کد خبر: ۵۰۶۳

روایت رهبر انقلاب از نقش رزمندگان سمنانی در عملیات مرصاد

رهبر انقلاب فرمودند: همین تیپ قائم در عملیات مرصاد مهمترین نقش را ایفا كرد. شنیدم كه نقش تیپ قائم در عملیات مرصاد آنچنان بود كه اگر نبود، دشمن ممكن بود تا كرمانشاه پیش بیاید.
شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 5 مرداد 1367، وقتی سازمان منافقین با حمایت آمریکا و رژیم بعث عراق بنای تجاوز به خاک ایران گذاشت، طولی نکشید که رزمندگان اسلام را در برابر خود مشاهد کرد و به سرعت «فروغ جاویدان» به «مرصاد» تبدیل شد. 

تیپ مستقلِ 12 قائم که متشکل از رزمندگان سمنانی‌ بود، نقش ویژه‌ای در عملیات مرصاد داشت. رهبر معظم انقلاب اسلامی در 18 آبان 85 در دیدار خانواده‌های شهدا و ایثارگران استان سمنان، با اشاره به نقش بی‌بدیل رزمندگان سمنانی در دوران دفاع مقدس و به ویژه عملیات مرصاد فرمودند: «تیپ مستقلِ قائم كه از سال 65 تشكیل شده است، تا آخر جنگ - تقریباً در طول دو سال و نیم - در بیست و پنج عملیات آفندی و پدافندی شركت كرده است. این شوخی است؟! بیست و پنج عملیات!

رزمندگان این استان [سمنان]، تیپ قائم را سال 65 تشكیل دادند و قبلش هم در قالب لشگر هفده علی بن ابی‌طالب(ع) و تیپ امام رضا (علیهماالسّلام) از سمنان و شاهرود و دامغان و گرمسار و سراسر این استان به جبهه‌ها می‌رفتند و فعالیت می‌كردند.

آنها به جای خود محفوظ؛ اما از وقتی این تیپ تشكیل شد، در طول تقریباً دو سال و نیم، در بیست و پنج عملیات آفندی و پدافندی شركت كردند؛ این ارزش یك مجموعه‌ مردمی را نشان می‌دهد؛ قدرتِ اراده‌ها را نشان می‌دهد؛ صبر خانواده‌ها را نشان می‌دهد. همین تیپ قائم در عملیات مرصاد مهمترین نقش را ایفا كرد. شنیدم كه نقش تیپ قائم در عملیات مرصاد آنچنان بود كه اگر نبود، دشمن ممكن بود تا كرمانشاه پیش بیاید. آن كه ایستاد، تیپ قائم بود. اینها در تاریخ می‌ماند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات