کد خبر: ۵۲۴۴
انقلاب اسلامی در میانه

صدور قطعنامه توسط مردم میانه در تظاهرات اربعین 57

در کتاب "انقلاب اسلامی در شهرستان میانه" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تظاهرات بزرگ مردم میانه در اربعین سال 1357 می‌خوانیم: در روز اربعین حسینی، از بخش‌ها و روستاهاى اطراف میانه جمعیت مثل سيل خروشان به سوى شهر روان شده و به جمع راهپيمايى‌كنندگان پيوستند.
سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اربعین سال 1357، یک راهپيمايى تاريخى علیه سلطنت پهلوی در سرتاسر ايران، باشكوه و عظمت فراوان برگزارشدو طی آن براى چندمين بار به سرنگونى رژيم سلطنتى و برقرارى حكومت عدل اسلامى تأكيد شد. مردم مبارز شهرستان ميانه نيز در اين روز دست به يك راهپيمايى بزرگ زدند.

در کتاب"انقلاب اسلامی در شهرستان میانه"که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تظاهرات بزرگ مردم میانه در اربعین سال 1357 می‌خوانیم: در روز اربعین حسینی، از بخش‌ها و روستاهاى اطراف میانه جمعیت مثل سيل خروشان به سوى شهر روان شده و به جمع راهپيمايى‌كنندگان پيوستند.

مردم میانه پس از پايان راهپيمايى اربعين، قطعنامه‌اى را در هفت ماده كه شامل خواسته‌هاى شرعى و قانونى و ملى آنان مى‌شد، قرائت كردند. در بخشی از قطعنامه تاریخی مردم میانه در روز اربعین آمده بود: «در همه شهرستان‌ها اين ملت بپا خاسته با آتش اسلحه گرم دولت و شاه مواجه و هزاران شهيد و به مراتب بيش از آن مجروح و مصدوم داده است. با تمام اين مصائب ملت غيور و آگاه ايران داوطلبانه و شجاعانه در دو روز عاشورا و تاسوعاى سال جارى، راهپيمايى عظيم و بى‌سابقه‌اى را در سراسر كشور ترتيب داد و با صراحت هر چه تمام‌تر در قالب شعار و پلاكارت و قطعنامه مخالفت خود را با شخص شاه و رژيم شاهنشاهى بيان داشت و خواستار تشكيل حكومت جمهورى اسلامى به رهبرى مراجع عاليقدر شيعه مخصوصآ حضرت آيت‌الله العظمى خمينى دام ظله، شد. ملت ايران در اين رفراندم صد در صد آزاد كه مورد تصديق مراجع عاليقدر بود و خبرگزاري‌هاى بزرگ دنيا هم گزارش آن را داده‌اند رأى صريح خود را داد و امروز كه روز اربعين حضرت حسين‌بن على سرور آزادگان جهان است بار ديگر اهالى شهرستان ميانه با همبستگى كامل و پيوند ناگسستنى با همه ملت ايران در سراسر كشور، مخالفت خود را با شاه و رژيم شاهنشاهى و پشتيبانى خود را از اهداف عاليه مراجع تقليد شيعه دامت بركاته اعلام مى‌داريم.»

هفت بند این قطعنامه نیز از این قرار بود:

1ـ شاه و رژيم شاهنشاهى به هيچ وجه پايگاهى در ميان ملت ندارد؛

2ـ شوراى سلطنتى و دولت آمريكايى شاپور بختيار غيرقانونى و غيرشرعى است؛

3ـ هر چه زودتر بايد جمهورى اسلامى تشكيل شود؛

4ـ ارتشیان و درجه‌داران برادران ملت هستند؛

5ـ كليه استانداران و فرمانداران و بخشداران و رؤساى دواير كه خدمتگزار ملتند لازم است به ملت پيوسته و از دولت غيرقانونى و غيرشرعى بختيار اطاعت نكنند.

6ـ دولت‌هاى خارجى بدانند همكارى و پشتيبانى از شاه نقض حقوق بشر و دشمنى با ملت ايران است؛

7ـ ما همه استعمارگران شرقى و غربى را محكوم مى‌كنيم و اسلام را تنها پشتيبان مظلومين و زحمتكشان مى‌دانيم و تا استقرار جمهورى اسلامى از پاى نخواهيم نشست.

این راهپیمایی عظیم به همراه راهپيمايى‌های سراسرى اربعين، اساس رژيم سلطنتى را آشكارا رو به نابودى كشاند و نشان داد که مردم خواسته‌ای جز برقراری جمهوری اسلامی و سلطنت پهلوی ندارند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات