کد خبر: ۵۰۰۷
درنگی در خاطرات سردار شهید همدانی

روایتی ازحال‌وهوای جبهه‌ها‌ پس از انفجار 7 تیر

در جبهه بودیم و از طریق تلویزیون مراسم تشییع جنازه و حضور مردم را می‌دیدیم، این حادثه تأثیر بسیار منفی‌ای در جبهه‌ها گذاشت، ولی بحمدالله با بودن افرادی امثال محمد بروجردی که سابقه مبارزاتی داشتند و این‌گونه حوادث را دیده و با خیلی از مسائل آگاه بود مایه‌آرامش نیروها شدند.
چهارشنبه ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛سردار سرتیپ شهید حسین همدانی که در دوران حیاتش، به روایت خاطرات و مبارزات خود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی پرداخت، درباره فضای جبهه‌ها و واکنش رزمندگان پس از فاجعه هفتم تیر 1360 می‌گوید: انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی تکان و شوک شدیدی به جبههها وارد کرد، به نظرم اگر بلافاصله رهنمودهای امام خمینی(ره) نبود همه فکر میکردند که دیگر همهچیز تمام شده و باید كلیهکارها را رها کنند.

در جبهه بودیم و از طریق تلویزیون مراسم تشییع جنازه و حضور مردم را میدیدیم، این حادثه تأثیر بسیار منفیای در جبههها گذاشت، ولی بحمدالله با بودن افرادی امثال محمد بروجردی که سابقه مبارزاتی داشتند و اینگونه حوادث را دیده و با خیلی از مسائل آگاه بود مایهآرامش نیروها شدند.

ایشان بلافاصله با فرماندهان جلسه گذاشت و گفت: «کسی که تا پیش از انقلاب مبارزه میکرد کار آسانی داشت اما حفظ انقلاب سختتر از بهدست آوردنش است». وی میگفت: «با همهاین سختیها که ما داشتیم، یک عملیات و یا کاری را میخواستیم انجام دهیم و یا یک کتابی بخوانیم و یک جلسهای بگذاریم کلی سختی داشتیم، الان دیگر جلسهرفتن آزاد شده اما حفظ انقلاب سختتر از خود انقلاب است.» ایشان میگفت ما باید منتظر حوادث دیگری باشیم، یعنی انفجار و حتی از این بالاتر. خاطرم هست که میگفت: «من خودم جرأت نمیکنم این حرف را بزنم، ولی ممکن است برای امام هم نقشه داشته باشند، اگر حادثهای رخ دهد، آیا ما باید رها کنیم و برویم؟»

ایشان به حوادث بعد از رحلت پیامبر(ص) اشارهکرد، به هرصورت این حوادث روی جبهه و اعزامیهایی که داشتیم قطعاً تأثیر میگذاشت؛ از سوی دیگر مشکلاتی در جبهه بهوجود آمده بود؛ ازجمله دودستگی و درگیریهایی در سنگرها یعنی دوتا بسیجی که طرفدار بنی‌صدر و مخالف بنیصدر بودند دعواشان میشد و کار به قرارگاه میکشید، به حدی که همدیگر را میزدند؛ این خیلی خطرناک بود. بالأخره این اتفاقات در جبههها رخ میداد و اختلافاتی بهوجود آمده بود و آسیبهایی به وحدت بچهها وارد شده بود؛ بدینترتیب تأثیر خودش را گذاشته بود.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات