کد خبر: ۵۲۵۰
انقلاب اسلامی در گرگان

تظاهرات 150 هزار نفری مردم گرگان در اربعین 57

بنا بر گزارش‌های تاریخی، مردم گنبدکاووس در روز اربعین دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند‌. در این راهپیمایی گروهی از جوانان ترکمن با حمل پلاکاردهایی که روی آن نوشته بود: «تشیع، تسنن، پیوندتان مبارک» همبستگی خود را با مبارزات مسلمانان شیعه‌ این شهر اعلام داشتند.
سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از باشکوه‌ترین راهپیمایی‌های مردم ایران در تاریخ نهضت اسلامی، در اربعین سال 1357 رقم خورد. در این روز مردم ایران با برپایی یک تظاهرات سراسری، نفرت خود را از سلطنت پهلوی اعلام کردند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در گرگان و دشت" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره تظاهرات باشکوه مردم گرگان در اربعین سال 1357 می‌خوانیم: در روز 29 دی‌ماه، مصادف با اربعین حسینی، تظاهرات باشکوهی با شرکت ده‌ها هزار نفر در گرگان برگزار شد.

مردم گرگان پس از اجتماع در فلکه‌ سرخواجه به امامزاده عبدالله گرگان عزیمت کردند و در مزار شهدای وقایع پنج آذر این شهر به سخنرانی‌ها گوش دادند.

روزنامه‌ کیهان درباره تظاهرات مردم گرگان در روز اربعین گزارش می‌دهد: «... در راهپیمایی و تظاهرات باشکوه گرگان که با شرکت بیش از 150 هزار نفر برگزار شد، پس از سخنرانی آیت‌الله رسول رضایی، غفاری و منصوریان تظاهرکنندگان در امامزاده عبدالله گرد آمدند. در این اجتماع آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی فلسفه‌ حکومت جمهوری اسلامی را تشریح کردند

بنا بر گزارش‌های تاریخی، مردم گنبدکاووس نیز در روز اربعین دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند‌. در این راهپیمایی گروهی از جوانان ترکمن با حمل پلاکاردهایی که روی آن نوشته بود: «تشیع، تسنن، پیوندتان مبارک» همبستگی خود را با مبارزات مسلمانان شیعه‌ این شهر اعلام داشتند.

در رامیان نیز تظاهرات اربعین به طور گسترده‌ای صورت گرفت و مردم خواستار برقراری جمهوری اسلامی شدند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات