کد خبر: ۵۰۲۲
انقلاب اسلامی در کردستان

کشتار وسیع مردم کردستان توسط رژیم پهلوی/ تبعیت علمای اهل سنت از امام خمینی

آیت‌الله شهید مویدی می‌گوید: زمانی که امام حرکت خودشان را آغاز کردند و نهضت شروع شد، اعلامیه‌های امام باعث شده بود عده‌ای از علمای اهل سنت کردستان به خاطر ظلم‌هایی که در آنجا می‌شد علیه رژیم قیام کنند. مردم هم که دنباله‌رو علمای خود بودند با آنها به پا خاستند.
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران نهضت اسلامی، مردم کردستان به راهبری علمای خود، به مبارزه‌ای فراگیر علیه رژیم وابسته پهلوی پرداختند و در این راه شهدای فراوانی نیز نثار انقلاب کردند.

آیت‌الله شهید مویدی در بخشی از کتاب خاطرات خود که با عنوان «مهاجر الی الله» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره مبارزات مردم کردستان با رژیم پهلوی و جنایت رژیم در این منطقه می‌گوید: زمانی که من در زندان قزل قلعه بودم با بعضی از علمای اهل سنت که دستگیر شده بودند برخورد داشتم. سوال کردم: چرا به زندان افتاده‌اید؟ گفتند: ما خودمان را تابع امام و دنباله‌رو نهضت امام می‌دانیم و از حضرت امام تجلیل زیادی کردند.

زمانی که امام حرکت خودشان را آغاز کردند و نهضت شروع شد، اعلامیه‌های امام باعث شده بود عده‌ای از علمای اهل سنت کردستان به خاطر ظلم‌هایی که در آنجا می‌شد علیه رژیم قیام کنند. مردم هم که دنباله‌رو علمای خود بودند با آنها به پا خاستند و این موجب قیام در کردستان شد ولی رژیم با فرستادن ارتش به کردستان و کشت و کشتاری که از زن و مرد و پیر و جوان آنها به راه انداخت، قیام را سرکوب کرد و بعد هم عده زیادی از علمای آنها را اعدام کرد. این برخورد رژیم با آنها در هیچ جای دیگر سابقه نداشت.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات