کد خبر: ۴۹۹۱
روایتی از مجاهدت‌های سنگرسازان بی‌سنگر در دوران دفاع مقدس

نقش جهاد سازندگی استان فارس در شکست حصر آبادان

حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری می‌گوید: در شکست حصر آبادان، جهاد استان فارس نقش کلیدی داشت. در آن موقع جاده اهواز و آبادان دست دشمن بود. یک جاده­ فرعی از اهواز به ذولفقاریه­ آبادان کشیدند که در شرایط بسیار سخت و زیر آتش توپ خمپاره کشیده شد و این جاده به اسم شهید شهشهانی نام گذاری شد.
شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ جهاد سازندگی یکی از نهاد­های خدوم و موثر در طرح عمرانی و سازندگی محسوب می‌­شود و جهادگران همواره در مواقع حساس و بحرانی در کنار سایر نیروهای انقلابی نقش مهمی را ایفا می­‌کنند. یکی از مقاطع حساس که نقش‌آفرینی جهادگران را نشان داد، دوران هشت سال دفاع مقدس بود. 

یکی از ادارات جهادی که در دوران جنگ تحمیلی در کنار رزمندگان در جبهه‌ها درخشید جهاد سازندگی استان فارس بود. حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است نقش مهم جهادگران استان فارس در شکست حصر آبادان را اینگونه روایت می‌کند: در شکست حصر آبادان، جهاد استان فارس نقش کلیدی داشت. در آن موقع جاده اهواز و آبادان دست دشمن بود. یک جاده­ فرعی از اهواز به ذولفقاریه­ آبادان کشیدند که در شرایط بسیار سخت و زیر آتش توپ خمپاره کشیده شد و این جاده به اسم شهید شهشهانی نام گذاری شد. 

یک‌­بار شهید سرهنگ نیاکی از لشگر 88 گزارشی بر روی کالک از مناطق عملیاتی می­‌داد که در حال گزارش دادن منقلب شد و شروع کرد به گریه کردن و گفت: «آقای ناطق ما این همه موفقیت را مدیون بچه­‌های جهاد سازندگی در جنگ هستیم؛ مهندسان جهاد در سخت ترین شرایط برای ما سنگر درست می­‌کنند و خاکریز می‌­زنند.» لذا حضرت امام اسم جهادی‌ها را «سنگرسازان بی سنگر» گذاشت. جهاد شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی کرد که به روان همگی آنها درود می­‌فرستیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات