انسان به آن جایگاه والا می‌رسد که چشم روحانی‌اش باز می‌شود و خداوند را می‌ببیند. و انسان برای این لقاء و دیدار آفریده شده و وقتی با این دید به مرگ نگاه می‌شود، مرگ انسان نه تنها ناگوار نیست بلکه بسیار لذت بخش است.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی بیان داشت: کسی که به ملاقات با خدا ایمان و امید داشته باشد و آن را در سر می‌پرواند، باید عمل صالح انجام دهد. آن وقت انسان به جایگاهی می‌رسد که فرشتگان هم به مراتب وجودی او نمی‌توانند برسند و مرحوم حاج احمد قدیریان از این صنف آدم‌ها بود.

حجت‌الاسلام حسینیان درباره فعالیت‌ها و مبارزات مرحوم قدیریان، از ابتدای آشنایی با شهید نواب صفوی تا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: حاج احمد از همان ابتدای جوانی که با فداییان اسلام آشنا شد جان خود را در طبق اخلاص نهاد و در سخت‌ترین راه‌ها گام برداشت. او در میدان‌های سخت دوید و در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت در مبارزه شرکت می‌کرد. وقتی که نهضت امام آغاز شد، حاج احمد حضور داشت و به نهضت امام خدمت می‌کرد. وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، مظلومانه اما مجاهدانه در این راه قدم گذاشت.

ماجرای دفاع شهید قدوسی از حاج احمد قدیریان/ اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و شهید بهشتی به مرحوم قدیریان/ شهید بهشتی فرمودند:‌ حاج احمد قدیریان مورد اطمینان ماست

وی درباره مظلومیت حاج احمد قدیریان یادآور شد: خداوند به یاران خود مظلومیت و جهاد را توامان می‌دهد. در زمانی که معاون اجرایی دادستان کل کشور بود علیه آن مرحوم حسادت‌های آشکاری صورت می‌گرفت و دوستان به نحوی و دشمنان به شکلی دیگر علیه او کارشکنی می‌کردند؛ چه نیش‌هائی را که تحمل نکرد. او هم مانند مرحوم آیت‌الله بهشتی مورد ظلم واقع شد.

حسینیان به ذکر خاطره‌ای در این رابطه پرداخت و گفت: من مظلومیت‌های حاج احمد را با چشم دیدم؛ یک‌بار خودم شاهد بودم که دو سه نفر آدم به ظاهر موجه نزد آقای قدوسی آمده بودند و نیم ساعت علیه مرحوم قدیریان صحبت کردند و به آیت‌الله قدوسی می‌گفتند «کار کردن با آقای قدیریان مصلحت شما نیست.» اما شهید قدوسی در پاسخ آنها گفتند «چه مصلحتی در او نیست که در شما هست؟!» و اینگونه آنها از جواب دادن درماندند.

حجت‌الاسلام حسینیان درباره اعتماد آیت‌الله قدوسی به مرحوم قدیریان یادآور شد: آقای قدوسی می‌گفتند اگر کودتا شود حاج احمد می‌تواند با یارانش این کودتا را خنثی کند. یعنی احمد آقا به دیدگاه آقای قدوسی به تنهایی یک سپاه بود. درست هم بود؛ در همان زمان بخشی از نیروهای او از مرزها دفاع می‌کردند و گروه دیگری از نیروهای ضربت تحت فرماندهی‌اش مشغول مبارزه با گروهک‌های مسلح چریکی مارکسیست و منافق در داخل کشور بودند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با ذکر خاطره‌ای به مجاهدت‌های مرحوم قدیریان در مقابله با گروهک‌های معاند اشاره کرد و گفت: یادم هست آن زمان که مسئول روابط عمومی و مطبوعات بودم، در یک دکه روزنامه‌فروشی در میدان انقلاب مشاهده کردم که روزنامه‌های منافقین چه توهین‌هایی به امام کرده بودند. و بعد از آن با مذاکره با آیت‌الله، فعالیت‌های این نشریات متوقف شد. بعد از آن یک روز خدمت شهید بهشتی رسیدم و درباره این موضوع با ایشان صحبت کردم که ایشان به من گفتند «چرا در این رابطه از احمد آقا کمک نمی‌گیرید؟ از ایشان کمک بگیرید چرا که منافقین فعال هستند و مجدداً نیروهایشان این روزنامه‌ها را منتشر خواهند کرد.» اتفاقاً همین‌طور هم شد تا اینکه بعد از آن من با معاون آقای قدیریان که مسئول گروه ضربت هم بود صحبت کردم و ایشان با نیروهایشان رفتند و چندین چاپخانه آنها را بستند.

حجت‌الاسلام حسینیان درباره اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و همچنین شهید بهشتی به مرحوم حاج احمد قدیریان گفت: خیلی‌ها علیه مرحوم قدیریان فعالیت می‌کردند و تهمت می‌زدند و می‌گفتند که نباید در دستگاه انقلاب باشد. اما من از دو لب مبارک شهید بهشتی شنیدم که فرمودند «حاج احمد آقا قدیریان مورد اطمینان ما است و این‌ها از قبل آزمایش خود را پس داده‌اند.» در زمانی که حاج احمد آقا مسئول حفاظت بیت رهبری بود هم علیه ایشان فعالیت‌هایی صورت می‌گرفت اما رهبری به دلیل اعتماد به حاج احمد طرف ایشان را گرفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان در پایان خاطر نشان کرد: مرحوم حاج احمد قدیریان شخصیت پاک اندیشی و صالحی بود که واقعاً می‌شود در مقابل خداوند گفت: اَللهُمَّ اِنّا لا نَعْلَمُ مِنْهُ اِلاّ خَيْراً -ما جز خوبی چیزی از او ندیدیم- و اگر امروز بخواهیم نقطعه ضعفی از زندگی او بگوییم خدا می‌داند که ما چیزی ندیدیم جز پاکی و صفا و صمیمیت و گذشت و ایثار. خداوند انشاءالله ایشان را با عزیزانش و رهبرانش مرحوم شهید بهشتی و شهید قدوسی محشور بگرداند.

در پایان این مراسم نیز با حضور حجت‌الاسلام حسینیان و آقایان مقصودی، بادامچیان، غفوری‌فرد و جولایی از کتاب «خاطرات حاج احمد قدیریان» رونمایی شد.

ماجرای دفاع شهید قدوسی از حاج احمد قدیریان/ اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و شهید بهشتی به مرحوم قدیریان/ شهید بهشتی فرمودند:‌ حاج احمد قدیریان مورد اطمینان ماست

ماجرای دفاع شهید قدوسی از حاج احمد قدیریان/ اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و شهید بهشتی به مرحوم قدیریان/ شهید بهشتی فرمودند:‌ حاج احمد قدیریان مورد اطمینان ماست

ماجرای دفاع شهید قدوسی از حاج احمد قدیریان/ اعتماد ویژه رهبر معظم انقلاب و شهید بهشتی به مرحوم قدیریان/ شهید بهشتی فرمودند:‌ حاج احمد قدیریان مورد اطمینان ماست

گفتنی است کتاب «خاطرات حاج احمد قدیریان» با اضافاتی نسبت به چاپ اول، از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی تجدید چاپ شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: