کد خبر: ۵۲۲۳
رشادت‌های ماموران نیروی انتظامی در مرزهای شرقی

ناگفته‌هایی از نحوه دستگیری ‌شرور معروف زاهدان در دهه 60

اوج فعالیت‌های اشرار در مناطق شرقی در دهه 60 صورت می‌گرفت که امیر سرتیپ منوچهر نجفدری از فرماندهان ارشد سابق نیروی انتظامی در کتاب خاطرات خود که با عنوان «پشت دروازه‌های شهر» منتشر شده به روایت نحوه مقابله با این شرارت‌ها می‌پردازد.
يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرزهای شرقی جمهوری اسلامی ایران همواره از جانب اشرار خارجی و قاچاقچیان مورد تهدید و حملات واقع شده‌ است. و در مقابل، نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران از مرزهای کشور محافظت کردند و نگذاشتند نا امنی‌ها به داخل کشور سرایت کند. 

اوج فعالیت‌های اشرار در مناطق شرقی در دهه 60 صورت می‌گرفت. امیر سرتیپ منوچهر نجفدری از فرماندهان ارشد سابق نیروی انتظامی در کتاب خاطرات خود که با عنوان «پشت دروازه‌های شهر» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده خاطره‌ای از نقش نیروهای انتظامی در برپایی امنیت در استان سیستان بلوچستان را بیان کرده است. نجفدری می‌گوید: جناب سرهنگ حجت‌الله قاسمی، فرمانده حفاظت اطلاعات وابسته به ناحیه‌ ژاندارمری استان در تاریخ 1368/2/20 با مراجعه به دفتر من اطلاع داد یکی از اشرار معروف و بد سابقه‌ منطقه به نام ظاهر به اتفاق برادرش شاه‌نظر، تبعه‌ افغانستان را که شرارت‌های فراوانی در محورهای اصلی زاهدان به مشهد و زابل انجام می‌داد دستگیر کرده‌اند. از جمله شرارت‌های ایشان 11 فقره سرقت مسلحانه یا راهزنی در محور سفیدآبه به مشهد ، زاهدان و زابل به خصوص در اواسط سال 1367 بود که اوج ناامنی در آن محور می‌باشد. 

از زمان شروع به کار این افسر شرافتمند و صادق سمت فرماندهی حفاظت و اطلاعات وابسته به ناحیه ژاندارمری استان سیستان و بلوچستان را داشت و با عنایت به صمیمیت و همکاری بسیار نزدیکی که ایشان با من و ناحیه ژاندارمری داشت، روحيه و تلاش مأموران افزایش یافته بود و موفقیت‌های بسیار فراوان و قابل توجهی در سرکوبی اشرار، دستگیری سوداگران مرگ و کشفیات قابل توجه مواد مخدر، اسلحه و مهمات از جمله در همین مأموریت داشتیم.

پس از اخذ اطلاعات واصله از سرهنگ حجت الله قاسمی، مشترك وارد عمل شدیم و مشخص شد که آنها اطلاعات دقیقی از مخفیگاه مقادیر قابل توجه‌ مواد مخدر از نوع تریاک، هروئین، اسلحه و مهمات دارند و اکنون که دستگیر شده‌اند قصد همکاری دارند. 

با توجه به اینکه اخبار و اطلاعات واصله به جناب سرهنگ قاسمی اکثرا قابل توجه و دست اول بود، بلادرنگ به اتفاق وی و یکی دیگر از همکاران ایشان به نام سرکار ستوان یکم صادقی، که از کارکنان پرتلاش و صديق حفاظت و اطلاعات ناحیه بود، وارد عمل شدیم. پس از بازجویی و تحقیقات فنی و پلیسی از نامبردگان، معلوم و مشخص شد وی از اشرار بسیار قسى القلب، بی رحم و هتاک به نوامیس مردم و شقی منطقه بوده است. به طوری که یک مرتبه در سرقت یک کامیون باری در مسیر زاهدان به مشهد در حوالی پاسگاه ژاندارمری سفیدابه، ضمن سرقت وجوه نقد راننده، همسر راننده را به گروگان برده و هرچه راننده برای نجات همسرش التماس و گریه و زاری نموده، توجهی نکرده و پس از یک هفته اسارت و تجاوز به وی، همسرش را رها می‌نماید. این جانی و شرور پست فطرت ضمن اعتراف صریح به این عمل زشت خود و شرکت در چندین مرحله حمل قاچاق مواد مخدر به خصوص تریاک، هروئین، اسلحه و مهمات، به اصطلاح خود حال که توسط مأموران حفاظت اطلاعات ناحیه‌ ژاندارمری استان دستگیر شده بود، برای رهایی حاضر به همکاری شده و درصدد برآمده بود مقداری مواد مخدر از نوع تریاک، هروئین و تعدادی اسلحه و مهمات را که از محل اختفای آن باخبر است در اختیار مأموران ژاندارمری قرار دهد.

به اتفاق سرکار سرهنگ قاسمی و سرکار ستوان یکم صادقی و تعدادی از مأموران ژاندارمری ناحیه به آبادی دومک در حومه زاهدان عزیمت و دو قبضه اسلحه کلاشینکف و یک قبضه اسلحه‌ کلت کمری کالیبر ۶۵ با ۲۷۹ تیر فشنگ کلاش و 6 عدد خشاب مربوطه و ۷۸ تیر فشنگ کلت کمری در داخل یک حلقه چاه متروکه و دو دستگاه موتورسیکلت ایژ روسی در داخل ارتفاعات مشرف به دومک کشف و ضبط گردید.

در مرحله دوم به سفیدابه و محور زاهدان به مشهد و زابل در نزدیکی‌های مرز افغانستان عزیمت و با راهنمایی او در داخل یک سیاه چادر در آبادی چشمه زرد، شخصی را که خواب بود در ساعت ۲ بعد از نیمه شب دستگیر نمودیم. او خود را نور محمد براهویی تبعه افغانستان معرفی کرد و با هدایت وی به ارتفاعات گچسر عزیمت کردم و حدود 750کیلوگرم تریاک خالص افغانی و ۳۰ کیلوگرم هروئین در بسته‌های یک کیلویی آکبند کشف کردیم. با تشکیل پرونده ضمن تشریح اعمال شنیع شرور یادشده به همراه سه نفر از متهمان دستگیرشده‌ی همراه مواد، اسلحه و مهمات مکشوفه‌ یادشده و دو دستگاه موتورسیکلت ایژ روسی تحویل دادسرای انقلاب اسلامی استان زاهدان گردید. 

در نتیجه پس از رسیدگی کامل به پرونده‌ نامبردگان از طریق مقامات قضایی استان هر سه نفر به اعدام محکوم و پس از تأیید از طریق مرکز، حکم صادره اعدام درباره آنان اجرا گردید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات