کد خبر: ۵۰۷۲

واکنش مردم ایران به قتل‌عام حجاج ایرانی در سال 1366

روز نهم مردادماه 1366 شمسی برابر با ششم ذیحجّه 1407 قمری، خبر هجوم ماموران رژیم آل‌سعود به حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشركین در مكه مكرمه، موجی از خشم و نفرت را برانگیخت به طوری که در ایران راهپیمایی‌هایی در مقیاس بزرگ در شهرهای مختلف برپا شد. روزنامه جمهوری اسلامی طی گزارشی، درباره واکنش مردم ایران به جنایت آل‌سعود در مکه نوشت: «در پی جنایت اخير مزدوران عربستان سعودی که منجر به شهادت عده‌ای از مهمانان خانه امن الهی گردید مردم حزب‌الله شهرهای کشورمان در اعتراض به جنایت پلیس وحشی خاندان وهابی آل سعود و اعلام حمایت از بيت‌الله الحرام دست به راهپیمایی باشکوهی زدند.» بنابر گزارش‌های موجود، راهپیمایی‌های بزرگی در تهران، کرمانشاه، زنجان، قزوین، همدان، اصفهان، قم، کرمان، خوزستان، لرستان، تبریز، گیلان، کرج، مازندران و دیگر استان‌های کشور برگزار شد که طی آن مردم ضمن محکومیت این عمل جنایتبار، خواستار پیگیری امور از سوی مسئولین کشور بودند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز نهم مردادماه 1366 شمسی برابر با ششم ذیحجّه 1407 قمری، خبر هجوم ماموران رژیم آل‌سعود به حجاج شرکت کننده در مراسم برائت از مشركین در مكه مكرمه، موجی از خشم و نفرت را برانگیخت به طوری که در ایران راهپیمایی‌هایی در مقیاس بزرگ در شهرهای مختلف برپا شد.

مردم ایران در استان‌های مختلف که از این عمل رژیم سعودی خشمگین بودند طی چند روز با برپایی راهپیمایی و سردادن شعارهایی، انزجار و نفرت خود را از این عمل جنایتبار اعلام کردند.

روزنامه جمهوری اسلامی طی گزارشی، درباره واکنش مردم ایران به جنایت آل‌سعود در مکه نوشت: «در پی جنایت اخير مزدوران عربستان سعودی که منجر به شهادت عده‌ای از مهمانان خانه امن الهی گردید مردم حزب‌الله شهرهای کشورمان در اعتراض به جنایت پلیس وحشی خاندان وهابی آل سعود و اعلام حمایت از بيت‌الله الحرام دست به راهپیمایی باشکوهی زدند. در این مراسم‌ها که اقشار مختلف مردم اعم از مسئولین کشوری، لشکری و امت حزب الله حضور داشتند ضمن اعلام برائت از مشرکین و محکوم نمودن جنایت مزدوران سعودی، از مسئولین کشور خواستار برخورد جدی با سران رژیم آل سعود شدند.»


تهران

یکی از اولین واکنش‌ها به جنایت آل‌سعود از سوی مردم در تهران رقم خورد. در روز 10 مردادماه، مردم تهران که از جنایت رژیم سعودی خشمگین بودند، طی یک تجمع خودجوش اقدام به برگزاری راهپیمایی کردند. به گزارش کیهان «تظاهرکنندگان که از گروه‌های مختلف بودند، در پی اعلام خبر شهادت گروهی از زائران [خانه خدا] به وسیله گارد عربستان سعودی، به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات به صورت خودجوش آغاز شد و مقصد تمامی این گروه‌ها نیز سفارت پادشاهی عربستان در تهران بود.»

به گزارش کیهان از صبح روز 10 مرداد «خیابان‌های تهران شاهد راهپیمائی اعتراض‌آمیز گروه کثیری از مردم بود. راهپیمایان... در حالیکه با نفرت تمام یکصدا فریاد می‌زدند: کشتند زائر خدا، فریاد یا محمدا، مرگ بر رژیم فاشیستی سعودی، در مسیر تمام خیابان‌های تهران به حرکت درآمدند... در طول مسیر خیابان‌ها هر آن به تعداد جمعیت خشمگین افزوده می‌شد. راهپیمایان با اعلام انزجار از کشتار مسلمانان در راهپیمائی برائت از مشرکین مکه، پس از پیوستن به دانشجویان مسلمان دانشگاه‌ها، در گروه‌های متشکل به سوی سفارت عربستان سعودی واقع در خیابان بخارست حرکت کردند.»

در پایان نیز راهپیمایان به صدور و قرائت قطعنامه پرداختند. در بخشی از این قطعنامه از مسئولین مربوطه درخواست شده بود «هر چه سریع‌تر با پیگیری قاطع خود... حرکت ددمنشانه رژیم آل‌سعود را به شدیدترین وجه پاسخ دهند.»

این تظاهرات طی روزهای بعد نیز ادامه داشت. به گزارش خبرنگار کیهان، در روز یازدهم مرداد گروه کثیری از مردم عزادار تهران از ابتدای صبح به خیابان‌ها آمده و دست به راهپیمایی زدند. به گزارش کیهان، راهپیمایان با شعارهایی چون «وای اگر خمینی حکم جهادم دهد»، «فریاد یا محمدا کشتند زائر خدا»، «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر آل‌سعود» به سمت مجلس شورای اسلامی حرکت نموده و در مسیر ضمن سر دادن شعار، عزاداری کردند و سپس به سخنان حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی گوش فرادادند.


کرمانشاه

مردم کرمانشاه نیز در روز 11 مرداد ماه، در واکنش به جنایت آل‌سعود، همچون سیل به خروش آمدند. به گزارش خبرنگار کیهان، «همزمان با تعطیل ادارات و بازار، ده‌ها هزار تن از مردم کرمانشاه پس از اجتماع در تکایا و مساجد، دست به راهپیمایی در خیابان‌های شهر زدند. راهپیمایان در حالی که سیاهپوش و عزادار بودند، ضمن حمل پرچم‌های سیاه، پلاکاردهای حاوی شعارهایی علیه حکام مزدور سعودی حمل می‌کردند... و با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل‌سعود، این جنایت بی‌سابقه را محکوم کردند.»


زنجان

مردم زنجان نیز در اعتراض به جنایت آل‌سعود در روز 16 مرداد راهپیمایی کردند. مردم در حالی که فریاد می‌زدند «فریاد یا محمدا، کشتند زائر خدا» مسیر راهپیمایی را طی کرده و در مزار شهدا گرد هم آمدند و در آنجا به سخنرانی فرمانده سپاه پاسداران زنجان گوش فرا دادند و پس از آن قطعنامه‌ای ۸ ماده‌ای در نکوهش اقدام جنایتکارانه آل‌سعود صادر شد.


استان گیلان

روز 16 مردادماه، خیابان‌های استان گیلان نیز شاهد راهپیمایی عظیم مردم بود. در رشت راهپیمایان پس از طی مسیر خیابان‌های اصلی شهر در میدان ذهاب رشت گرد آمده و با شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائيل» انزجار خود را نسبت به عمل وحشیانه آل‌سعود در مکه ابراز کردند. نظیر این مراسم در دیگر شهرها و بخش‌های استان گیلان هم برگزار شد.


خوزستان

راهپیمایی مردم اهواز در محکومیت اقدامات ماموران سعودی نیز بسیار با شکوه بود. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی، در این راهپیمایی مردم در حالی که حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی جزایری امام جمعه اهواز را در پیشاپیش صفوف خود می‌دیدند و حضور رزمندگان دفاع مقدس شکوه خاصی به آن داده بود، با سر دادن شعارهایی نظر «چون بلال گفت احد احد؛ مرگ بر سلطان فهد» مسیر بین مصلای جمعه تا بهشت شهدا را طی کرده و در آنجا به سخنان حجت‌الاسلام جزایری گوش فرا دادند. در دزفول نیز مردم طی قطعنامه‌ای خواستار نامگذاری جمعه خونین مکه به عنوان روز برائت مسلمانان جهان از مشرکین شدند.


ایلام

مردم استان ایلام نیز با شرکت در یک راهپیمایی، شهادت حجاج بی‌گناه را در جریان حج گرامی داشتند. در طول این راهپیمایی که از میدان شهدا آغاز و در میدان ۲۲ بهمن به پایان رسید، شعارهای «مرگ بر آمریکا» مدام به گوش می‌رسید. راهپیمایان سپس به سخنان امام جمعه استان که مطالبی پیرامون سیاست کشورهای مرتجع عرب بخصوص عربستان سعودی بیان کرد گوش فرادادند. آنگاه قطعنامه‌ای به همین منظور صادر گرديد. نظیر این مراسم در شهرهای سرابله ، ایوان، دره‌شهر، آبدانان و ... هم برگزار شد.


کرج

در کرج نیز انبوه مردم در حالیکه از قتل عام زائران بيت‌الله الحرام توسط رژیم آل سعود به خشم آمده بودند با شرکت در يك راهپیمایی باشکوه تنفر عمیق خود را از حکام مرتجع سعودی به نمایش گذاشتند. در این راهپیمایی که با شرکت عموم مردم، مسئولین و روحانیون برگزار شد، راهپیمایان در محل دانشکده کشاورزی گرد آمدند و پس از نوحه‌خوانی و سینه‌زنی به سخنان یکی از اعضاه جامعه روحانیت تهران گوش دادند. در پایان هم قطعنامه راهپیمایی قرائت گردید.


استان همدان

مردم استان همدان نیز در یک راهپیمایی سراسری، یاد و نام حجاج شهید را گرامی داشته و انزجار خود را از جنایت آل‌سعود اعلام کردند. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی در رزن، مردم با شعارهای کوبنده «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر فهد» انزجار خود را از عمال استکبار نشان دادند. آنگاه در مقابل مسجد صاحب‌الزمان(عج) اجتماع نموده و به سخنان حجت‌الاسلام شریفی گوش فرا دادند. در پایان هم قطعنامه‌ای در این زمینه صادر و قرائت شد.

مردم ملایر هم همگام با اقشار مختلف مردم سراسر کشور با حضور یکپارچه خود در اعتراض به قتل عام زائرین بیت‌الله الحرام اقدام به راهپیمایی باشکوه و کم نظیری کرده و کشتار مظلومانه زائرین بیت‌الله الحرام توسط رژیم سعودی را محکوم کردند. راهپیمایان درحالیکه شعارهای «عزا عزاست امروز، زائر بیت خدا با شهداست امروز» و «به خون حجاج ما، کعبه شده قتلگاه» از چند خیابان اصلی گذشته و در محل برگزاری نماز جمعه اجتماع نمودند.


مازندران

حضور یکپارچه مردم استان مازندران در تظاهرات همگانی نیز بسیار چشمگیر بود. مردم مازندران در اجتماع با شکوه خود، با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر آل‌سعود» ضمن محکوم کردن کشتار حجاج ایرانی بدست رژیم آل سعود در عربستان، خواستار عمل قاطع جدی مجامع بین‌المللی و آزادسازی حرمین شریفین از دست آل سعود شدند. در بابل هم مردم با شعارهایی چون «مرگ بر آل‌سعود»، «مرگ بر آمریکا» و «خلیج فارس ایران، محل دفع ریگان» از خیابان‌های شهر گذشتند و در مصلای نماز جمعه به پای سخنان امام جمعه خود نشستند. راهپیمایی مشابهی در رامسر، ساری، آمل، قائم‌شهر، جویبار، نور، تنکابن و ... برگزار شد.


استان لرستان

از جمله راهپیمایی‌‌های پرشور دیگر، راهپیمایی مردم استان لرستان بود؛ خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی درباره راهپیمایی مردم بروجرد در اعتراض به جنایت عمال سعودی و شعارهای مردم در این روز گزارش داد: «به مناسبت شهید و مجروح شدن گروه کثیری از حجاج ایرانی بدست عمال آمریکا، مردم حزب‌اللهی بروجرد در مسجد امام اجمتاع و از آنجا با شکوه خاصی راهپیمایی را شروع کردند. مردم با شعار «تبت یدا ابی لهب؛ بریده باد دست فهد» وارد میدان آیت‌الله بروجردی شده و در آنجا اجتماع کرده و به سخنان حجت‌الاسلام نواب امام جمعه گوش فرادادند. در پایان نیز قطعنامه‌ای در 6 ماده قرائت و مورد تائید حاضرین قرار گرفت.» راهپیمایی‌های مشابهی در دیگر نقاط استان، با حضور حداکثری مردم برپا شد.


تبریز

در تظاهرات مردم تبریز در روز 16 مرداد نیز طنین «لا اله الا الله» و «الله اكبر» و «مرگ بر سه مفسد، صدام و ریگان و فهد» فضای آسمان تبریز را پر کرده بود. به گزارش خبرنگار جمهوری اسلامی «مردم تبریز همچون سایر شهرهای ایران با شرکت یکپارچه و گسترده در يك راهپیمایی با شکوه و با سردادن شعارهای تبت یدی ابی لهب، بریده باد دست فهد و مرگ بر امریکا، انزجار و تنفر عمیق خود را نسبت به حکام سعودی ابراز داشته و در میدان مصلی امام اجتماع نمودند.... در پایان این مراسم قطعنامه‌ای در یازده ماده قرائت و با تكبير مردم تائید گردید.»

علاوه بر این، دیگر استان‌های کشور همچون قزوین، اصفهان، فارس، کرمان، خراسان، کردستان، گلستان، یزد، قم، هرمزگان و ... نیز شاهد راهپیمایی پرشور مردمی بود که از جنایت رژیم آل‌سعود در کشتار حجاج بی‌گناه خشمگین بوده و با برپایی تظاهرات، ضمن محکومیت این عمل جنایتبار، خواستار پیگیری امور از سوی مسئولین کشور بودند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات