مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۴۹۹۶
مطبوعات دهه 60 گزارش می‌دهند:
متعاقب ورود سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به فاز مسلحانه علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران، درگیری‌های پراکنده، مسلحانه، اقدام به بمب‌گذاری و ... برای ترورهای گسترده، از تابستان 1360 توسط منافقین آغاز شد. در همین راستا، منافقین با انفجار بمبی در سالن راه آهن قم در روز دوم تیرماه، دست به یک جنایت زدند که در مطبوعات منعکس شد.بنا بر گزارش روزنامه‌ها، ساعت 16 و 20 دقیقه روز 2 تیر 1360 بمبی توسط منافقین در سالن انتظار راه آهن شهر قم منفجر شد که باعث شهادت و زخمی شدن ده‌ها نفر از مردم بی‌گناه شد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۷ - ۰۲ تير ۱۳۹۸ - 2019June 23

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ متعاقب ورود سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به فاز مسلحانه علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران، درگیری‌های پراکنده، مسلحانه، اقدام به بمب‌گذاری و ... برای ترورهای گسترده، از تابستان 1360 توسط منافقین آغاز شد. در همین راستا، منافقین با انفجار بمبی در سالن راه آهن قم در روز دوم تیرماه، دست به یک جنایت زدند که در مطبوعات منعکس شد.

بنا بر گزارش روزنامه‌ها، ساعت 16 و 20 دقیقه روز 2 تیر 1360 بمبی توسط منافقین در سالن انتظار راه آهن شهر قم منفجر شد که باعث شهادت و زخمی شدن ده‌ها نفر از مردم بی‌گناه شد.

در اطلاعیه روابط عمومی راه آهن، که در تاریخ 3 تیر 1360 منتشر شد در باره این حادثه تروریستی آمده بود: «حدود ساعت شانزده و بیست دقیقه [روز دوم تیرماه 1360] قبل از ورود قطار مسافربری عادی تهران اهواز به ایستگاه قم بمبی مجاور باجه اطلاعات و بلیط فروشی ایستگاه قم منفجر شده و در نتیجه چهار نفر از هموطنان بی‌گناه (دو بچه، یک سرباز و یک زن) که هنوز هویت آنان مشخص نشده قربانی حادثه می‌شوند و قریب به پنجاه نفر از مسافرانی که منتظر ورود قطار به ایستگاه بودند، زخمی شدند».

به گزارش کیهان، دو کودکی که در جریان این حمله تروریستی به شهادت رسیدند، یک دختر 8 ساله و پسری 11 ساله بودند.

روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی درباره نحوه انفجار این بمب می‌نویسد: «زمان انفجار این بمب مصادف با توقف یکی از قطارهای شهرستان‌ها در ایستگاه قم صورت می‌گیرد که در این لحظه مسافرین قطار در حال پیاده شدن و رفتن به داخل سالن ایستگاه بودند» این گزارش می‌افزاید: «بمب در داخل سطل زباله در سالن انتظار ایستگاه راه آهن جاسازی شده بود».

روزنامه اطلاعات نیز در گزارشی که روز بعد از فاجعه منتشر می‌کند درباره قربانیان این حادثه می‌نویسد: «در میان مسافران، عده‌ای سرباز عازم جبهه نیز دیده می‌شدند. ضمنا در میان قربانیان این فاجعه جسد یک زن و دو کودک نیز مشاهده شده است». بنابر این گزارش «بمب هنگامی منفجر شد که داخل سالن راه آهن و قطار، برادران سربازی برای عزیمت به جبهه در انتظار بودند».

همین گزارش حاکی از این است که این بمب از نوع تخریبی و آتش‌زا بوده و هنگام انفجار، شعله‌های رنگین ایجاد کرده. همچنین آثار سوختگی فراوان در بدن مجروحین و شهدا برجای گذاشته است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در اطلاعیه‌ای با اشاره به نحوه انفجار این بمب و تعداد شهدای و مجروحین حادثه، همچنین حضور به موقع مردم در صحنه اعلام کرد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم ضمن محکوم کردن این اعمال فاشیستی و ضد بشری اعلام می‌نماید که این‌گونه اعمال وحشیانه و غیر انسانی نشانه عجز گروهک‌های وابسته به ابرقدرت‌ها و به بن‌بست رسیده در برابر خروش امت انقلابی و همیشه در صحنه‌مان می‌باشد و محال است ملت رزمنده ایران بار دیگر تسلیم خط متمایل به غرب و شرق گردد».


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر