کد خبر: ۵۲۰۳
همزمان با هفته دفاع مقدس معرفی شد:

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان و نوجوانان

همزمان با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان و نوجوانان از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی شد.
چهارشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - مهر نوشت: همزمان با گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان و نوجوانان از سوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی شد.


1- دزفول در جنگ

«برخی از کارها، به جز همت، دل شیر می‌خواهد، شیر پاک خوردن می‌خواهد و ایمان؛ ایمان به درستی راه تا بگویی: «به امام نگویید که چقدر کشته داده‌ایم؛ نکند خدای ناکرده، دل امام آزرده شود. به امام بگویید که مردم دزفول هنوز فرزندان زیادی دارند تا در راه دفاع از کشور و انقلاب فدا نمایند.» و افتخار کنی که دزفولت، در طول جنگ، در صدر فهرست رادیو بغداد از شهرهایی باشد که در هر روز می‌خواهند بمبارانش کنند!» این برشی کوتاه از کتاب «دزفول در جنگ» است. این اثر که مشتمل بر 110 عنوان داستان کوتاه از دزفول و مردمش در دوران جنگ تحمیلی است، می‌کوشد با زبانی ساده و قابل فهم، تصویری کامل از وضعیت دزفول در دوران جنگ تحمیلی ترسیم کند.

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

«دزفول در جنگ» به قلم هادی طحان نظیف و مجید بذرافکن، توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.


2- سرپل ذهاب در جنگ

این اثر 340صفحه‌ای که در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان نگاشته شده است، توصیفی است از پایداری و پایمردی مردم سرپل‌ذهاب در دوران دفاع مقدس. در این کتاب ابتدا وضعیت تاریخی و جغرافیایی سرپل ذهاب تشریح شده و سپس شرح عملیات‌ها، مقاومت‌ها و حماسه‌سازی‌های مردم این مرز و بوم روایت شده است. در صفحات پایانی کتاب نیز، اشاراتی کوتاه به زندگی برخی از شهدای شاخص این شهر شده است.

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

«سرپل ذهاب در جنگ» به قلم فریبا انیسی در قطع پالتویی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


3- شقایق‌های کوچک

دفاع مقدس پر از داستان‌های حماسی است؛ حماسه‌هایی که اغلب جوانان و نوجوانان خالق آن بوده‌اند. «شقایق‌های کوچک» می‌کوشد با قلمی روان به شرح داستان‌ها و حماسه‌سازی‌های شهدای کم سن و سال بسیجی در دوران جنگ تحمیلی بپردازد. این اثر گرچه شخصیت‌هایی خیالی دارد، اما حوادث و اتفاق‌هایی برگرفته از حقیقت است كه نویسنده با ظرافتی خوب، از دل آنها داستانی جذاب خلق نموده است.

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

این اثر به قلم زهرا عامری نگاشته شده است.


4- توپ‌ها دهل می‌زنند

«توپ‌ها دهل می‌زنند» داستان‌واره‌ای است که وضعیت شهر مرزی مهران را در دوران جنگ تحمیلی روایت می‌کند. این اثر به قلم محمدعلی قاسمی از دل داستان‌ به خوبی شرایط آن روزها را به تصویر می‌کشد.

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

این اثر در قالب دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


5- مردی که سایه نداشت

«از صدای محمد موج تمنای یک دلاور تنها شنیده میشد: او فریاد می‌زد: به مسئولان بگویید نیرو هم نمیخواهیم، فقط مهمات بدهید. ما با همین تعداد می‌توانیم مقاومت کنیم. از زمین و هوا گلوله میبارید؛ چندین خانه با گلوله توپ و خمپاره ویران شد. تعدادی از مردم در همان ساعات اولیه شهید شدند. شهرهای سومار، مهران، قصر شیرین، به اشغال دشمن بعثی درآمد در خوزستان هم بستان و سوسنگرد سقوط کرد و نیروهای بعثی تا 15 کیلومتری اهواز پیش آمدند. جاده خرمشهر-اهواز به دست دشمن افتاد. دیگر ماندن خانواده‌ها به خصوص زن‌ها در شهر صلاح نبود. دسته دسته مردم به سمت جاده شادگان و آبادان راه افتادند...»

«مردی که سایه نداشت» روایتی داستانی از زندگانی شهید محمد جهان‌آرا، فرمانده سپاه خرمشهر است. این اثر با قلمی خواندنی می‌کوشد از دل حادثه‌ها و رخدادها، به روایت داستان‌های جنگ بپردازد.

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

این اثر به قلم سهیلا عبدالحسینی نگاشته و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است.


6- ما شنیده‌‌ها را دیدیم

بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان

«ما شنیده‌‌ها را دیدیم» برگزیده‌ یادواره‌ی شهدا و نكوداشت جلوه‌های ایثار رزمندگان اسلام در طول هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق بر ضد ایران است كه به دلیل اهمیت آن مورد توجه مركز اسناد انقلاب اسلامی قرار گرفت تا جهت ثبت آن در مكتوبات تاریخ دفاع مقدس اقدام نماید. كتاب مجموعه‌‌ای از چند خاطره از دوران هشت‌ساله‌ دفاع مقدس است كه به قلم شیوا نگاشته شده است.


علاقمندان می‌توانند برای تهیه بسته کتاب «دفاع مقدس» ویژه جوانان و نوجوانان به صفحه منشورات پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مراجعه کنند و یا با شماره 22211174 تماس حاصل نمایند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات