کد خبر: ۵۲۱۴
رشادت مردم خوزستان در دوران دفاع مقدس

اولین منطقه‌ای که نیروهای بعثی مجبور به عقب‌نشینی از آن شدند کجا بود؟

رحیم صفوی می‌گوید: تنها جایی که نیروهای دشمن مجبور به عقب‌نشینی شدند در عبور از رودخانه بهمنشیر بود که توسط نیروهای مردمی منطقه شکست سختی به آنها وارد شد.
يکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران دفاع مقدس نیروهای بومی و مردمی همواره یار و یاور رزمندگان در مناطق جنگی بودند و هر جا که نیروهای بومی حضورشان پررنگ بود معمولا آن نبرد با موفقیت همراه می‌شد. سردار سید رحیم صفوی در کتاب خاطرات خود که با عنوان «از جنوب لبنان تا جنوب ایران» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است خاطره‌ای از مقاومت نیروهای مردمی در بهمنشیر نقل می‌کند. وی می‌گوید: روزی که هواپیماهای عراق فرودگاه سنندج را بمباران کردند، من در این شهر بودم و دیدم که سر و صدای بمباران وضعیت شهر را به هم ریخت و مردم وحشت زده به خیابان‌ها ریختند. بعد هم از طریق رادیو شنیدم که به غیر از فرودگاه سنندج، فرودگاه سایر شهرها نیز بمباران شد و در حقیقت جنگی آغاز شد که قریب به 8 سال، دفاع مقدس و شرافتمندانه‌ جوانان پاکباخته و غیور این مملکت را به دنیا نشان داد.

من که تا پایان مهرماه سال 1359 در مسئولیت فرماندهی سپاه کردستان انجام وظیفه می‌کردم،‌ با شروع جنگ و بحرانی شدن وضعیت مناطق جنگی بخصوص در منطقه‌ خوزستان بعد از گذشت 34 روز از آغاز جنگ، طبق دستور سرلشکر شهید یوسف کلاهدوز - قائم مقام فرمانده کل سپاه به همراه یکصد و چند نفر از برادران سپاهی، همراه با تعدادی تجهیزات و ادوات نیمه سنگین، راهی خوزستان شدیم...

از جمله برادران و دوستانی که با بنده به اهواز آمدند، شهید سرلشکر حسین خرازی، سرتیپ سیدعلی بنی‌لوحی، آقای اصغر صبوری، شهيد ردانی پور و سردار علی زاهدی بودند.

... ورود ما به اهواز دهم آبان ماه سال ۵۹ بود. در همان سپاه اهواز بود که خبر یافتم خرمشهر سقوط کرده و آبادان نیز نزدیک به ۲۷۰ درجه محاصره گشته و عراقی‌ها از عرض رودخانه کارون عبور کرده و جاده اهواز- آبادان و ماهشهر - آبادان را تصرف کرده‌اند، از جمله شهرهای دیگر خوزستان که به اشغال عراقی‌ها در آمد، سوسنگرد و بستان بود. تنها جایی که نیروهای دشمن مجبور به عقب‌نشینی شدند در عبور از رودخانه بهمنشیر بود که توسط نیروهای مردمی منطقه شکست سختی به آنها وارد شد.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات