مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۵۱۶۷
مروری بر مبارزات مردم یزد در ایام محرم
محمود صلاحی می‌گوید: «در محرم 57 دیگر تظاهرات و راهپیمایی­‌ها مختص چند شهر بزرگ نبود، بلکه در اقصی نقاط کشور حتی شهرهای کوچک تا روستاها نیز اقدامات ضد رژیم پهلوی دیده می­‌شد. در تاسوعای سال 57 جمعیتی بیش از یک هزار تن با سردادن شعارهایی علیه رژیم پهلوی دست به راهپیمایی در خیابان‌های اصلی یزد زدند که حضرات آیات صدوقی و خاتمی و بسیاری از روحانیون مبارز و فعالان انقلابی دیگر در صف اول آن حضور داشتند. این حرکت در روز عاشورای حسینی نیز ادامه داشت و مردم خشمگین در نقاط مختلف یزد ضمن راهپیمایی گسترده، مجسمه شاه را از میادین پایین کشیده و منهدم کردند.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - 2019September 07

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در محرم سال 1357 فصل نوینی از مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی ورق خورد و در ماه پیروزی خون بر شمشیر، مردم در سراسر کشور علیرغم محدودیت‌های شدید امنیتی، با برقرای پیوند بین مراسم عزاداری و فعالیت‌های سیاسی، پرشورتر از قبل در صحنه حاضر شدند.

در محرم آن سال، مردم شهر یزد تحت زعامت شهید آیت‌الله صدوقی، به طور منظم دسته‌های بزرگی به راه می‌انداختند و ضمن عزاداری سالار شهیدان، به مبارزه با رژیم پهلوی می‌پرداختند. محمود صلاحی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکزاسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است حال هوای ایام محرم 57 در یزد را این چنین توصیف می‌کند: «مرحوم شیخ محمد صدوقی به مناسبت ماه محرم اعلامیه‌‌ای خطاب به مردم صادر کرد و طی آن وضعیت سیاسی کشور را تشریح نمود. او همچنین از مردم خواست محرم آن سال مردم به صورت یکپارچه و در یک صف واحد به عزاداری امام حسین(ع) و یارانشان بپردازند و از پراکندگی و جدایی پرهیز نمایند.»

سقوط مجسمه‌های محمدرضا پهلوی از میادین یزد در محرم 57

به گفته صلاحی: «رژیم پهلوی که حکومت نظامی اعلام کرده بود، از ترس گسترش دامنه فعالیت­‌ها علیه خود اعلام کرد: هرگونه مراسم و مجالس عزاداری باید با هماهنگی مراکز شهربانی و کلانتری‌ها در کل کشور باشد و به هیچ وجه اجازه­ برگزاری مراسم بدون هماهنگی با این مراکز داده نخواهد شد. اما مردم و مبارزان فعال با شنیدن این خبر به مقابله با آن برخاستند و بدون مراجعه به شهربانی­‌ها و کلانتری‌­ها بی هیچ ترس و واهمه­‌ای در دسته­‌های منظم و یکپارچه مراسم عزاداری برگزار کردند. درهر مجلس سوگواری، وعاظ و سخنرانان به تشریح جنایات پهلوی پرداخته و در مقایسه محمدرضا شاه با یزید، او را «یزید زمان» خطاب می­‌کردند. بنا براین امواج گسترده انقلاب اسلامی در محرم اوج گرفت.»

محمود صلاحی ادامه می‌دهد: «در محرم 57 دیگر تظاهرات و راهپیمایی­‌ها مختص چند شهر بزرگ نبود، بلکه در اقصی نقاط کشور حتی شهرهای کوچک تا روستاها نیز اقدامات ضد رژیم پهلوی دیده می­‌شد. در تاسوعای سال 57 جمعیتی بیش از یک هزار تن با سردادن شعارهایی علیه رژیم پهلوی دست به راهپیمایی در خیابان‌های اصلی یزد زدند که حضرات آیات صدوقی و خاتمی و بسیاری از روحانیون مبارز و فعالان انقلابی دیگر در صف اول آن حضور داشتند. این حرکت در روز عاشورای حسینی نیز ادامه داشت و مردم خشمگین در نقاط مختلف یزد ضمن راهپیمایی گسترده، مجسمه شاه را از میادین پایین کشیده و منهدم کردند.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر