کد خبر: ۵۱۳۹

واقعیت‌هایی از شیوه برخورد شهید لاجوردی با زندانیان دهه 60

گزارش‌ها و شواهد تاریخی حاکی از عطوفت و مهربانی شهید لاجوردی در برخورد با اعضای فریب‌خورده سازمان منافقین است. او معتقد بود آنها گول خورده‌اند و باید برای اصلاح آنان تلاش کرد.
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  گزارش‌ها و شواهد تاریخی حاکی از عطوفت و مهربانی شهید لاجوردی در برخورد با اعضای فریب‌خورده سازمان منافقین است. او معتقد بود آنها گول خورده‌اند و باید برای اصلاح آنان تلاش کرد. به گفته محمد مهرآیین: «شهید لاجوردی، در رابطه با سمپات‌ها یا افراد رده پایین، یک کلاسی در خود زندان تشکیل داده بود. برای آنها در حسینیه شهید کچوبی کلاس می‌گذاشت و با برگزاری جلسات مصاحبه و مذاکره، سعی در تنویر افکار این فریب‌خوردگان داشت...»

حتی بسیاری از اعضای سازمان منافقین نیز که مدتی در زندان بودند از لاجوردی به نیکی یاد می‌کنند.طاهره باقرزاده، عضو نادم سازمان منافقين، درباره‌ تبليغات کاذب منافقین درباره برخورد با زندانیان در دهه 60، در نشست‌های توجيهی برای اعضا، مي‌نويسد: «برای آشنا شدن با شرايط درون زندان و نحوه‌ بازجويي‌ها، گزارش‌هاي متعددي مي‌خواندم. در يکي از گزارش‌ها نوشته بود که نظام براي گرفتن اطلاعات از زنداني، کودکان آنها را در حضورشان شکنجه مي‌کند. با همين تصور و با آمادگي کامل نسبت به پذيرش اين امر دستگير شدم و انتظار داشتم کودک يک ساله‌ام را زير فشار قرار دهند؛ اما برخلاف پندارم، از همان لحظه‌ بازداشت، نه تنها آسيبي به او نرسيد؛ بلکه حتي در جهت تأمين امکانات و نيازهاي بهداشتي و غذايي وي، مرا ياري کردند».

مريم آقازاده، عضو نادم ديگري از سازمان منافقين نیز درباره‌ برخورد دادستان نظام جمهوري اسلامي ‌با زندانيان وابسته به گروهک‌ها مي‌گويد: «...واقعاً از آقاي لاجوردي يک وحشت به‌خصوصي داشتم؛ اما وقتي که در حسينيه ديدم آقاي لاجوردي چطور به حرف‌هايمان گوش مي‌دهد و با ما حرف مي‌زند و به‌عنوان يک مسئول مملکتي، براي من هوادار، مثل يک فرزند، ارزش قائل است، تأثير مثبت زيادي رويم گذاشت. خودم در حسينيه‌ آقاي لاجوردي را ديدم که جارو مي‌کرد و به ما گفت لطف کنيد برويد آن طرف تا من زير پايتان را جارو کنم...»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات