کد خبر: ۵۱۱

پانزدهم بهمن ماه در گذار تاریخ

جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴
15 بهمن 1358
با برگزاري مراسم تنفيذ رياست جمهوري بني‌صدر توسط امام‌خميني ، اولين دوره رياست جمهوري در تاريخ ايران رسماً آغاز شد.

15 بهمن 1357
جواد شهرستاني شهردار تهران در حضور امام‌خميني از مقام خود استعفا كرد. امام سپس وي را مجدداً به عنوان شهردار منصوب كردند. اما شهرستاني بلافاصله از سوي دولت بختيار ممنوع‌الخروج شد.

15 بهمن 1357
كاركنان نخست‌وزيري حمايت خود را از امام‌‌خميني و انقلاب اسلامي اعلام كردند.

15 بهمن 1348
درس ولايت فقيه امام‌‌خميني حزب بعث عراق را به خشم آورد و در نخستين اقدام دستور جمع‌آوري جزوات درس امام صادر شد.

15 بهمن 1327
محمدرضا پهلوي در مقابل دانشكده حقوق هدف گلوله قرار گرفت. ضارب كه منابع حكومت شاه او را عضو حزب توده معرفي كردند در پي اين حادثه با شليك گلوله محافظان شاه كشته شد. در پي اين حادثه در تهران حكومت نظامي اعلام شد و تعداد زيادي مظنون بازداشت شدند حزب توده نيز در همين روز غيرقانوني اعلام شد.

15 بهمن 1322
روابط ايران و آمريكا به سطح سفير ارتقاء يافت. اين روابط در 12 فروردين 1315 به دنبال توهين پليس آمريكا به عبدالغفارخان سفير ايران قطع شده بود و در 5 بهمن ۱۳۱۶با عذرخواهي نماينده اعزامي دولت امريكا مجدداً برقرار شده بود.

15 بهمن 1319
ايران به چاپ نقشه اي كه در آن بندر جاسك و جزاير تنب و ابوموسي جزو مستملكات انگلستان قلمداد شده بود اعتراض كرد و بر مالكيت ايران بر جزاير خليج فارس تاكيد نمود.

15 بهمن 1305
در پي جدال چند روز اخير ميان نمايندگان موافق و مخالف رئيس‌الوزرائي مستوفي‌الممالك، 89 نفر از مجموع 95 نماينده حاضر در مجلس از دور جديد رئيس‌الوزرائي نامبرده حمايت كردند.

15 بهمن 1297
سيد محمد تدين از سوي رئيس‌الوزراء به گيلان رفت تا درخواست وثوق‌الدوله براي توقف درگيري‌ها را به اطلاع ميرزا كوچك‌خان جنگلي برساند ولي در اين مأموريت توفيقي نيافت.

15 بهمن 1296
قحطي و كمبود مواد غذائي در سراسر ايران تشديد شده و از امروز دولت روزانه توزيع سي‌تن برنج به صورت «دمي پختك» ميان مردم فقير را آغاز كرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات