کد خبر: ۵۱۳۲
7 نکته درباره «قدر مطلق یک توطئه»

چرا باید «کودتای نقاب به روایت اسناد» را بخوانیم؟

کتاب «قدر مطلق یک توطئه (کودتای نقاب به روایت اسناد)»، تالیف شاداب عسگری و اسماعیل قمریان معمره توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. این کتاب حاوی اسناد تازه منتشر شده درباره کودتای نقاب (نوژه) است.
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی- ایکنا نوشت: کتاب «قدر مطلق یک توطئه (کودتای نقاب به روایت اسناد)»، تالیف شاداب عسگری و اسماعیل قمریان معمره توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. این کتاب که حاوی اسناد تازه منتشر شده درباره کودتای نقاب (نوژه) است، چند ویژگی حائز اهیت دارد که مطالعه آن را ضروری می‌نماید:

[1] مهم‌ترین ویژگی این کتاب، سند محوری آن است. «قدر مطلق یک توطئه» با محوریت اسناد کودتای نقاب، به تحلیل، تبیین و واکاوی این واقعه مهم تاریخی می‌پردازد و می‌کوشد از لابلای اسناد دیده نشده، این کودتا را بررسی کند. در این رابطه بیش از 170 عنوان سند در کتاب منتشر شده که می‌تواند گره‌های تاریخی فراوانی را باز کند.

[2] در این کتاب برای نخستین بار درباره اولین کودتایی که توسط یک گروه از خلبانان نیروی هوایی حدود یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شرف تکوین بود و نیز درباره عوامل و عناصر شرکت کننده در آن که توسط نهادهای انقلاب شناسایی و دستگیر شدند به صورت مبسوط صحبت شده است.

[3] یکی دیگر از ویژگی‌هایی که کتاب «قدر مطلق یک توطئه» را متمایز کرده، بررسی نقش بازیگران اصلی کودتا با تکیه بر اسناد است. برای اولین بار در این مجموعه اسامی 359 نفر از کودتاچیان با ذکر رده سازمانی‌شان و نیز جزئیاتی از سوابق آنها منتشر شده است که می‌تواند برای خوانندگان جذاب باشد.

[4] توجه و تمرکز بر عملکرد موثر نیروهای ارتش که نقش اصلی را در کشف و خنثی کردن کودتای نقاب داشتند، دیگر ویژگی ممیزه این اثر است.

[5] در این کتاب بهره‌گیری از اعترافات کودتاچیان که برای اولین بار به طور مبسوط منتشر می‌شود هم حائز اهمیت است. اعترافات و مصاحبه‌­ها که به گونه­‌ای جزء به جزء در کتاب آورده شده، خواننده را در حال و هوای دادگاه‌های کودتاچیان قرار می­‌دهد.

[6] ویزگی دیگر «قدر مطلق یک توطئه» آن است که در خلال صفحات آن، به بیان نکات مغفولی پرداخته می‌شود که تاکنون در کتب دیگر بدان اشاره نشده است. به عنوان مثال می­‌توان به بررسی نقش بهائیان در کودتا، حضور و نقش مستشاران آمریکایی در هدایت عملیات، چگونگی و معیار انتخاب افراد کودتاچی، نقش سران ساواک و ارتش شاهنشاهی در این توطئه و... اشاره کرد.

[7] رفع ابهامات درباره کودتای موسوم به نوژه هم از دیگر ویژگی‌های این کتاب است به طوری که در صفحات این مجموعه و با تکیه بر اسناد، بر شبهات موجود درباره افشای کودتای نقاب توسط حزب توده یا سایر احزاب و گروهک‌های معاند، چگونگی رفتار با خانواده کودتاچیان بعد از محرز شدن اتهام آنها، تعداد خلبانان محکوم به اعدام و ... پاسخ داده می‌شود. از این‌رو خط پایانی بر شبهات موجود درباره کودتای نقاب از دیگر ویژگی‌های برجسته «قدر مطلق یک توطئه» است ما را ترغیب می‌کند این کتاب را بخوانیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات