مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۶۴
آیت‌الله علی قدوسی از پیشگامان مبارزه در دوران نهضت اسلامی بود که علاوه بر فعالیت در مدرسه حقانی، به همراه مبارزان نام‌آشنای آن دوران اولین تشکیلات حوزه علمیه قم را نیز پی‌ریزی کردند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۹ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله علی قدوسی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌های مهمی بر عهده داشت، از پیشگامان مبارزه در دوران نهضت اسلامی بود به طوری که علاوه بر فعالیت در مدرسه حقانی، به همراه مبارزان نام‌آشنای آن دوران اولین تشکیلات حوزه علمیه قم را نیز پی‌ریزی کردند.

آیت‌الله خامنه‌ای که قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با شهید قدوسی ارتباط داشتند، در گفت‌وگو با روزنامه جمهوری اسلامی در روز 62/6/14 درباره چگونگی آشنایی خود با شهید قدوسی و نیز مبارزات ایشان فرمودند: «آشنایی من با شهید قدوسی بسیار قدیمی است، اگرچه من به یاد ندارم که این آشنایی از چه زمانی آغاز شد، ما به طور خانوادگی با خانواده مرحوم علامه طباطبایی ارتباط نزدیکی داشتیم، چون مرحوم علامه با پدرم دوستی دیرینه‌ای از نجف داشتند؛ در سفرهایی که ایشان بارها به مشهد داشتند به طور خانوادگی با ما در تماس بودند و خیلی طبیعی بود که وقتی آقای قدوسی داماد خانواده علامه شدند با ایشان هم آشنایی پیدا کردیم.

اوایلی که من به قم رفتم، با شهید قدوسی به عنوان یک دوست مراوده داشتم؛ البته هر چه می‌گذشت ارتباطات دوستانه ما با ایشان قوی‌تر و محکم‌تر می‌شد و بعدها که ایشان مدرسه حقانی را اداره کردند و با مرحوم شهید بهشتی و آقای جنتی همکاری نزدیکی داشتند، گاهی هم به مشهد می‌آمدند و درباره مسایل مدرسه، ما بارها با هم صحبت کردیم و هنگامی که انقلاب اسلامی در سال ۱۳۴۱ آغاز شد و قم محور مرکزی برای حرکت انقلابی بود، در قم تشکیلاتی را به وجود آوردیم که پس از ۱۵ خرداد اولین تشکیلات حوزه علمیه قم و اولین سازمانی بود که با اتکا به عناصر حوزه علمیه به وجود آمد.

در این تشکیلات بعضی از چهره‌های معروف و محبوب و موجه امروز نیز شرکت داشتند، مثل آقای هاشمی رفسنجانی و دیگران، آقای قدوسی هم در این تشکیلات بودند و همکاری نزدیکی داشتیم. علی ای حال، با گذشت زمان این ارتباطات بیشتر گردید، تا این که انقلاب پیروز شد و در جریانات دستگاه قضایی دادسرا و دادستانی انقلاب، در سطح گسترده‌ای فعالیت مشترک داشتیم تا هنگامی که ایشان به شهادت رسیدند.»

منبع: کتاب "زندگی‌نامه شهید آیت الله قدوسی"؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر