کد خبر: ۵۲۵۳

گزارش ساواک از فعالیت‌های روحانیون مبارز مشهد علیه جشن‌های 2500 ساله

مخالفت با جشن‌های موسوم به 2500 ساله شاهنشاهی چنان گسترده بود که در اعماق لایه‌های جامعه ایران ریشه دوانده بود. مردم در کنار روحانیون به شدت مخالف برگزاری این جشن‌ها بودند و قبل از آغاز رسمی جشن‌های 2500 ساله، فعالیت‌های خود را در جهت مقابله با این مراسم شروع کردند.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مخالفت با جشن‌های موسوم به 2500 ساله شاهنشاهی چنان گسترده بود که در اعماق لایه‌های جامعه ایران ریشه دوانده بود. مردم در کنار روحانیون به شدت مخالف برگزاری این جشن‌ها بودند و قبل از آغاز رسمی جشن‌های 2500 ساله، فعالیت‌های خود را در جهت مقابله با این مراسم شروع کردند.

براساس یک گزارش از ساواک استان خراسان به تاریخ 6 مرداد 1350 که در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی موجود است: «روحانیون ناراحت و عناصر افراطی مذهبی در نظر دارند از هم اکنون اقداماتی را در جهت مخالفت با برگزاری جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی معمول دارند.»

این سند در ادامه از ارتباط روحانیون مشهد با امام خمینی در نجف گزارش داده و می‌افزاید: «پیک‌هایی از عراق به ایران اعزام شده تا با تماس با روحانیون، تصمیماتی در این زمینه اتخاذ نمایند.» ساواک خراسان همچنین درخواست می‌کند تا در این زمینه مراقبت‌های لازم صورت گیرد و «عناصر افراطی و افراد مشکوکی که امکان دارد با روحانیون مخالف دولت تماس حاصل نمایند شناسایی [شوند] و جهت کنترل روحانیون مخالف، مراقبت‌های لازم را معمول ... دارند.»


گزارش ساواک از فعالیت‌های روحانیون مبارز مشهد علیه جشن‌های 2500 ساله


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات