مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۱۷
انتشار بیانیه تغییر مواضع استراتژیک از سوی سازمان مجاهدین خلق، بازتاب وسيعي در ميان نيروهاي سياسي داشت و در چنين فضایی بود که علما تصميم به تصفيه‌ عناصر مسلمان از کمونيست‌ها و التقاطيون گرفتند؛در همان دوران، لاجوردي و دوستانش از هرگونه تماس و ارتباط با منافقين تبرّي جسته، حاضر به غذا خوردن با آنها نبودند و ناني را که آنها دست زده بودند، تناول نمي‌کردند. حتي با جانماز آنها و يا روي مهر خيس‌شان نماز نمي‌خواندند.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۱ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - 2019August 21

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انتشار بیانیه تغییر مواضع استراتژیک از سوی سازمان مجاهدین خلق، بازتاب وسيعي در ميان نيروهاي سياسي داشت و در چنين فضایی بود که علما تصميم به تصفيه‌ عناصر مسلمان از کمونيست‌ها و التقاطيون گرفتند؛ زيرا معتقد بودند با مخلوط بودن آنها نمي‌شود مبارزه‌ خالص اسلامي‌ را شکل داد و اسرار و برنامه‌هاي مبارزه‌ مخفي را حفظ کرد. 

بهترين راه براي اين مقصود، توصيه‌ مسلمان‌ها به جدايي از مارکسيست‌ها بود. از اين رو آقايان منتظري، مهدوي کني، انواري، رباني شيرازي، طالقاني، هاشمي‌رفسنجاني، معاديخواه و... نظر دادند که کمونيست‌ها نجس هستند و مسلمان‌ها بايد از آنها جدا باشند. متن فتواي اين علما توسط مبارزان مذهبي حفظ و به ديگران منتقل شد، به همين دليل به «نقل فتوا» مشهور شد.

به زودي بحث «نجس و پاکي» در همه‌ زندان‌ها مطرح شد و کساني مانند لاجوردي و همفكرانش اين امر را حرکتي عميق در جهت اصلاح مسير حرکت انقلاب اسلامي مي‌دانستند و با نهايت حوصله و بدون شتاب‌زدگي و احساسات، آن را دنبال مي‌کردند.

حبیب‌الله عسکراولادی درباره اهتمام لاجوردی در نقل این فتوا می‌گوید: «در نقل و اجرای این فتوا چند نفر اهتمام فوق‌العاده‌ای داشتند؛ افرادی چون مهدی غیوران، شهید لاجوردی، حاج حیدری، بادامچیان و تعداد دیگری از طلاب و فضلا که روی نقل فتوا و اصرار بر اجرای آن پافشاری داشتند. بعد از آن منافقین شروع کردند به تخطئه کردن و اصل فتوا را به ما انتساب دادند دادن. به خصوص به من و شهید لاجوردی که من و لاجوردی ذهن آقایان را به این طرف برگرداندیم تا آنها این فتوا را صادر کنند.»

در همان دوران، لاجوردي و دوستانش از هرگونه تماس و ارتباط با منافقين تبرّي جسته، حاضر به غذا خوردن با آنها نبودند و ناني را که آنها دست زده بودند، تناول نمي‌کردند. حتي با جانماز آنها و يا روي مهر خيس‌شان نماز نمي‌خواندند. لاجوردي حتي دمپايي خود و يارانش را از آنها جدا کرده و با بستن نخ متمايز نموده بود تا هر گروه براي استحمام و غيره از دمپايي خودشان استفاده کنند و دمپايي‌ها توسط منافقين نجس نشود. منافقين هم در مقابل در صدد آزار و اذيت برمي‌آمدند و شب‌ها نخ دمپايي‌ها را قيچي مي‌کردند؛ ولي لاجوردي، بدون هيچ‌گونه برخورد شديد يا فيزيکي که منجر به بهره‌برداري ساواک و منافقین شود، با صبوري دوباره دمپايي‌ها را نخ مي‌بست.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر