کد خبر: ۵۱۳۴
شمه‌ای از منش مدیریتی شهید لاجوردی

توجه ویژه شهید لاجوردی به رعایت عدالت برای زندانیان

از جمله اقدامات لاجوردي براي برقراري عدالت، هماهنگي غذا ميان همه‌ افراد سازمان و زنداني‌ها بود. او معتقد بود تفاوت غذاي زنداني و نگهبان، اگرچه ممکن است عادي به نظر آيد، اما تأثيرات عميقي خواهد داشت.
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید لاجوردی همواره به مسئله «عدالت» توجه ویژه‌ای داشت. چه در دورانی که به عنوان دادستان انقلاب اسلامي ‌مرکز خدمت می‌کرد و چه زمانی که به عنوان رئيس سازمان زندان‌ها انتخاب شد، بر رعایت عدالت در زندان تاکید داشت.

از جمله اقدامات لاجوردي براي برقراري اين عدالت، هماهنگي غذا ميان همه‌ افراد سازمان و زنداني‌ها بود. او معتقد بود تفاوت غذاي زنداني و نگهبان، اگرچه ممکن است عادي به نظر آيد، اما تأثيرات عميقي خواهد داشت و مي‌گفت: «وقتي شما چلوکباب بخوريد و زنداني‌ آش، اگر پيغمبر هم باشيد، نمي‌توانيد روي او تأثير بگذاريد». وی تاکید داشت اگر زنداني ببيند مقام مسئولي که مدام براي آنها از عدالت، جامعه‌ سالم و تهذيب نفس سخن مي‌گويد، حتي خوراکش متمايز از آنهاست، چگونه مي‌تواند حرف‌هاي او را قبول داشته باشد؟

به همين دليل، لاجوردي مقرر كرد غذاي همه‌ کارکنان سازمان و حتي ستاد مرکزي مستقر در اوين بايد با غذاي زنداني يکسان باشد و خودش نيز به‌رغم ناراحتي‌هاي گوارشي، که‌ يادگار محکوميت‌هاي پيش از پیروزی انقلاب بود، از همان غذا استفاده مي‌کرد.

او حتي براي ميهمانانش هم تبعيضي قائل نمي‌شد و اگر کسي براي ديدار يا مصاحبه به حضور رياست سازمان مي‌رسيد، از او با همان غذاي معمولي زندانيان پذيرايي مي‌شد. از جمله زماني که خبرنگاري از اتريش براي مصاحبه با او به‌ ايران آمده بود، از جانب لاجوردي دعوت شد تا ناهار را با هم صرف کنند و خاطرنشان ساخت که با همان غذاي زندان از او پذيرايي خواهد شد.

منبع: زندگی و مبارزات شهید اسدالله لاجوردی؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات