مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۰۵۲
انقلاب اسلامی در کاشان
در کاشان مردم با اجتماع پرشوری به خبر درگذشت مشکوک شیخ احمد کافی واکنش نشان دادند و با توجه به ارادتی که به این واعظ شهیر داشتند اقدام به برگزاری مراسم‌های بزرگداشت کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۶ - ۳۰ تير ۱۳۹۸ - 2019July 21

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتشار خبر درگذشت ناگهانی و مشکوک شیخ احمد کافی در اواخر تیرماه 1357، همه مردم ایران را عزادار کرد. از جمله بزرگ‌ترین اجتماعات در واکنش‌ به این موضوع در مشهد شکل گرفت اما در دیگر نقاط کشور نیز مردم در غم از دست دادن خطیب برجسته نهضت اسلامی به پاخاستند. 

در کاشان مردم با اجتماع پرشوری به این خبر واکنش نشان دادند و با توجه به ارادتی که به این واعظ شهیر داشتند اقدام به برگزاری مراسم‌های بزرگداشت کردند. براساس مندرجات کتاب «انقلاب اسلامی در کاشان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است «بعد از این که خبری مبنی بر تصادف حجت‌الاسلام کافی در سطح شهر کاشان منتشر شد، با توجه به عوام‌فریبی‌های رژیم پهلوی، برای مردم نوع تصادف مشکوک بود و اکثرا آن را ساختگی می‌­دانستند. با این حال مردم در غم و اندوه فرو رفته و مجالس یادبود شیخ احمد کافی در بسیاری از مساجد شهر برگزار شد.

در یکی از این مجالس که از سوی آیت‌الله صبوری در محل امامزاده علی‌اکبر واقع در کوچه سرو برگزار شد، سخنرانی‌ پرشوری در مورد مسائل سیاسی روز صورت گرفت و جنایات شاه برای مردم بازگو شد و در پایان نیز تظاهرات باشکوهی برگزار گردید که نشانگر اوج علاقه مردم کاشان به شیخ احمد کافی و اوج نفرت آنها از رژیم پهلوی بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر